četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Daimler predstavil dobre rezultate
Nemški avtomobilski proizvajalec Daimler, ki se sooča z očitki glede dizelskih motorjev, je v drugem četrtletju letos zabeležil 41,2 milijarde evrov prihodka, kar je sedem odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček je porasel za 2,5 odstotka na 2,51 milijarde evrov. Poročanj o kartelu nemških proizvajalcev medtem ne komentira.
Prodaja avtomobilov najpomembnejše Daimlerjeve znamke Mercedes-Benz je porasla za devet odstotkov na skoraj 600.000 avtomobilov, prihodki znamke pa so porasli za sedem odstotkov na 23,6 milijarde evrov. Okrepila se je tudi prodaja tovornjakov, kombijev in avtobusov.
Prvo polletje je Daimler zaključil s skoraj 80 milijardami evrov prihodkov, kar glede na primerjalno lansko obdobje pomeni devetodstotno rast. Dobiček iz poslovanja je v primerjalnem obdobju porasel za 43 odstotkov na 7,8 milijarde evrov.
Medtem ko je razkril poslovanje, pa Daimler še naprej molči glede očitkov o povezovanju v kartel s še štirimi nemškimi avtomobilskimi proizvajalci, navaja nemška tiskovna agencija dpa. Prvi mož Daimlerja Dieter Zetsche je medijsko poročanje o kartelu označil za "špekulacije", poudaril pa je, da to ne bo vplivalo na sodelovanje z drugimi podjetji.
Škandal, ki v zadnjih dneh vse bolj pesti nemške avtomobilske proizvajalce, je sprožil nemški tednik Spiegel. Ta je v petek poročal, da so se Volkswagen, Audi, Porsche, BMW in Daimler od 90. let prejšnjega stoletja naprej dogovarjali o številnih podrobnostih - od razvoja avtomobilov do izpuhov.
V torek so mediji ob tem poročali, da je bil prav Daimler prvi, ki je oblastem razkril domnevno kartelno dogovarjanje med nemškimi avtomobilskimi proizvajalci. S tem bi se lahko izognil milijardni kazni.
Pred tednom dni je Daimler napovedal tudi vpoklic treh milijonov mercedesov z dizelskim motorjem v Evropi. Avtomobili namreč potrebujejo posodobitev programske opreme, s katero bodo zmanjšali njihove okolju škodljive izpuste.
Po ocenah strokovnjakov se želi Daimler s prostovoljnimi popravki izogniti usodi, ki je doletela nemški Volkswagen. Ta je bil zasačen pri goljufanju na testih izpustov in je moral zato plačati milijarde evrov za kazni, odškodnine in popravila.