nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Finančni ministri EU danes o črnem seznamu davčnih oaz
Finančni ministri EU bodo danes v Bruslju razpravljali o merilih za vzpostavitev skupnega evropskega seznama tretjih držav, ki niso pripravljene ustrezno sodelovati na davčnem področju. Pričakuje se sicer le korak k oblikovanju črnega seznama davčnih oaz, ne pa tudi že imen držav, ki jih bo EU uvrstila nanj.
Evropska komisija je evropski črni seznam davčnih oaz predlagala januarja v sklopu svežnja predlogov za zaostritev boja proti izogibanju davkom od dohodkov pravnih oseb po EU. Prvotni cilj je bil, da začne veljati leta 2019.
Po izbruhu afere Panamski dokumenti, ki je razkrila nove razsežnosti korupcije in izogibanja davkom globalne elite, pa je komisija v začetku aprila pozvala k hitremu oblikovanju črnega seznama davčnih oaz v prihodnjih šestih mesecih.
Eno od odprtih vprašanj je, ali naj se na črni seznam samodejno uvrstijo države z ničelno davčno stopnjo ali naj bo merilo bolj posredno. Drugo odprto vprašanje je, ali naj merila veljajo takoj ali naj se dopusti določeno prehodno obdobje.
Slovenija po navedbah finančnega ministrstva podpira transparentno pripravo seznama, zavzema se za določitev meril transparentnosti in poštene obdavčitve ter za izvajanje ukrepov proti izogibanju davkom na enaki ravni, kot se zahteva za članice EU.
Ministri bodo prvič razpravljali tudi o zakonodajnem svežnju predlogov za reformo obdavčitve dohodkov pravnih oseb v EU, ki ga je konec oktobra predlagala Evropska komisija.
Sveženj vključuje ponovni predlog o skupni osnovi za davek od dohodkov pravnih oseb ter predloga za izboljšanje sistema reševanja sporov o dvojnem obdavčenju v EU in za krepitev obstoječih pravil proti zlorabam. Slovenija te predloge še preučuje.
Na dnevnem redu zasedanja, ki se ga bo udeležila tudi slovenska ministrica za finance Mateja Vraničar Erman, sta med drugim še predlog sprememb direktive o preprečevanju pranja denarja in aktualna vprašanja v povezavi z bančno unijo.