nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Bo Slovenija s Srbijo reševala Mercator?
Druge države so zavrnile priznanje hrvaške izredne uprave nad Agrokorjem kot tujega insolventnega postopka, na odločitev slovenskega sodišča pa še čakamo. Časnik Delo je neuradno izvedel, da se slovenska politika o reševanju Mercatorja dogovarja z nekdanjim srbskim finančnim ministrom Mlađanom Dinkićem.
Kot navaja časnik v današnji izdaji, je v torek črnogorsko gospodarsko sodišče zavrnilo zahtevo, da prizna hrvaški postopek izredne uprave nad Agrokorjem kot tuji insolventni postopek tudi v Črni gori. To pomeni, da lex Agrokor v Črni gori ne velja in upniki izvršbe nad premoženjem Agrokorja lahko vlagajo v tej državi.
Podobno so do zdaj odločila že sodišča v Srbiji ter Bosni in Hercegovini. Sodišče v Ljubljani o ugovoru na sklep o priznanju tujega insolventnega postopka pri nas še ni odločilo.
Na ljubljanskem okrožnem sodišču pravijo, da zakonski rok za odločitev ni predpisan, zadevo pa obravnavajo prednostno.
"Upamo, da bomo še ta teden dobili pozitivne novice iz Slovenije in nato začeli skupno akcijo za vzpostavitev nadzora nad Mercatorjem in njegovo izločitev iz sistema Agrokorja," je nekdanji srbski finančni minister Dinkić pisal našemu ministru za gospodarstvo Zdravku Počivalšku.
Preiskovalni sodniki hrvaškega državnega tožilstva so sicer v torek zaslišali prve tri osumljence za finančne malverzacije v koncernu Agrokor. Policisti so v ponedeljek pridržali 12 nekdanjih vodilnih ljudi koncerna in revizorske hiše Baker Tilly, medtem ko so se mu trije osumljenci iz družine Todorić izognili, saj jih ni na Hrvaškem.
Med prvimi so zaslišali bivšega člana uprave koncerna in član nadzornega odbora Mercatorja Damirja Kuštraka, ki je tudi edini iz bivše uprave koncerna, ki se je obdržal kot svetovalec izrednemu pooblaščencu hrvaške vlade za Agrokor Anteju Ramljaku. V prvi skupini sta bila tudi bivša članica uprave Agrokorja Piruška Canjuga ter predsednik uprave podjetja Jamnica Mislav Galić.