četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
ZSSS in sindikat upokojencev za čim prejšnje sprejetje zakona o dolgotrajni oskrbi
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in Sindikatu upokojencev Slovenije menijo, da mora vlada še v tem mandatu izpolniti obljubo in v javno razpravo predložiti zakon o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo. Kot so izpostavili na današnji novinarski konferenci, menijo, da mora biti zakon sprejet do naslednjih volitev.
Staranje prebivalstva spremlja kar nekaj problemov, ki se jim po Semoličevih besedah kot družba ne prilagajamo. Po prepričanju sindikatov to zagotovo ni problem samo upokojenskih organizacij, temveč problem vseh generacij. "Zahtevamo in pričakujemo, da bi s pomočjo zakona čim prej prišli do sistemskih rešitev, da bi ljudem, ki potrebujejo pomoč, to lahko učinkovito nudili," je dejal predsednik ZSSS.
Kot je še poudaril Semolič, je to "najbolj prepričljivo darilo", ki ga lahko v tem mandatu dajo koalicijski poslanci. Prav tako mora biti sprejem zakona prioriteta vlade, za kar pa mora obstajati politična volja. V zvezi sindikatov menijo tudi, da mora biti zakon sprejet do naslednjih državnozborskih volitev.
Glavni cilj zakona je zagotoviti dostopnost pomoči starejšim, kar se zaradi finančne stiske nekaterih upokojencev z nizkimi pokojninami izkaže za velik izziv. Zato je, kot je dejal Semolič, njihova temeljna zahteva uvedba nove oblike obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo. "Brez tega ne bo šlo. Samo s prerazporejanjem znotraj zdravstvenega in pokojninskega denarja tega zagotovo ne bomo dosegli." Dosedanja razprava o zakonskih rešitvah je namreč pokazala, da se najbolj zapleta ravno pri predlogih finančne konstrukcije.
Za financiranje dolgotrajne oskrbe so na ministrstvu za zdravje pripravili dva scenarija. Kot so predstavili minuli teden, eden predvideva zavarovanje preko prispevne stopnje na isti način, kot velja za zdravstveno varstvo. Drugi pa predvideva kombiniranje prispevne stopnje z nadomestilom za dolgotrajno oskrbo. O predlogu zakona bo koalicijsko usklajevanje sicer steklo decembra.
Predsednica sindikata upokojencev Frančiška Ćetković pa je spomnila, da so na ministrstvu v aprilu pripravili izhodišča za sistemsko ureditev dolgotrajne oskrbe, do katerih pa so v razpravi o izhodiščih nekateri opozarjali na njihovo neustreznost.
Sicer pa je obsodila odnos do starejše generacije in napovedala, da bodo vedno glasneje zahtevali nujne spremembe. "V vseh osnutkih zakonov in strateških dokumentov je jasno, da je zaradi demografskih sprememb dolgotrajna oskrba nujna, a dlje kot od načelne ureditve ne pridemo," je poudarila.
Podpredsednik sindikata upokojencev Franci Magister je predstavil dogajanje v Beli krajini, kjer imajo v domovih za starejše v Črnomlju in Metliki "ker naenkrat imeli prazne postelje". Oskrbovanci so namreč odšli v cenejše, na novo odprte domove v sosednjo Hrvaško, kjer pa so po Magistrovih besedah pogoji za bivanje strašni, stanovalcem pa ni zagotovljena zdravstvena oskrba. Zato odgovorne poziva, naj čim prej sprejmejo zakon o dolgotrajni oskrbi, ki bi sistemsko uredil dostopnost do ustreznih storitev.