REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Izteka se rok za prijavo za nova sredstva EK za drugi tir

Izteka se rok za prijavo za nova sredstva EK za drugi tir

V petek bo potekel rok za prijave na t. i. blending razpis Evropske komisije v okviru instrumenta za povezovanje Evrope (Cef), na katerem bodo nepovratna sredstva namenjena za projekte, ki predvidevajo tudi povratna sredstva. Slovenija bo na razpis po napovedih vložila vlogo za financiranje drugega tira, obeta pa si med 80 in 100 milijoni evrov.

Kot so v zadnjih dneh večkrat poudarili na ministrstvu za infrastrukturo, se namreč postopki za izvedbo projekta zgraditve drugega tira železniške proge med Koprom in Divačo, oz. po zadnjih sklepih vlade v prihodnosti tudi nove dvotirne proge na tej relaciji, nadaljujejo kljub referendumu o zakonu o drugem tiru. Ta je razpisan za 24. september, čeprav njegov pobudnik Vili Kovačič datumu oporeka s pobudo za oceno ustavnosti na ustavnem sodišču.

Državni sekretar na infrastrukturnem ministrstvu Jure Leben je pred dnevi tako dejal, da se bo projektno podjetje 2TDK do izteka roka ta petek prijavilo na blending razpis, na njem pa Slovenija pričakuje med 80 in 100 milijoni evrov sredstev.

Konec junija je bila sicer država že uspešna na tretjem razpisu v okviru mehanizma Cef. Na njega je prijavila 19 projektov v skupni vrednosti 188 milijonov evrov, uspešno pa kandidirala z 11, ki jim bo namenjeno 63 milijonov evrov.

V sklopu tega bo nekaj nad 44 milijonov namenjenih projektu drugega tira železniške proge Divača-Koper, od tega 33,5 milijona evrov za projektno zasnovo in del predhodnih del za izgradnjo železnice, 10,9 milijona evrov pa za arheološka in geološka dela.

Če je šlo pri tem razpisu za nepovratna sredstva, pa je blending razpis inovativen instrument, prek katerega Evropska komisija z nepovratnimi sredstvi Cefa dopolnjuje zasebno financiranje, financiranje v okviru naložbenega sklada EFSI in kreditiranje Evropske investicijske banke ali nacionalnih razvojnih bank.

Finančna konstrukcija drugega tira je sicer sestavljena iz treh ključnih elementov; poleg nepovratnih evropskih sredstev še iz kapitalskih vložkov Slovenije in predvidoma Madžarske ter zadolžitve pri Evropski investicijski banki.

Vlada bi nato v skladu z zakonom o drugem tiru koncesijo za izgradnjo in gospodarjenje z drugim tirom za 45 let podelila družbi 2TDK. Njen sistemski vir za zagotavljanje finančne vzdržnosti projekta pa bi bilo plačilo za dosegljivost, ki bi znašal med 30 in 40 milijoni evrov letno v celotnem koncesijskem obdobju.

Opozicija in pobudniki referenduma vladi sicer očitajo nedodelano finančno konstrukcijo in nejasno vrednost projekta. Medtem ko na vladni strani, tudi na podlagi revizije, ki jo je pripravila italijanska družba Geodata, pojasnjujejo, da bo projekt mogoče izpeljati za okoli milijardo evrov brez DDV, pa se nasprotniki vladnih načrtov bojijo, da bo cena bistveno višja in zagotavljajo, da je mogoče 43 kilometrov trase in predorov zgraditi bistveno ceneje.

Pobudniki referenduma so pod vprašaj postavili tudi načrtovano traso, ki je sicer bolj ali manj zakoličena že dobro desetletje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek