torek, 22. april 2025 leto 30 / št. 112
Ameriška »izjemnost« ali - kako bo počila »mati vseh mehurčkov«

Zamisel o Ameriki kot izjemni državi, ki je superiorna v odnosu do svojih tekmecev in ji je zato usojeno, da vodi svet, je že zdavnaj izpodrinjena v prid videnju ZDA kot disfunkcionalne velesile, izolacionistične v tujini in polarizirane doma.
Toda v svetu naložb je izraz »ameriška izjemnost« bolj priljubljen kot kdaj koli prej, piše predsednik skupine Rockefeller Ruchir Sharma za Financial Times.
https://t.co/YmweBChSfG
— Helga Zepp-LaRouche (@ZeppLaRouche) December 16, 2024
Author Ruchir Sharma wrote in the Financial Times that „almost no one foresees an imminent pop” of what he calls „the mother of all bubbles“. Sharma is formally correct: „almost“ no one, with the exception of EIR. And „the mother of all bubbles“ is not his… pic.twitter.com/3xj4BiJl4B
Združeni v prepričanju o moči ameriških finančnih trgov in njihovi zmožnosti, da še naprej prekašajo vsa druga gospodarstva, globalni vlagatelji vlagajo ogromne količine kapitala v ZDA.
Posledično predstavljajo ZDA skoraj 70 odstotkov vodilnega svetovnega borznega indeksa, v primerjavi s 30 odstotki v osemdesetih letih prejšnjega stoletja.
Z dolarjem se po nekaterih merilih trguje po višji vrednosti kot kadar koli, odkar je razviti svet pred 50 leti opustil fiksne menjalne tečaje.
Can you believe that just 25 years ago, US was exporting 3x as much goods as China did?!
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) December 5, 2024
Then, Wall Street deindustrialized America, and China became the manufacturing God.
Now, China exports 70% more than the US does.
If you take away oil, gas, soybeans etc., China’s lead… pic.twitter.com/HGxFn0390f
Prevladujoče soglasje je, da je prepad med ZDA in svetom upravičen z močjo zaslužka najboljših ameriških podjetij, njihovim globalnim dosegom in vodilno vlogo pri tehnoloških inovacijah.
Toda težava je v tem, da bo ta mehurček »ameriške izjemnosti« kmalu počil.
In to zelo hitro.
How ‘the mother of all bubbles’ will pop
— FinGenAi (@ackmeni) December 17, 2024
-> I've added this post for comic relief. When you have governments / economies in Germany, France and Canada collapsing, why would market makers want to pop the US bubble? money has nowhere to go. then again ...https://t.co/oGePfSo8RQ pic.twitter.com/GgiC6ZjaeG
Zgodba o ameriški »superiornosti« je zdaj predmet razprav na televizijah, v podcastih, kolumnah in naslovnicah medijev – ki jih vse po vrsti pesti neslavna zgodovina napačne izbire trendov.
How 'the mother of all bubbles' will pop in the U.S. stock market https://t.co/a0oPJLesFz pic.twitter.com/rE8mHh8ZlU
— Financial Post (@financialpost) December 16, 2024
Čeprav mnogi verjamejo, da bodo ZDA zaradi impresivnih dobičkov podjetij v državi ostale prevladujoče tudi na svetovnem parketu, rast ameriških plač ne bi bila videti tako izjemna, če ne bi bilo nadnaravnih dobičkov njihovih velikih tehnoloških podjetij in ogromne državne porabe.
Sčasoma se bo ta nadnaravni dobiček »izčrpal«.
Poleg tega, navaja svetovalec skupine Rockefeller, imajo ZDA eno resno in pogubno slabost - javni dolg.
US markets are in "the mother of all bubbles", warns this Financial Times article. It is even bigger than the Dot-com bubble.
— Ben Norton (@BenjaminNorton) December 2, 2024
US stocks are "over-owned, overvalued and overhyped to a degree never seen before".https://t.co/r2lXSUh1kN
The US accounts for nearly 70% of the leading…
Leta 2025, ocenjuje Sharma, bo javni dolg ZDA tako prestrašil vlagatelje, da bodo zahtevali, da ZDA prenehajo z odvisnostjo od vladne porabe.
A to bo drastično vplivalo na gospodarski razvoj in dobičke vodilnih podjetij.
In »pufff«, ameriški balonček izjemnosti bo šel po gobe.