REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Čizmić prevzel vajeti Mercatorja in delavcem obljubil dialog, koalicija sestankuje

Čizmić prevzel vajeti Mercatorja in delavcem obljubil dialog, koalicija sestankujeTomislav Čižmić novi predsednik uprave Mercator, foto: poslovni.hr

Novi predsednik uprave Mercatorja Tomislav Čizmić je danes prevzel krmilo največjega slovenskega trgovca ter na sestanku s sindikati zagotovil, da bo ohranil dozdajšnji dialog ter spoštoval kolektivno pogodbo in delovno zakonodajo. Težave Mercatorjevega hrvaškega lastnika in posledice za slovenskega trgovca so ves dan zaposlovale tudi politiko.

Sredin odstop Tonija Balažiča z mesta prvega moža največjega slovenskega trgovca je sindikaliste močno presenetil. Predsednica Sindikata delavcev trgovine Slovenije Vesna Stojanovič, ki je tudi članica nadzornega sveta Mercatorja, o tem ni imela prav nobenih informacij, prav tako ne sekretar sindikata Ladislav Rožič. Ta je prepričan, da je sporazumen odhod s funkcije neodgovoren. Po njegovem mnenju je lastnik hrvaškega živilskega koncerna Agrokor Ivica Todorić s tem Balažiču naredil uslugo, "ker mu je ta pomagal v prodajnih postopkih Mercatorja".

Dogodki v Mercatorju skrbijo veliko zaposlenih, ki se zato obračajo na sindikat z različnimi vprašanji. Po besedah Stojanovičeve se delavci bojijo, kaj se bo zgodilo. "Med ljudmi se čuti kar precej napetosti, negotovosti, seveda to vpliva tudi na motivacijo. Situacija ni rožnata," je dodala za STA.

S Čizmićem, ki se je skupini Mercator pridružil leta 2013, v sindikatu delavcev trgovine, ki sodi pod okrilje Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, nimajo izkušenj, saj še niso sodelovali. Ne glede na to pa večjih sprememb v prihodnje ne pričakujejo.

Kot je povedala Stojanovičeva, je bil socialni dialog pod Balažičevim vodstvom na zelo visoki ravni, zato je sama na sestanku izrazila željo, da bi tak tudi ostal.

Novi prvi mož Mercatorja je po njenih besedah obljubil, da na tem področju ne bo sprememb ter večkrat zagotovil, da bo spoštoval kolektivno pogodbo in delovno zakonodajo. Poleg tega je napovedal, da bodo obveznosti do zaposlenih in dobaviteljev naprej tekle brez sprememb.

Četudi zaveze o ohranitvi števila zaposlenih, ki jih je Agrokor dal ob prevzemu Mercatorja, veljajo le do septembra, večjih strahov med predstavniki delojemalcev za zdaj ni.

Rožič je v zvezi s tem za STA izpostavil, da je zaposlenih v prodaji še premalo, da se njihovega števila ne da znižati in bi bilo treba prej kot to poiskati nove. "Noben lastnik v tej državi ne bo šel zapirati trgovin, ker bi imel premalo delavcev, raje bi zaposlil nove. V zvezi s tem nimam bojazni," je optimističen.

Težave v Agrokorju in njihove posledice za Mercator so danes zaposlovale tudi vrh slovenske politike. O tem so že zjutraj in nato še popoldne razpravljali predsednik vlade Miro Cerar, minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, minister za kmetijstvo Dejan Židan ter zunanji minister Karel Erjavec.

"Ministri vsak s svoje pristojnosti pozorno spremljamo razvoj situacije," je na novinarski konferenci po seji vlade dogajanje okoli Mercatorja komentirala ministrica za finance Mateja Vraničar Erman, ki sicer ne želi prejudicirati kakršnekoli možne smeri ukrepanja. "Vsekakor pa bomo na to temo zelo pozorni in bomo preučili najrazličnejše možne variante," je dodala.

Počivalšek je novinarjem pojasnil, da so ne glede na težave, ki jih ima Agrokor na Hrvaškem, dobili zagotovila, da je poslovanje Mercatorja še vedno stabilno.

Srečanje so popoldne zapustili Erjavec in Židan ter svetovalec v družbi 2TDK in nekdanji državni sekretar Metod Dragonja. V prostore vlade sta sicer medtem šla tudi predsednica uprave SDH Lidia Glavina in prvi nadzornik SDH Damjan Belič, pridružila sta se tudi predsednik DZ Milan Brglez in državna sekretarka na finančnem ministrstvu Miranda Groff Ferjančič.

Vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer je že dopoldne povedala, da je vlada zaskrbljena in da budno spremlja razvoj dogodkov v Agrokorju, ki je lastnik Mercatorja, a v omejitvah svojih pristojnosti.

Erjavec je dejal, da bodo storili vse, da bo Mercator še naprej lahko posloval. "Slovenija budno spremlja, kaj se dogaja na Hrvaškem, z glavnim ciljem, da se zadržijo v Mercatorju delovna mesta, da se zadržijo dobavitelji, da ostane v taki funkciji kot do sedaj," pa je izpostavil vodja poslanske skupine SD Matjaž Han.

Država tako po zagotovilih več ministrov skrbno spremlja dogajanje v Agrokorju, ki je lastnik Mercatorja od leta 2014. Predstavniki slovenske prehranske industrije za zdaj navajajo, da je njihovo sodelovanje z Mercatorjem stabilno, Mercator pa naj bi pred morebitnimi težavami zaradi Agrokorja do leta 2020 ščitil sporazum z bankami upnicami, ki Agrokorju onemogoča posege v denarni tok.

A vseeno dogajanje tudi med slovenskimi dobavitelji in zaposlenimi v Mercatorju sproža vprašanja o vplivu na prihodnost Mercatorja, še posebej zato, ker se letos izteka tudi rok za Agrokorjeve zaveze do dobaviteljev in zaposlenih.

Pred Agrokorjevim prevzemom je sicer v delu politike vladal velik odpor do prodaje Mercatorja, zato se že pojavljajo zelo neuradne zamisli o ponovnem slovenskem odkupu največjega trgovca v državi. Kdaj, če sploh, bi Agrokor v sklopu prestrukturiranja lahko prodajal Mercator oz. trgovsko vejo, ki vključuje še Konzum, ni znano.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek