REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Cerar: zahteva za zbiranje podpisov za referendum proti zakonu o drugem tiru je nespametna

Cerar: zahteva za zbiranje podpisov za referendum proti zakonu o drugem tiru je nespametnaDrugi tir

Danes vložena zahteva za zbiranje podpisov za referendum o zakonu o drugem tiru železniške proge Divača-Koper je nespametna in v škodo celotni državi, je poudarila uradna govornica SMC Lilijana Kozlovič. SMC je po njenih besedah odločena, da se mora še letos začeti gradnja drugega tira.

"SMC je odločena, da se mora še letos začeti z gradnjo drugega tira, saj gre za ključen slovenski in vseevropski projekt, s katerim se že predolgo odlaša," je, kot so sporočili iz SMC, na novinarski konferenci v Kopru dejala Kozlovičeva.

Potezo vodje civilne iniciative Davkoplačevalci se ne damo Vilija Kovačiča, ki je v DZ vložil 4500 podpisov za začetek zbiranja podpisov za referendum za zakon o drugem tiru, pa je označila za nespametno, neodgovorno in da škodi celotni državi.

Slovenci, Primorci, gospodarstveniki in cela Evropa po pojasnilih Kozlovičeve čakajo na izgradnjo drugega tira, ki je ključen za nadaljnji razvoj našega okna v svet, Luke Koper. Po njeni oceni neodgovorna poteza ne škodi stranki SMC ali trenutni oblasti, temveč predvsem Sloveniji.

V SMC proti političnim igram

"V SMC pozivamo državljanke in državljane, da ne sodelujejo pri takšnih političnih igrah, temveč, da podprejo projekt drugega tira, ki omogoča Sloveniji nadaljnji razvoj in nas pomembno umešča na infrastrukturni zemljevid sveta," je dejala in pozvala javnost, da naj ne bo projekt drugega tira polje političnega preračunavanja in hujskanja tistih, ki si želijo priti na oblast s poceni političnimi triki.

Kot je še dejala Kozlovičeva, vložitev podpisov zmanjšuje tudi ugled Slovenije v mednarodni skupnosti, saj gre za pomemben vseevropski projekt, pri katerem sodelujejo tudi Evropska komisija, Evropska investicijska banka, agencija Jaspers, vključene pa so tudi države Madžarska, Poljska, Slovaška, Češka in Španija.

Predsednik vlade Miro Cerar medtem vložene pobude za začetek postopkov za referendum o zakonu o drugem tiru pred začetkom današnjega koalicijskega vrha, na katerem razpravljajo o odprtih temah, še ni želel komentirati.

V koalicijskih strankah SD in DeSUS so previdni v prvih odzivih na danes vložene podpise za začetek zbiranja podpisov za referendum na zakon o drugem tiru. V obeh strankah poudarjajo pomen izgradnje drugega tira, vendar tudi, da gre pri referendumu za legitimno in demokratično pravico, glede projekta pa ostajajo številna odprta vprašanja.

Vodja poslancev SD Matjaž Han je v izjavi za medije dejal, da na nek način razume referendumsko pobudo. "To je del demokracije in ljudje imajo možnost izjasniti se o nekaterih stvareh," je dejal. Obžaluje pa, da je do te sploh prišlo, saj je bilo po njegovem mnenju premalo aktivnosti, da bi se s civilno družbo pogovorili.

"Še danes ne vemo, koliko bo projekt stal, kakšen bo dogovor z Madžari in kot zadnje še, kaj pomeni izgradnja še enega tira," je dejal. Zato upa, da bo infrastrukturno ministrstvo v času zbiranja podpisov za referendum delovalo aktivno in bo podalo odgovore na ta vprašanja.

SD v referendumski kampanji po njegovih ne bo sodeloval. Bodo pa sodelovali v pogovorih o nejasnostih. "Če bi zakon sprejemali po normalnem postopku, v katerem bi odgovorili na odprta vprašanja, do referenduma sploh ne bi prišlo. Včasih smo v koaliciji glede tega neuslišani," je ocenil.

Ključno vprašanje je sodelovanje Madžarske

Odgovornost za to pripisuje politiki kot celoti, največje breme pa po njegovem mnenju nosi infrastrukturni minister Peter Gašperšič, ki bi nosil tudi "največjo slavo, ko se bo proga enkrat začela graditi". Pri usodi projekta bo, kot je še dodal, ključno tudi vprašanje sodelovanja Madžarske.

V DeSUS po besedah vodje poslanske skupine Franca Jurše ocenjujejo, da je projekt izgradnje drugega tira železniške proge Divača-Koper zelo pomemben za razvoj Slovenije in da ga je bila koalicija tudi pripravljena začeti izvajati.

Referendumska pobuda je po njegovem mnenju legitimna pravica, a ne ve, koliko se vodja civilne iniciative Davkoplačevalci se ne damo Vili Kovačič, ki je danes v DZ vložil 4500 podpisov za začetek zbiranja podpisov za referendum za zakon o drugem tiru, zaveda, da s tem lahko izgubimo možnost pridobitve evropskih sredstev.

Jurša ocenjuje, da to ni prava odločitev, obenem pa je spomnil tudi na napovedi stranke, da bodo temeljito gledali pod prste vsem tistim, ki bodo projekt izvajali in ga vodili, da se ne ponovi zgodba izgradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj.

Se pa tudi Jurša strinja, da finančna konstrukcija projekta še ni dovolj jasna in pričakuje, da bodo v prihodnosti zadeve bolj konkretne.

Vodja civilne iniciative Davkoplačevalci se ne damo Vili Kovačič je namreč danes v DZ vložil 4500 podpisov za začetek zbiranja podpisov za referendum za zakon o drugem tiru. Referendum je označil kot priložnost Slovenije za nov začetek in poudaril, da pri njihovih prizadevanjih ne gre za strankarsko akcijo.

Predsednik DZ Milan Brglez bo moral zdaj razpisati 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov za referendum. To bo za Kovačiča precej trši oreh, če mu uspe, pa bo vladni projekt praktično končan.

Predsednik DZ Milan Brglez bo moral zdaj razpisati 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov za referendum.

Kot je pojasnil Kovačič, v četrtek pričakujejo prve pobude za razgovore v DZ glede nadaljnjih potez. Priznal je, da zbrati 40.000 podpisov ne bo lahko, a si glede na dosedanje pozitivne odzive obeta zadostno podporo tudi v prihodnje.

Pričakuje, da jih bo med političnimi strankami morda podprla tudi ZL, sicer pa poudarja, da pri njihovih prizadevanjih ne gre za "nobeno strankarsko akcijo".

Člani civilne iniciative po Kovačičevih besedah med drugim zahtevajo, da se projekt financira s slovenskim denarjem in izvaja s slovenskim znanjem. "Ne potrebujemo nobenih Madžarov in nobene EU. Projekt je treba samo optimizirati tako, da bo zadoščal kriterijem stroke, okolja in ekonomike," je poudaril.

Kovačič bi sredstva, ki bi jih sicer prispevale zaledne države in EU, sicer nadomestil "na račun zmanjšanja korupcijskih tveganj".

Sporna izbira trase in korupcijska tveganja

Iniciativa kot sporno pri projektu ocenjuje tudi izbiro trase in korupcijska tveganja. Celoten projekt je po Kovačičevih besedah sicer "predvolilni projekt stranke SMC", zato nikakor ni primeren za nadaljnje izvajanje.

Svet za civilni nadzor projekta je današnjo vložitev podpisov sicer podprl, a ob tem opozoril, da se referendumska pobuda glede reševanja konkretnega problema ne bi smela zlorabiti v politične namene ali "doseganje zasebnih materialnih interesov bodisi posameznih političnih strank bodisi gospodarskih interesnih skupin".

V svetu menijo, da se vlada referendumu še vedno lahko izogne, "če bo ustrezno prilagodila samo izvedbo zakona in pri tem prisluhnila predlogom stroke, civilne družbe, nadzornih institucij in opozicije glede znižanja vrednosti naložbe, načina financiranja in nadzora nad projektom". Od nje pričakujejo tudi nadaljnje pogovore "na najvišji ravni z vsemi deležniki".

Podporo referendumu so napovedali tudi v Sindikatu vojakov Slovenije, katerega predsednik Gvido Novak je po navedbah sindikata danes tudi simbolično sodeloval pri vložitvi podpisov.

Na infrastrukturnem ministrstvu in družbi 2TDK so sicer v zaključni fazi priprav za prijavo projekta izgradnje drugega tira železniške proge Divača-Koper na t.i. blending razpis, ki se izteče 14. julija. Državni sekretar Jure Leben je konec prejšnjega tedna opozoril, da bi bila prijava v primeru vložene referendumske pobude nerelevantna in da ne bi dobili nepovratnih evropskih sredstev, ki jih za izvedbo projekta nujno potrebujemo.

Na to je v današnji izjavi opozoril tudi minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, ki je pobudo za zbiranje podpisov sicer označil kot posledico ozkih interesov posameznikov, ki niso v korist države. Napovedal je, da bo vlada s projektom odločno nadaljevala, priznava pa, da bo delo v primeru neuspelega zakona o drugem tiru precej oteženo.

Vlada si s pripravljalnimi deli za projekt, za katerega se vsi strinjajo, da ga Slovenija nujno potrebuje, prizadeva začeti še letos. Premier Miro Cerar in Leben sta večkrat izpostavila tudi mednarodno podporo projektu, zato bi lahko morebitna referendumska kampanja Slovenijo stala kredibilnosti. Cerar je v nedavnem pogovoru za STA pozval tudi, naj se projekt ne izkorišča za predvolilno kampanjo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek