petek, 09. maj 2025 leto 30 / št. 129
Aerodrom Maribor išče nove sodelavce
Družba Aerodrom Maribor, ki je po prihodu kitajskih vlagateljev nedavno prejelo dolgoročno koncesijo za upravljanje mariborskega letališča, išče prve nove sodelavce. Kot je razvidno iz objave na spletni strani zavoda za zaposlovanje, iščejo sedem gasilcev, dva vzdrževalca letališke opreme in varnostnika, ki jim ponujajo delo za določen čas.
Od gasilcev pričakujejo srednjo strokovno-tehnično ali splošno izobrazbo ter znanje angleškega jezika, med njihove delovna naloge pa uvrščajo delo v reševalno gasilski službi, pri sprejemu in odpravi letal, potnikov in stvari, vzdrževalna dela ter opravljanje administrativnih del.
Enako izobrazbo pričakujejo tudi od prijavljenih za delovno mesto varnostnika, ki se bo ukvarjal z varovanjem premoženja družbe, nadzorom nad prihodom zaposlenih na delo in z dela, nadzorom nad evidenco službenih vozil, varnostnim pregledom potnikov, prtljage in stvari ter administrativnimi deli.
Ob tem bodo za vsaj eno leto potrebovali še dve vodji vzdrževanja letališke opreme, sredstev in instalacij, od katerih pričakujejo višješolsko tehnično ali elektrotehnično izobrazbo. Zadolžena bosta za vodenje in organiziranje službe, sodelovanje pri servisnih in montažnih delih, vzdrževalnih delih, sprejemu in odpravi letal, potnikov in stvari ter administrativnih in tehničnih delih.
Aktivnosti glede načrtovanih vzpostavitev rednih letalskih linij gredo naprej tudi na drugih področjih. Kot danes piše Večer, je v ponedeljek popoldne na Letališču Edvarda Rusjana pristal prvi fokker 50 belgijske letalske družbe VLM Airlines, ki je tako kot Aerodrom Maribor v lasti kitajskih vlagateljev.
Šlo je za tehnični let 28 let starega letala, ki je vzletelo iz letališču v Antwerpnu, na njem pa naj bi poleg nizozemskega poslovneža Harma Jana Prinsa, znanega iz številnih mariborskih poslovnih zgodb, in direktorja za letalske operacije pri VLM Carla Rungeja sedel tudi inšpektor belgijske agencije za civilno letalstvo, ki ga je na letališču pričakal še njegov slovenski kolega. Vse skupaj naj bi bil del postopkov pridobivanja licence za letenje.
Kot je znano, je prvi mož družbe SHS Aviation Pang Siu Yin ob podpisu koncesijske pogodbe z državo v začetku marca že za letos napovedal 11 rednih linij, med drugim s kitajskimi mesti Xian, Chongqing in Nanchang. Letalski licenci v Belgiji in Sloveniji pričakujejo do konca maja, nakup dveh airbusov pa je napovedal še v tem mesecu.
Visokoleteči načrti o dveh milijonih potnikov in 160.000 tonah pretovora letno do leta 2028, pa tudi o nakupu šestih letal A320 in 15 letal A330, so v mednarodni strokovni javnosti naleteli na precej skepse. S takšnimi številkami bi namreč prekašali skoraj vsa sosednja letališča, VLM Airlines pa bi bil z napovedanim številom širokotrupnih letal v družbi največjih letalskih družb na svetu.