REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Agrokor: Nismo aktivirali vladnega zakona o izredni upravi

Agrokor: Nismo aktivirali vladnega zakona o izredni upraviAgrokor ima vse večje težave

Medtem ko nekateri hrvaški mediji poročajo, da je lastnik močno zadolženega hrvaškega koncerna Agrokor Ivica Todorić s podpisom sprožil vladni zakon o izredni upravi v sistemsko pomembnih podjetjih, znan kot Lex Agrokor, v Agrokorju to zanikajo. Kot so sporočili iz uprave koncerna, zakon trenutno še preučujejo.

Portal 24 sata, ki se sklicuje na neimenovane vire, navaja, da je Todorić danes aktiviral Lex Agrokor in na ta način vladi omogočil, da v koncern pošlje izrednega pooblaščenca. S tem naj bi olajšal celoten postopek reševanja krize v Agrokorju. O svojemu umiku naj bi se dogovoril tudi z bankami.

Portal že piše tudi o postopkih, ki naj bi sledili. Če bi do podpisa res prišlo, bi moral namreč predlog za aktivacijo zakona in vzpostavitev izredne uprave v skupini romati na zagrebško sodišče, pristojno za trgovino, to pa bi moralo o njem odločati prednostno. Takoj, ko bi zahtevo prejelo, bi moralo o tem obvestiti hrvaško vlado in ministrstvo za gospodarstvo. Vlada bi morala izrednega pooblaščenca predlagati v dveh dneh, v Agrokorju pa naj bi bil že naslednji teden.

V Agrokorju so te informacije zanikali in pojasnili, da zakon, ki ga je sabor sprejel v četrtek in je v veljavo stopil danes, še preučujejo, saj želijo celovite informacije o njegovih določbah.

Zakon sicer predvideva, da so naloge izrednega pooblaščenca zagotoviti redno poslovanje družbe, omogočiti svežo likvidnost in začeti postopke prestrukturiranja. V času delovanja izredne uprave ni dovoljeno sprožiti prisilne poravnave, stečaja ali likvidacije podjetja.

Če bi vlada v Agrokor poslala svojega zastopnika, bi to pomenilo deblokado vseh njegovih računov in zamrznitev vseh do tedaj neplačanih obveznosti upnikom. Sabor je na predlog vladajoče HDZ v zakon vnesel tudi dopolnilo, da so banke upnice sistemsko pomembnega podjetja za poplačilo terjatev v primeru stečaja na vrsti takoj za delavci, ki lahko edini sprožijo izvršbo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek