REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ali zakoni EU o umetni inteligenci že dušijo razvoj? Prizadevanje za »človek proti stroju« ali »človek + stroj«?

Ali zakoni EU o umetni inteligenci že dušijo razvoj? Prizadevanje za »človek proti stroju« ali »človek + stroj«?Umetna inteligenca - bo regulacija uničila inovativnost? Vir: Xinhua

Evropska unija (EU) od leta 2018 vztraja pri svojem regulativnem prizadevanju za vodenje globalnega digitalnega upravljanja, vendar se porajajo prašanja, ali njen pristop usklajuje zaščito družbe s spodbujanjem inovacij.

Ali bo trda drža EU pripomogla k uresničitvi vizionarske prihodnosti »človek + stroj« ali pa tvega zadušitev inovacij in bo na koncu Evropo potisnila na stranski tir v tekmi za tehnološko prevlado?

MEČ JE IZVLEČEN

Napredni glasovni način OpenAI, ki je bil predstavljen maja, je bil odložen za več mesecev, preden je dosegel EU zaradi regulativnih zahtev, medtem ko Metin model Llama AI ostaja nedostopen zaradi nepredvidljivega regulativnega okolja.

V zadnjem desetletju je EU postala globalna pionirka na področju digitalnega upravljanja, začenši s Splošno uredbo o varstvu podatkov (GDPR) leta 2018.

Postavlja nove globalne standarde zasebnosti podatkov in je tehnološkim velikanom naložila znatne stroške usklajevanja, vključno z globo v višini 91 milijonov evrov (96 milijonov ameriških dolarjev) za Meto letos.

Bo trda drža EU pripomogla k uresničitvi vizionarske prihodnosti »človek + stroj« ali pa tvega zadušitev inovacij in bo na koncu Evropo potisnila na stranski tir v tekmi za tehnološko prevlado?

Regulativne ambicije EU so se od takrat razširile z Zakonom o digitalnih storitvah (DSA) in Zakonom o digitalnih trgih (DMA), katerih cilj je omejiti prevlado tehnoloških velikanov, kot so Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft in ByteDance.

V skladu s pravili DSA se Metin Facebook in Instagram preiskujeta zaradi možnih kršitev predpisov EU o spletni vsebini o varnosti otrok.

EU je letos sprožila tudi več odmevnih protimonopolnih primerov, pri čemer je bila Meta kaznovana s 797,72 milijoni evrov kazni, Google je izgubil pritožbo v višini 2,42 milijarde evrov, Apple pa je moral vrniti 13 milijard evrov zaostalih davkov.

Nova Evropska komisija je poudarila svojo zavezanost strožjemu nadzoru digitalnih trgov.

Nova protimonopolna voditeljica Teresa Ribera je obljubila predanost odločnemu uveljavljanju DMA.

Vrsta agresivnih dejanj odraža namero EU, da okrepi svojo digitalno suverenost in oblikuje globalno digitalno upravljanje z »učinkom Bruslja«, je dejal Lin Ying, doktorski raziskovalec kibernetske varnosti in varnosti podatkov na Vrije Universiteit Bruselj.

OGRAJE ALI CESTNE BLOKADE?

Vnema EU, da utrdi svoj »učinek Bruslja« z obsežnimi predpisi, je sprožila razpravo o tem, ali njen pristop gradi zaupanje ali duši inovacije.

Vir: Posnetek zaslona

Novo sprejeti zakon o umetni inteligenci, prvi celovit zakon o umetni inteligenci na svetu, kategorizira sisteme umetne inteligence po stopnjah tveganja: »minimalno«, »omejeno«, »visoko tveganje« in »nesprejemljivo«, ter bo naložil globe v višini do 7 odstotkov svetovnega prihodka za neskladnost z zakonom.

Čeprav je ta okvir namenjen zagotavljanju etične uporabe umetne inteligence, je med tehnološkimi podjetji povzročil nelagodje.

V septembrskem odprtem pismu so vodilni iz več kot 20 velikih podjetij, vključno z Meto, opozorili, da bi lahko nejasnosti glede uporabe podatkov za usposabljanje z umetno inteligenco ohladile inovacije.

V septembrskem odprtem pismu so vodilni iz več kot 20 velikih podjetij, vključno z Meto, opozorili, da bi lahko nejasnosti glede uporabe podatkov za usposabljanje z umetno inteligenco ohladile inovacije.

Nekateri tehnološki velikani, vključno z Googlom, Meto in Appleom, so v zadnjih letih odložili lansiranje izdelkov v regiji.

Tudi lokalna tehnološka podjetja so občutila pritisk.

Andreas Cleve, izvršni direktor danske zdravstvene tehnologije Corti, ki je razvrščena kot »visoko tveganje«, je dejal, da stroški skladnosti, ki so jih evropski uradniki ocenili na šestmestne zneske za 50-člansko podjetje, pomenijo dodatni »davek« na mala podjetja v EU.

Giuliano Noci, profesor strategije in trženja na Univerzi Politecnico v Milanu, je opozoril, da ima evropski regulativni primat lahko svojo ceno.

»Biti prvi, ki bo reguliral, ni dobro, saj so naša podjetja pod večjimi omejitvami v primerjavi s kolegi iz drugih držav,« je dejal profesor.

EVROPSKI TALENTI ODTEKAJO

Švedska fintech družba Klarna je načrtovala, da si bo prizadevala za kotacije v ZDA. Brata Collison iz podjetja Stripe in Jan Koum iz WhatsAppa so se preselili v ZDA, preden so ustanovili svoja podjetja.

Evropa se ponaša z vrhunskimi talenti, vendar njeni podjetniki priložnosti pogosto iščejo v tujini.

Podatki kažejo, da EU zaostaja pri ustvarjanju »samostojnih startupov«, katerih vrednost je ocenjena na več kot milijardo* ameriških dolarjev.

Od maja 2024 EU gosti manj kot 9 odstotkov več kot 1200 startupov na svetu, v primerjavi z več kot 50 odstotki v Združenih državah in 14 odstotki na Kitajskem, poroča raziskovalno podjetje CBInsights.

Od maja 2024 EU gosti manj kot 9 odstotkov več kot 1200 startupov na svetu, v primerjavi z več kot 50 odstotki v Združenih državah in 14 odstotki na Kitajskem, poroča raziskovalno podjetje CBInsights.

Med letoma 2008 in 2021 se je 40 odstotkov od 147 evropskih samostojnih startupov preselilo v tujino.

Nekdanji italijanski premier Mario Draghi je ta odhod pripisal privlačnosti velikega ameriškega trga tveganega kapitala ter obetom hitrejše rasti in večje dobičkonosnosti.

Takoj po uvedbi uredbe GDPR so strokovnjaki opozorili na njen slabši učinek na evropske podvige. Zdaj se trend morda ponavlja v generativni AI.

Po podatkih Evropske parlamentarne raziskovalne službe so leta 2023 ZDA vodile pri zasebnih naložbah v umetno inteligenco z 62,5 milijarde evrov, sledila jim je Kitajska s 7,3 milijarde evrov, medtem ko je EU le s težavo dohitela zaostanek.

»Predstavljajte si, da bi kontinentalni kongres v Severni Ameriki v 18. stoletju poskušal urediti vse načine uporabe električne energije in njene uporabe,« je dejal Henrique Schneider, glavni ekonomist švicarske zveze malih in srednje velikih podjetij.

Reguliranje večnamenske in vsestranske tehnologije že takoj na njenem začetku je zgrešeno, je opozoril Schneider.

Kljub temu ostajajo pomisleki glede izdelovanja s polno paro na neznanem ozemlju z nepredvidljivim izidom, ki ga povečujejo tveganja zlorab in prevelike odvisnosti.

Predstavljajte si, da bi kontinentalni kongres v Severni Ameriki v 18. stoletju poskušal urediti vse načine uporabe električne energije in njene uporabe,« je dejal Henrique Schneider, glavni ekonomist švicarske zveze malih in srednje velikih podjetij.

Geoffrey Hinton, znan kot »boter umetne inteligence«, je leta 2023 zapustil Google zaradi pomislekov o neustreznem ocenjevanju tveganj s strani podjetja in opozoril, da bi človeštvo lahko stopilo v »nočno moro«.

Medtem ko regije, kot sta Japonska in Združene države, uporabljajo bolj prilagodljive pristope, se je EU odločila, da se uveljavi kot globalno središče umetne inteligence in ustvari zaupanja vreden ekosistem umetne inteligence s celovitim in strogim upravljanjem.

Ker so pravila še v povojih, je cilj EU, da bi dosegla prihodnost »človek + stroj« in ne »človek proti stroju«, še vedno v teku.

Čeprav so strogi predpisi EU o umetni inteligenci naleteli na različne kritike, na splošno velja, da preprosto prepustiti tržnim silam, da usmerjajo pot naprej, zagotovo ni idealna možnost.

(Avtorji Xinhua Ding Yinghua, Zhang Zhaoqing, Zhang Xinwen)

(*1 evro = 1,06 ameriškega dolarja) ■

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek