REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bankrot Evropske unije? Dolg, primanjkljaj in proračunski okvir Ursule von der Leyen

Bankrot Evropske unije? Dolg, primanjkljaj in proračunski okvir Ursule von der LeyenNačrtovano povečanje za 800 milijard evrov pedantni Nemci opisujejo takole: če bi kovance za en evro nanizali skupaj v tej vsoti, bi 465-krat obkrožili ekvator. Kar je res veliko. In še toliko bolj, ker ni bilo zasluženo, ampak bi bil vir tako povečane proračunske porabe - novo zadolževanje. Vir: Posnetek zaslona, X

Je vodja Evropske komisije Ursula von der Leyen popolnoma (ali le nekoliko) izgubila stik z realnostjo, sprašuje evrofanatičen nemški tabloid Bild glede predloga za naslednji sedemletni proračunski okvir Evropske unije za obdobje od 2028 do 2034, ki se je v primerjavi s sedanjim nenadoma povečal za kar 60 odstotkov, z 1,2 na 2 bilijona evrov.

Načrtovano povečanje za 800 milijard evrov pedantni Nemci opisujejo takole: če bi kovance za en evro nanizali skupaj v tej vsoti, bi 465-krat obkrožili ekvator. Kar je res veliko. In še toliko bolj, ker ni bilo zasluženo, ampak bi bil vir tako povečane proračunske porabe - novo zadolževanje.

Fiskalna ironija je v tem, da bi del tega zadolževanja bil uporabljen za reševanje prejšnjega zadolževanja, ki je ostalo iz časa pandemije covida-19; od česar je, mimogrede, prav Ursula von der Leyen očitno bogato profitirala, saj se je z direktorjem »Pfizerja« prek zasebnih SMS-sporočil pogajala o cenah in količinah cepiv, nato pa ta sporočila izbrisala.

Transparentno in seveda v skladu z evropskimi vrednotami.

V njenem predlogu proračuna je predvidenih 100 milijard evrov za spodbujanje Ukrajine k nadaljevanju vojne proti Rusiji, pa tudi povečanje administrativnih stroškov uradnikov Evropske unije na 118 milijard evrov.

V zameno pa bi se za uravnoteženje bilance zmanjšala pomoč kmetom.

Zato - opozarja nemški časnik - Bruslju zdaj grozi tudi kmečki upor.

Evropska komisija, kot opisuje visokonakladni nemški časnik, namerava denar evropskih davkoplačevalcev vsrkati kot goba.

Zato predlogu Ursule von der Leyen nasprotujejo Nizozemska, Švedska, v Nemčiji pa vsi razen Zelenih, ki menijo, da je 60-odstotno povečanje proračunskega okvira le malo več kot prilagajanje inflaciji.

No, kakšna je potem dejanska inflacija v Evropski uniji?!

Poročila iz Bruslja dopolnjujejo sliko boja za nov proračun Evropske unije v razmerah latentne gospodarske krize, ki jo bodo zdaj še dodatno podžgali 18. in že napovedani 19. paket njihovih sankcij proti Rusiji, carinski spor z Ameriko, pa tudi že omenjeno oboroževanje Ukrajine, katerega ceno Donald Trump velikodušno prepušča vsem svojim partnerjem v Natu, ki želijo ali morajo v tem sodelovati.

V luči naštetega se ocenjuje, da boj za naslednji proračunski okvir Evropske unije predstavlja eno najtežjih misij predsednice Evropske komisije, ki je (pričakovano) preživela glasovanje o nezaupnici; to pa zato, ker »večina vlad noče dati Evropski uniji niti centa več, kot že daje«, medtem ko Evropski parlament zahteva ravno nasprotno.

Bruseljski analitiki opozarjajo, da je Unija bolj polarizirana kot kdaj koli prej, pa tudi njena prva oseba ni dosti bolj stabilna: čeprav je bila vrnitev Ursule von der Leyen na oblast – to je njen drugi mandat na čelu Evropske komisije – bolj podobna kronanju kot volitvam, kot je opisano, je politična podpora, ki jo (še) uživa, vse bolj krhka in manj prepričljiva.

Kar morda ni čudno glede na nekatere podrobnosti, ki opisujejo, kako je bil predstavljen osnutek sedemletnega proračunskega okvira Evropske unije, povečanega za omenjenih 60 odstotkov za Ukrajino in birokracijo na račun kmetov in drugih socialnih prejemkov.

Skratka, barantanje je trajalo – dobesedno – do zadnje ure, prejšnjo sredo opoldne, s štiriurno zamudo, tako da niti evropski komisarji (kaj šele poslanci) niso poznali podrobnosti, ampak se je o vsem odločalo v ozkem in zaprtem krogu sodelavcev Ursule von der Leyen.

Domislili so se tudi izjemne ideje, ki bo vsakemu suverenističnemu in protibruseljskemu gibanju v Evropski uniji zagotovila dodaten argument: da dodelitev iz proračunskega okvira posameznim članicam na kakršni koli podlagi pogojujejo z njihovo usklajenostjo z voljo Bruslja.

Takšen sistem, upajo, bo spodbudil države članice EU k podreditvi, hkrati pa bo povečal moč Bruslja v odnosu do njih.

A ta možnost podreditve kronani Ursuli von der Leyen ni glavna ovira, s katero se sooča.

V bistvu gre za denar.

Oziroma njegovo pomanjkanje.

Ker, kot opozarja vplivni bruseljski portal Politico, starajoča se in vse bolj impotentna Evropa drvi v bankrot, francoski proračunski propad pa bi moral biti alarm za vse, ki so na isti poti, čeprav ne tako hitro kot Francija.

Čigar proračunski primanjkljaj znaša skoraj 6 odstotkov BDP, z naraščajočimi stroški servisiranja dolga in malo ali nič manevrskega prostora prav zaradi dolga in primanjkljaja.

Nekdanji evropski komisar Günter Verheugen pravi, da so se sankcije proti Rusiji »popolnoma obrnile proti« njihovim avtorjem.

Gre za absurden primer, ko je politični cilj – gospodarski zlom Rusije – na koncu še bolj škodoval Zahodni Evropi, »zlasti Nemčiji«.

Ni učinkovala niti pot evropskih birokratov na Kitajsko.

Pričakovanih sporazumov niso uspeli skleniti, Kitajci so jih na koncu vse skupaj spakirali na avtobus in poslali na letališče.

Kako uspešni so bili v pogajanjih s Kitajsko von der Leynova, Kaja Kallas, António Costa in preostala birokratska druščina EU, pa zgovorno kažejo njihovi obrazi:

Zaradi tega je treba sprejeti varčevalne ukrepe v višini skoraj 50 milijard evrov.

Da bi Ukrajina dobila dodatnih - vsaj - 100 milijard evrov za ameriško orožje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek