REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajska izkorišča eksodus Zahoda iz Rusije, Moskva in Peking z novim plačilnim sistemom brez SWIFT-a

Kitajska izkorišča eksodus Zahoda iz Rusije, Moskva in Peking z novim plačilnim sistemom brez SWIFT-aPrizadevanja, da bosta rubelj in juan postali svetovni rezervni valuti. Vir: Zajem zaslona, Telegram

Kitajska podjetja želijo zapolniti prazne niše na ruskem trgu po odhodu zahodnih podjetij zaradi sankcij, je dejal Wu Zhang, član Rusko-kitajske zbornice za tehnologijo in inovacije.

Številna kitajska podjetja se zanimajo za naložbene projekte v Rusiji in želijo zgraditi tovarne ter razstavne prostore za predstavitev svojih izdelkov, zlasti inovativnih gospodinjskih aparatov, avtomobilskih delov in robotike, je dejal Wu na srečanju ruskega združenja malih podjetij.

Izpostavil je tudi možnosti za sodelovanje na področju turizma, potem ko bodo odpravljene kitajske omejitve zaradi covida-19, in dodal, da imata državi zdaj »najboljše odnose v zgodovini«.

To se dogaja v času, ko gospodarske vezi Rusije in Kitajske doživljajo močan zagon, saj se je trgovina med njima v zadnjih desetih mesecih približala 150 milijardam dolarjev.

Državi sta prav tako pospešili prizadevanja za preusmeritev trgovine stran od ameriškega dolarja in evra tako, da za poravnave uporabljata domači valuti.

Premier kitajske Li Keqiang je v govoru prek video povezave na 27. rednem srečanju, ki združuje voditelja vlad Kitajske in Rusije, svojemu kolegu Mihailu Mišustinu povedal, da so se številne banke v obeh državah medsebojno povezale z medsebojnimi plačilnimi sistemi, da bi olajšale čezmejne transakcije.

Poudaril je, da je ta poteza »zelo pomembna za nemoteno delovanje proizvodnih in dobavnih verig«.

Moskva in Peking sta se predhodno dogovorila, da bosta energetske transakcije izvajala v nacionalnih valutah namesto v ameriških dolarjih.

Po besedah ​​Mišustina skoraj polovica vse trgovine med državama zdaj poteka z uporabo ruskega rublja ali kitajskega juana.

Primerjava z zamikom dveh desetletij: Države, katerih največji trgovinski partner so bile ZDA (leta 2000) oziroma od leta 2020 - Kitajska. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Rusija in Kitajska si prizadevata za vzajemno odpiranje računov podjetij, da bi se izognili uporabi sistema SWIFT, je v torek dejal podpredsednik ruske vlade Aleksander Novak na 4. rusko-kitajskem energetskem poslovnem forumu.

Novak je spomnil, da se plačila po pogodbah za dobavo plina iz Rusije na Kitajsko že opravljajo v nacionalni valuti obeh držav. Poleg tega se izračuni za dobavo nafte, naftnih derivatov in premoga aktivno prenašajo v rublje in juane, je dodal.

»Takšno delo omogoča preprečevanje tveganj in spodbuja prehod rublja in juana v status svetovnih rezervnih valut. V zvezi s tem Centralna banka Rusije in Banka Kitajske delata na možnosti odprtja računov za ruska podjetja na Kitajskem ter za kitajska podjetja v Rusiji in ustvarjanje plačilnega sistema brez uporabe SWIFT-a,« je dejal podpredsednik ruske vlade.

Novak je dodal, da Rusija in Kitajska načrtujeta tudi skupni razvoj proizvodnje opreme za energetski sektor.

»Kitajska je danes eden ključnih proizvajalcev opreme v sektorju nafte in plina. Tesno sodelovanje že poteka pri dobavi naftne in plinske opreme za projekte v Rusiji,« je poudaril.

Medtem se vse bolj zdi, da sankcije Evropske unije in G7 niso obrodile sadov, ker jim ni uspelo izolirati Rusije, saj je močno podpirata dva gospodarska velikana, Kitajska in Indija.

Rusko gospodarstvo ne propada, je prizadeto, a ne toliko, kot je prizadeta Evropa.

Sankcije G7 imajo v Evropi učinek bumeranga.

Zahodni mediji poročajo tudi, da Kitajska intenzivno kupuje svetovno zalogo zlata.

Gre za priprave na novo svetovno rezervno valuto, namenjeno koncu vladavine ameriškega dolarja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek