REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriška »izjemnost« ali - kako bo počila »mati vseh mehurčkov«

Ameriška »izjemnost« ali - kako bo počila »mati vseh mehurčkov«V naložbenem svetu je izraz »ameriška izjemnost« bolj priljubljen kot kdaj koli prej. Toda... Vir: Posnetek zaslona, X

Zamisel o Ameriki kot izjemni državi, ki je superiorna v odnosu do svojih tekmecev in ji je zato usojeno, da vodi svet, je že zdavnaj izpodrinjena v prid videnju ZDA kot disfunkcionalne velesile, izolacionistične v tujini in polarizirane doma.

Toda v svetu naložb je izraz »ameriška izjemnost« bolj priljubljen kot kdaj koli prej, piše predsednik skupine Rockefeller Ruchir Sharma za Financial Times.

Združeni v prepričanju o moči ameriških finančnih trgov in njihovi zmožnosti, da še naprej prekašajo vsa druga gospodarstva, globalni vlagatelji vlagajo ogromne količine kapitala v ZDA.

Posledično predstavljajo ZDA skoraj 70 odstotkov vodilnega svetovnega borznega indeksa, v primerjavi s 30 odstotki v osemdesetih letih prejšnjega stoletja.

Z dolarjem se po nekaterih merilih trguje po višji vrednosti kot kadar koli, odkar je razviti svet pred 50 leti opustil fiksne menjalne tečaje.

Prevladujoče soglasje je, da je prepad med ZDA in svetom upravičen z močjo zaslužka najboljših ameriških podjetij, njihovim globalnim dosegom in vodilno vlogo pri tehnoloških inovacijah.

Toda težava je v tem, da bo ta mehurček »ameriške izjemnosti« kmalu počil.

In to zelo hitro.

Zgodba o ameriški »superiornosti« je zdaj predmet razprav na televizijah, v podcastih, kolumnah in naslovnicah medijev – ki jih vse po vrsti pesti neslavna zgodovina napačne izbire trendov.

Čeprav mnogi verjamejo, da bodo ZDA zaradi impresivnih dobičkov podjetij v državi ostale prevladujoče tudi na svetovnem parketu, rast ameriških plač ne bi bila videti tako izjemna, če ne bi bilo nadnaravnih dobičkov njihovih velikih tehnoloških podjetij in ogromne državne porabe.

Sčasoma se bo ta nadnaravni dobiček »izčrpal«.

Poleg tega, navaja svetovalec skupine Rockefeller, imajo ZDA eno resno in pogubno slabost - javni dolg.

Leta 2025, ocenjuje Sharma, bo javni dolg ZDA tako prestrašil vlagatelje, da bodo zahtevali, da ZDA prenehajo z odvisnostjo od vladne porabe.

A to bo drastično vplivalo na gospodarski razvoj in dobičke vodilnih podjetij.

In »pufff«, ameriški balonček izjemnosti bo šel po gobe.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek