petek, 12. december 2025 leto 30 / št. 346
Britanski bankirji proti uporabi zamrznjenih ruskih sredstev: Gre za precedens
Bankirji poudarjajo, da je poleg vprašanja zakonitosti ena od ovir tudi pomanjkanje zagotovil, da bi morebitni mirovni sporazum med Rusijo in Ukrajino vključeval odškodnine Moskve Kijevu, ki bi jih lahko uporabili za vračilo sredstev. Vir: X, posnetek zaslona
Britanske banke nasprotujejo načrtom za uporabo približno osem milijard funtov zamrznjenih ruskih sredstev, ki jih imajo v lasti, in opozarjajo, da jim britanska vlada ni ponudila odškodnine v primeru morebitnih povračilnih ukrepov Moskve, piše Financial Times.
Bankirji, ki niso želeli biti imenovani, so dejali, da ne bi mogli biti izpostavljeni znatnemu pravnemu tveganju, če bi se ruska sredstva uporabila za posojilo Ukrajini, poroča časnik.
British banks refused to steal $10.6 billion of Russian assets in favor of Ukraine, - FT
— cvetko35 (@cvetko35) December 11, 2025
The government did not provide them with guarantees of damage compensation in the event of Russia's retaliatory actions. pic.twitter.com/aYn8KHUR1e
Poročilo navaja, da je ena od ovir pomanjkanje zagotovil, da bi morebitni mirovni sporazum med Rusijo in Ukrajino vključeval reparacije Moskve Kijevu, kar bi omogočilo vračilo teh finančnih sredstev.
»Skrbi nas zakonitost, saj vlada ustvarja precedens, ker na tak način še nikoli niso bila zasežen sredstva,« je dejal eden od bankirjev in dodal, da bo Rusija zaradi tega vložila tožbo.
Europe doesn’t do diplomacy anymore. It just repeats the script. A parrot with a policy brief.
— Irony Man (@IronyManHQ) December 12, 2025
Britanski uradniki niso želeli komentirati, ali bi vlada v Londonu bankam povrnila škodo v okviru svojih načrtov za uporabo ruskih sredstev kot zavarovanja za posojilo Ukrajini, namesto da bi jih neposredno zasegla.
Velika Britanija in EU sta pospešili razpravo o tem, kako uporabiti ruska sredstva, Evropska komisija pa predlaga, da članice Evropske unije Belgiji dajo nacionalna jamstva, da bodo v primeru potrebe krile stroške vrnitve teh sredstev Rusiji, spominja FT.
Ti načrti so trenutno v pregledu, Belgija, kjer se nahaja večina ruskih sredstev, pa zahteva, da so vsa morebitna tveganja krita z jamstvi.
BREAKING: Former Greek Finance Minister Yanis Varoufakis publishes plan on how to DEFEAT Russia!
— Lord Bebo (@MyLordBebo) November 26, 2025
His plan is cunning and devious … but would work 100%
Please DO NOT DO THIS!
pic.twitter.com/ZknT09LOQE
Belgijski podpredsednik vlade Vincent van Peteghem pravi, da Belgija »ne bo sklepala nepremišljenih kompromisov«, preden se bo strinjala s kakršnim koli dogovorom o tej zadevi.
When the Western media finally tells the truth about Ukraines' vast losses in this War
— Chay Bowes (@BowesChay) December 12, 2025
The elites in Brussels, london, and Washington, who fuelled this insanity at any cost, should be held accountable
And yet, they keep sending these men to their deaths pic.twitter.com/na5YzdspDk
Belgija je sprožila številna pravna vprašanja, zaradi česar se je odločitev, ki naj bi bila sprejeta 18. decembra, odložila.
Belgijski premier Bart De Wever je predlog Evropske komisije o uporabi ruskih sredstev za Ukrajino označil za krajo.
Nihče zares ne verjame v poraz Rusije v vojni z Ukrajino, je opozoril belgijski premier Bart De Wever.
