REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

IMF in WTO: Razvoj trgovine mora spremljati ustrezna zaščita delavcev

IMF in WTO: Razvoj trgovine mora spremljati ustrezna zaščita delavcev

Liberalizacija trgovine je prispevala k večji produktivnosti, prek te pa k nižjim cenam. A bogatejše države sprememb v trgovini niso pospremile s primerno zaščito delavcev in družbe, ki jih je uvoz iz cenejših držav posebej prizadel. Posledično je prišlo do vzpona protekcionizma, v danes objavljenem poročilu poudarjata IMF in WTO.

Mednarodni denarni sklad (IMF) in Svetovna trgovinska organizacija (WTO) v poročilu zato pozivata k več usposabljanjem za delo, močnejšim varnostnim mrežam za zaposlene in drugim politikam, ki bi ublažile šoke ob spremembah v industriji in ob krepitvi konkurenčnosti. To je posebej pomembno za ZDA in Evropo, poročilo povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Avtorji sicer ugotavljajo, da je izguba delovnih mest v določenih sektorjih in regijah v razvitih državah prej posledica tehnoloških sprememb kot trgovine. Ne glede na to pa lahko spremembe v trgovini po njihovih navedbah prinašajo pomanjkljivosti za človeka in gospodarstvo. Te slabe strani trgovine so lahko zelo skoncentrirane in zelo hude, pogosto pa tudi dolgotrajne, opozarjajo.

Poročilo navaja več študij, med drugim, da je bilo zaradi trgovine s Kitajsko v predelovalni industriji ZDA med letoma 1999 in 2011 izgubljenih 1,4 milijona delovnih mest.

Stroka zato priznava, da obstajajo legitimni razlogi za nezadovoljstvo s posledicami trgovine na posameznike in družbo.

Obseg svetovne trgovine se je med letoma 1960 in 2007, torej do začetka svetovne gospodarske krize, povečal za šest odstotkov. Prav na ta račun je bila povprečna gospodarska rast na svetovni ravni v tem času triodstotna.

Po letu 2000 je prišlo do upočasnjevanja rasti trgovine, produktivnosti in dohodkov, in sicer predvsem zaradi manj implementacije trgovinskih reform, vzbujanja protekcionizma in nevarnosti nadaljnjih gospodarskih preobratov.

Ne glede na vse poročilo vztraja, da je za okrevanje rasti svetovnega gospodarstva nujen nadaljnji napredek v smeri svobodne trgovine.

Vodje IMF, WTO ter Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj so se danes v skupni izjavi, podani po srečanju z nemško kanclerko Angelo Merkel v Berlinu, zavezali, da bodo branili svobodno trgovino pred protekcionističnimi trendi, ki so ob nastopu ameriškega predsednika Donalda Trumpa vse močnejši.

Glede na to, da naj bi se svetovna trgovina po napovedih WTO letos okrepila le za 1,8 do 3,1 odstotka, je podpora mednarodnemu sistemu trgovine še pomembnejša, je razbrati iz izjave, pod katero so se podpisali tudi vodji Svetovne banke in Mednarodne organizacije dela (ILO) ter Merklova.

Še bolj kot šibka rast trgovine sicer podpisnike izjave skrbi odnos Trumpove administracije do svetovne trgovine. Trump je WTO večkrat označil za "katastrofo" ter napovedal bolj agresiven pristop za odprtje tujih trgov ameriškim podjetjem.

Vodje mednarodnih organizacij so danes z Merklovo poudarili tudi vlogo WTO pri vzpostavljanju "novih priložnosti za rast, zaposlovanje in razvoj".

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek