REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Analitik Forbsa: EU postaja gospodarstvo tretjega sveta

Analitik Forbsa: EU postaja gospodarstvo tretjega svetaBrezdomec

EU postaja gospodarstvo tretjega sveta.

Razlog za to so sankcije, uvedene proti Rusiji zaradi konflikta v Ukrajini, trdi visoki sodelavec revije Forbes.

Posledice sankcij, uvedenih Rusiji zaradi konflikta v Ukrajini, so Evropsko unijo spremenile v “tretji svet gospodarstev zahodnega sveta”, opozarja višji sodelavec revije Forbes.

"V teh dneh je evropski delniški trg najslabši v zahodnem svetu," je pod ameriškim za deset bazičnih točk, je v torkovem članku poudaril Kenneth Rapoza.

Pritrjujejo mu analitiki, ki v teh podatkih vidijo pot, po kateri bo EU šla naprej proti kapitulaciji v boju z Vladimirjem Putinom.

Visokim cenam neizbežno sledijo nemiri, stavke in upori v državah EU.

"Najpomembnejši nasprotni veter" za takšno stanje pa so bile "ruske energetske sankcije kot kazen za njeno vojno z Ukrajino," je ocenil Rapoza.

Te omejitve so "sprožile ogromen skok cen surovin, ki je najbolj prizadel evropsko gospodarstvo," je dodal.

EU postaja gospodarstvo tretjega sveta. Razlog za to so sankcije, uvedene proti Rusiji zaradi konflikta v Ukrajini, trdi visoki sodelavec revije Forbes.

Avtor je investitorjem odsvetoval vlaganje denarja v EU, oziroma vsaj dokler Bruselj ne ugotovi, kako nadomestiti obsežno zmanjšanje oskrbe z energijo iz Rusije in kako omiliti škodljiv vpliv lastnih sankcij.

Če v Ukrajini kmalu ne bo prekinitve ognja, obstaja velika verjetnost, da »Evropa to zimo postane tako obupana in dobavne verige tako raztegnjene, da ne bo imela druge izbire, kot da omili nekatere sankcije ali prepriča partnerje izven EU, da ponovno označijo in pretovorijo rusko blago, da ga pregledajo in in označijo tako, da bo nato uvoz skladen z njihovimi lastnimi pravili, v resnici pa jih bodo kršili,” je zapisal.

Sicer pa to dobro občutimo tudi v Sloveniji. Na primer pri cenah električne energije.

Dokler ne bo zagotovljena neka rešitev, bo Evropa ostala "tretji svet zahodnih svetovnih gospodarstev", je poudaril Rapoza in dejal, da mu je tako stanje na celini pred kratkim opisal en vlagatelj na Twitterju.

Avtor je za komentar prosil tudi Vladimirja Signorellija, vodjo ameriške svetovalne družbe Bretton Woods Research.

"Vsekakor gredo v to smer," je priznal Signorelli.

“V Nemčiji imate Zelene, ki še vedno nasprotujejo jedrski energiji. Enostavno jih ne razumem. So na hitri poti do energetskega programa tretjega sveta.”

Samo Kitajska je zdaj "slabša kot naložba" od EU, je zatrdil Rapoza in navedel "vroč politični boj" Pekinga z Washingtonom, notranji boj znotraj kitajskih političnih elit in ostre omejitve zaradi covida-19 v državi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek