REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kako ukrasti, da bo »zakonito«? Evropska unija išče nove načine, kako »izkoristiti« zamrznjeno rusko premoženje

Kako ukrasti, da bo »zakonito«? Evropska unija išče nove načine, kako »izkoristiti« zamrznjeno rusko premoženjeMinistrica za finance ZDA Janet Yellen pa je že maja opozorila, da zaplemba premoženja »ni nekaj zakonsko dovoljenega v Združenih državah«. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Pravni strokovnjaki menda že iščejo različne »možnosti«, potem ko je blok sedemindvajsetih držav izjavil, da želi zaseči sredstva Rusov in Ruske federacije ter jih uporabiti za Ukrajino.

Evropska unija poskuša ugotoviti, ali je izvedljivo uporabiti sredstva Ruske centralne banke, ki so jih zamrznile države članice, za financiranje Ukrajine, je v četrtek poročal Bloomberg.

Razprave so v zgodnji fazi in pravni strokovnjaki so bili s strani bruseljske politične elite že naprošeni, naj razmislijo o možnostih, trdi ameriška tiskovna agencija, ki se sklicuje na vire seznanjene s to kočljivo zadevo.

Približno 300 milijard dolarjev, ki pripadajo Ruski centralni banki, so zamrznile EU, ZDA in njihovi zavezniki kot del sankcij proti Rusiji.

Vsak ukrep – če bi se zanj seveda našla dovolj kreativna pravna rešitev, ker v resnici gre za rop pod plaščem navidezne legalnosti s strani držav članic EU - bi se nanašal na sredstva v Evropi, pravi Bloomberg in dodaja, da je bilo to vprašanje izpostavljeno tudi ZDA.

Toda ministrica za finance ZDA Janet Yellen je že maja opozorila, da zaplemba premoženja »ni nekaj zakonsko dovoljenega v Združenih državah«.

Prejšnji mesec je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen napovedala, da želi EU zaseči rusko premoženje, da bi ga uporabila pri obnovi Ukrajine, vendar je v isti sapi priznala, da je vzpostavitev pravne podlage za takšno potezo – izjemno težka.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in predstavnik Evropske komisije Christian Wiegand sta že napovedala morebitno zaplembo ruskega premoženja in to označila kot cilj Evropske unije.

Moskva je ostro kritizirala zamrznitev denarja Ruske centralne banke in državljanov Rusije.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je Zahod obtožil, da je v resnici zagrešil krajo.

Po navedbah zahodnih virov, je konfiskacija premoženja pravnih ali fizičnih oseb s pravnega vidika sporno vprašanje, do dokončne odločitve pa lahko pride šele čez dolgo časa.

Opozoriti je treba tudi, da skovanka zamrznitev sredstev, v resnici pomeni, da bodo ta naposled vrnjena lastniku.

V Washingtonu se tudi bojijo zaplembe sredstev Ruske centralne banke, saj bi »takšen precedens privedel do tega, da centralne banke drugih držav ne bi želele obdržati svojega premoženja v ZDA,« opozarja ameriška tiskovna agencija Bloomberg.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek