REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Ideja EU o uvedbi zgornje meje za ceno ruskega plina je ‘netržna neumnost’, ki bo povzročila nadaljnjo rast cen!«

»Ideja EU o uvedbi zgornje meje za ceno ruskega plina je ‘netržna neumnost’, ki bo povzročila nadaljnjo rast cen!«Putinovo sporočilo voditeljem EU. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Evropski energetski trg za Rusijo ni več primarni, je dejal ruski predsednik Vladimir Putin na Vzhodnem gospodarskem forumu v Vladivostoku.

Po njegovem mnenju, če Evropa ne bo potrebovala ruskega plina, ga bo Rusija izvažala v druge države.

Zamisel Evropske unije, da uvede zgornjo mejo cene ruskega plina je označil za »netržno neumnost«, ki bo vodila v nov krog podražitev energije.

»Še ena neumnost, ki bo povzročila nadaljnjo rast cen na svetovnih trgih, tudi v Evropi. Na področju gospodarstva in svetovne trgovine ni mogoče ničesar rešiti administrativno,« je prepričan Putin.

»In če bo kdo poskušal to (omejitev cen energentov) izvajati, to ne bo dobro za tiste, ki se tako odločijo. Med drugim so tu dobavne pogodbe. Če bodo sprejete odločitve politične narave, ki so v nasprotju s pogodbami, preprosto, ne bomo jih spoštovali! Na splošno ne bomo dostavili ničesar, če je to v nasprotju z našimi interesi. Ne bomo dostavljali plina, nafte, premoga, kurilnega olja, ničesar! Če pa nam bo kdo poskušal nekaj vsiljevati, se mora zavedati, da danes ni v tem položaju, da bi nam narekoval svojo voljo!« je opozoril Putin.

Predsednik Ruske federacije prav tako šteje za neumne obtožbe, da se Severni tok uporablja kot energetsko orožje.

Plinovod bo ponovno začel delovati, ko bo Gazprom iz Nemčije dobil v remontu popravljeno turbino.

»Vrnite nam turbino, jutri bomo vključili Severni tok 1. Toda nič nam ne dajo. Pravijo: evo, uporabljajo plin kot orožje. Kakšno orožje? Sami so pripeljali stvari v to situacijo in zdaj ne vedo, kaj bi s tem,« je dejal Vladimir Putin.

Za zaustavitev dobave ruskega plina v Evropo sta krivi Ukrajina in Poljska, je spomnil.

»Kaj se je zgodilo? Dva kraka plinovoda potekata skozi Ukrajino. Ukrajina je samoiniciativno vzela in odklopila en krak pod izmišljeno pretvezo, da nima nadzora nad njo. Oni so sami ustavili plin, mi ne. Za drugi plinovod Jamal - Evropa, ki poteka preko Poljske, je Poljska sama uvedla sankcije in ga zaprla. Ali smo mi (Rusi) to naredili? Ne, Poljaki so ga zaprli,« je poudaril Putin.

Po Putinovih besedah ​​je treba ruske energetske vire najprej usmeriti »v razvoj lastne države«.

»Imamo pa jih toliko, da smo pripravljeni zadovoljiti rastoče potrebe vseh, ki želijo sodelovati z nami,« je dejal ruski predsednik in dodal, da je »to zelo dobro in koristno sodelovanje za naše partnerje«.

Prepričan je, da je ruski cevovodni plin vedno konkurenčnejši, predvsem pa cenejši od (ameriškega) tekočega zemeljskega plina, ki prihaja čez ocean.

Po besedah ​​Vladimirja Putina, zahvaljujoč prav ruskemu plinu so imela gospodarstva vodilnih evropskih držav »dolga desetletja očitne konkurenčne prednosti globalnega značaja«.

»Če mislijo, da takšnih prednosti ne potrebujejo, nas to prav nič ne moti, saj je povpraševanje po energentih v svetu zelo veliko,« zagotavlja ruski predsednik.

»Plinovod Severni tok 2 ni bil zgrajen zaman, če bo potrebno, ga lahko zaženejo že jutri,« je voditeljem EU s kančkom cinizma sporočil Putin.

In očitno tako menijo tudi mnogi prebivalci Nemčije, kjer že potekajo demonstracije za odprtje Severnega toka 2.

V isti sapi je dodal, da »ne glede na to, kako močno si nekdo želi izolirati Rusijo, to ni mogoče.«

EU je obenem očital, da se uklanja »diktaturi ZDA« in zavoljo evroatlantskega zavezništva ogroža življenjski standard lastnih ljudi in socialno-ekonomsko stabilnost.

»V mednarodnih odnosih je prišlo do nepovratnih, celo tektonskih sprememb,« je nadaljeval.

Medtem ko moč Zahoda slabi, se vloga azijsko-pacifiške regije v globalnih zadevah po oceni ruskega predsednika občutno krepi, partnerstvo med »dinamičnimi, perspektivnimi« državami v tej regiji pa bo ustvarilo »kolosalne nove priložnosti za naše ljudi«.

Kot največjo »grožnjo celotnemu svetu« pa je izpostavil »vročico,« s katero zahodne države zdaj uvajajo sankcije proti Rusiji.

Po letih groženj, kot je pandemija covida-19, se svet zdaj sooča z novimi nevarnostmi, je dejal predsednik Ruske federacije in pojasnil, da pri tem misli predvsem na »sankcijsko vročico Zahoda in njegove neprikrite agresivne poskuse, da drugim državam vsili svoj model obnašanja, da jih oropa njihove suverenosti in jim vsili svojo voljo«.

A, kot je zatrdil v govoru, se Rusija s to »gospodarsko, finančno in tehnološko agresijo« dobro spopada, tako da sankcije bolj škodijo Zahodu samemu kot pa njej.

Ob tem so iz Kremlja sporočili, da se bosta Putin in kitajski voditelj Xi Jinping osebno sestala prihodnji teden v Uzbekistanu, kjer se bosta oba udeležila vrha Šanghajske organizacije za sodelovanje.

Sicer pa se foruma v Vladivostoku udeležuje predsednik kitajskega parlamenta Li Zhanshu, ki je po rangu tretji najvišji funkcionar kitajske komunistične partije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek