sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Slovenci: Ponosni na Slovenijo, razočarani nad stanjem demokracije
Anketiranci so zelo ponosni na Slovenijo, malo manj pa na demokracijo; 55 odstotkov prebivalcev Slovenije je ponosnih oz. zelo ponosnih na svojo domovino, precej razočarani pa so nad stanjem demokracije v državi, delovanjem DZ ali vladajoče koalicije, še najbolj nad delovanjem političnih strank, kaže tokratna anketa Dela.
Na vprašanje, kako ponosni ste na Slovenijo, je 27 odstotkov vprašanih odgovorilo z oceno 5 (zelo sem ponosen), 28 odstotkov z oceno 4, 23 odstotkov z oceno 3, 12 odstotkov z oceno 2, osem odstotkov vprašanih pa je odgovorilo, da na Slovenijo sploh niso ponosni. Dva odstotka vprašanih sta odgovorila z ne vem.
Nizko oceno je ob 25. obletnici delovanja prejel državni zbor. Na vprašanje, kako ocenjujete delovanje DZ, je 20 odstotkov anketiranih odgovorilo z zelo slabo, 41 odstotkov s slabo, 31 odstotkov je delo parlamenta ocenilo kot zadovoljivo, pet odstotkov pa kot dobro. Dva odstotka vprašanih sta delo DZ ocenila kot zelo dobro, en odstotek vprašanih pa na to vprašanje ni znalo odgovoriti.
Z demokracijo v Sloveniji je zelo zadovoljnih le 0,8 odstotka vprašanih, 11,5 odstotka vprašanih je z demokracijo v Sloveniji zadovoljnih, 30,3 odstotka vprašanih je odgovorilo, da niso niti zadovoljni niti nezadovoljni, 34,3 odstotka jih je nezadovoljnih, 22,6 odstotka pa zelo nezadovoljnih.
Kot ugotavlja časnik Delo, so vprašani še najbolj razočarani nad političnimi strankami. Dve tretjini jih ima slabo mnenje o političnih strankah oz. menijo, da delajo slabo. Zadovoljivo oceno za delo jim daje slaba petina vprašanih, dobro pa le pet odstotkov. Nihče od vprašanih strankam ni podelil ocene zelo dobro.
Z delovanjem sedanje vladajoče koalicije pa je zadovoljen le odstotek vprašanih, še 15 odstotkov jih je odgovorilo, da so z delovanjem sedanje vladajoče koalicije zadovoljni. Več je nezadovoljnih: 29 odstotkov vprašanih je odgovorilo, da so nezadovoljni, še 25 odstotkov pa, da so zelo nezadovoljni. 28 odstotkov vprašanih je dejalo, da niso niti zadovoljni niti nezadovoljni.
Na vprašanje, kateri predsednik politične stranke je najbolj zaupanja vreden, jih je največ navedlo Marjana Šarca nedavnega predsedniškega kandidata, sicer predsednika stranke Lista Marjana Šarca (14,4 odstotka). Sledijo prvak SD Dejan Židan in predsednik SDS Janez Janša z 12,3 odstotka, Miro Cerar (7 odstotkov), Ljudmila Novak (6,7 odstotka), Luka Mesec (6,3 odstotka), Bojan Dobovšek (3,4 odstotka). Sledijo Zmago Jelinčič, Zoran Janković, Alenka Bratušek, Karl Erjavec, Marko Zidanšek in Aleš Primc. A kar 19,6 odstotka vprašanih je odgovorilo, da nobeden od predsednikov političnih strank ni vreden zaupanja, 5,6 odstotka pa jih je odgovorilo z ne vem.
Tretjina vprašanih je na vprašanje, kako se bodo odločili na prihodnjih parlamentarnih volitvah čez pol leta, dejalo, da še niso odločeni. Isto stranko kot pred štirimi leti namerava izbrati 36 odstotkov vprašanih, 16 odstotkov jih bo izbralo drugo stranko, 12 odstotkov jih namerava podpreti novo stranko, trije odstotki vprašanih pa se prihajajočih parlamentarnih volitev ne namerava udeležiti.
Anketo je za uredništvo časnika Delo opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik na vzorcu 530 anketiranih med 13. in 15. decembrom.