sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
Fitch: Resne sankcije zoper Rusijo vodijo v propad energetskega trga in hudo energetsko krizo
![Fitch: Resne sankcije zoper Rusijo vodijo v propad energetskega trga in hudo energetsko krizo](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/nafta.jpg?itok=9Noe90Yy)
Dmitrij Marinčenko je v intervjuju za rusko tiskovno agencijo TASS pojasnil, da bi sedanji skok cen nafte lahko ublažili, če ne bo nadaljnjega zaostrovanja okoli Ukrajine.
Vendar bi bilo nadaljnje povečanje napetosti - katastrofa.
Marinčenko je višji direktor skupine za naravne vire pri ameriški bonitetni agenciji.
The oil market will find it impossible to replace Russia’s oil, which accounts for 10 percent of global supply, Dmitry Marinchenko, senior director for natural resources and commodities at Fitch, told Russian media on Tuesday. The escalation of the Russi… https://t.co/vuSdUlDX6z
— goldsheet (@goldsheet) February 22, 2022
»Geopolitični presežek cene nafte je zdaj približno 15 dolarjev za sod,« je pojasnil Marinčenko.
»Če bo šlo vse po najbolj mirnem scenariju, ki ne pomeni nadaljnjega stopnjevanja, če bo prišlo do minimalnih sankcij, ki ne vplivajo na naftni in plinski sektor, in zamrznitve konflikta, bo ta geopolitični presežek izginil.«
To pomeni, da bi se cena nafte lahko za to vsoto znižala.
![Nafta](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/nafta_0.jpg)
V bolj pesimističnem scenariju, če bi se eskalacija okoli Ukrajine še stopnjevala, zahodne države pa bi uvedle hude sankcije ruskemu energetskemu sektorju, Marinčenko ocenjuje, da bi cena nafte lahko presegla 100 dolarjev za sod.
Po mnenju strokovnjaka bo to povzročilo energetsko krizo.
Analitik iz Fitcha je napoved najslabšega scenarija dopolnil s pojasnilom, da nobena druga država ne more nadomestiti ruskega izvoza naravnih virov.
The oil price reacts to the Russia-Ukraine crisis. pic.twitter.com/D7B9JnsAvc
— Ali Özkök (@Ozkok_A) February 22, 2022
»Delež Rusije na svetovnem trgu nafte je več kot 10 odstotkov. Ničesar ga ne more zamenjati. Prostih zmogljivosti je malo, zlasti glede na postopno okrevanje povpraševanja,« je pojasnil.
V ponedeljek so ZDA in EU po odločitvi Moskve, da prizna neodvisnost in suverenost odcepljenih Ljudskih republik Doneck in Lugansk, sporočile, da bodo proti Rusiji uvedle nove sankcije.
It is already well understood that #Europe is a captive of Russian #gas, and dares not eject #Russia from the SWIFT system of international payments because it would suffer a more immediate crisis than fortress Russia itself.#Ukraine https://t.co/8URBpz5FqR
— Andreas Uhlig (@AndreasUhlig1) February 23, 2022
Bela hiša pa je poudarila, da ukrepi verjetno ne bodo usmerjeni na ruski izvoz energije.
Washington je dejal, da začetni paket protiruskih ukrepov ne bo vključeval omejitve dostopa Moskve do SWIFT, vodilnega svetovnega sistema mednarodnih finančnih transakcij.