REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Gospodarsko ministrstvo svetuje prevaranim spletnim potrošnikom

Gospodarsko ministrstvo svetuje prevaranim spletnim potrošnikomInternet

Ponaredki so zaradi ugodne cene za marsikoga skušnjava, a je treba glede na možne negativne posledice, ki jih lahko prinese tak nakup, dobro premisliti, ali je prihranek vreden tveganja, opozarjajo na gospodarskem ministrstvu. Na spletni strani ministrstva so objavili tudi nasvete za tiste potrošnike, ki so bili pri nakupu zavedni.

Potrošniki so lahko pri nakupu zavedni iz več razlogov. Na ministrstvu so izpostavili, da lahko spletna stran ponudnika na prvi pogled deluje verodostojno, ponudba je v jeziku potrošnika ter opremljena s fotografijami originalnih izdelkov po znižanih cenah, ki pa vseeno niso tako nizke, da bi potrošnik lahko posumil, da gre za ponaredek. To lahko potrošnika vodi v nakup, ki ga sicer ne bi opravil.

V primeru nakupa ponaredka se lahko potrošnik, ki je plačilo izvedel s kreditno kartico, obrne na svojo banko, kjer se pozanima o možnostih povračila. Pri tem mora paziti, da reklamacijo vloži pravočasno.

V primeru nakupa ponaredka se lahko potrošnik, ki je plačilo izvedel s kreditno kartico, obrne na svojo banko, kjer se pozanima o možnostih povračila.

Blago, s katerim se kršijo pravice intelektualne lastnine, se po pojasnilih ministrstva praviloma uniči, pri čemer lahko imetnik blagovne znamke ali njegov zastopnik od potrošnika zahteva povračilo stroškov uničenja.

Če potrošnik ni vedel, da bo prejel ponaredek in je blago kupil za lastno uporabo, lahko imetniku blagovne znamke pisno pojasni, da je ravnal v dobri veri in poskuša na ta način doseči oprostitev plačila. Če ga je prodajalec s svojim oglasom zavedel, pa naj kot dokazilo priloži tudi povezavo do spletne strani, kjer je bilo blago kupljeno.

Na gospodarskem ministrstvu ob tem opozarjajo, da lahko potrošnik v nekaterih državah tvega tudi globo. Na Hrvaškem tako lahko potrošnika, ki kupi ponarejeno blago, doleti kazen v višini od 300 do 1500 evrov.

Evropski potrošniški centri potrošnikom svetujejo, naj pred nakupom preverijo identiteto prodajalca, ocenijo videz spletnega mesta, poiščejo ocene drugih strank in preverijo, ali ima spletno mesto oznako zaupanja.

Na spletnem mestu prodajalca naj preverijo tudi potrošniške pravice in fotografijo izdelka, prav tako je treba spremljati ceno izdelka. Na uradnem spletnem mestu naj preverijo pooblaščene prodajalce, pri nakupu pa naj porabljajo varna plačilna sredstva. Potrošnikom še svetujejo, naj bodo pozorni pri obnovljenih izdelkih.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek