REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Na današnji dan, 22. marca, po vsem svetu obeležujemo svetovni dan vod

Na današnji dan, 22. marca, po vsem svetu obeležujemo svetovni dan vodVoda - mineralna

Na današnji dan po vsem svetu obeležujemo svetovni dan voda, letošnji je posvečen temi odpadnih voda. Po vsej državi se bodo odvili številni dogodki, na katerih bodo organizatorji in udeleženci opozorili na pomen vode ter skrbnega ravnanja z njo - še posebej bo letos v ospredju zmanjšanje in ponovna uporaba odpadnih voda.

Generalna skupščina ZN je svetovni dan voda razglasila leta 1993, da bi opozorila svetovno javnost na pomen vodnih virov in na nujnost dobrega gospodarjenja z njimi. Tema leta 2017 so odpadne vode, nosilna misel pa je namenjena osveščanju glede zmanjšanja odpadnih voda in njihovi ponovni uporabi, so zapisali na okoljskem ministrstvu.

Izkoriščanje odpadnih voda ponuja veliko priložnosti - zagotovi lahko namreč cenovno dostopen in trajnostni vir vode, energije, hranil ter drugih znova uporabnih snovi, odpira nove poslovne priložnosti in ustvarja zelena delovna mesta. Pridobljene koristi za zdravje ljudi, gospodarski razvoj in okoljsko trajnost odtehtajo stroške gospodarjenja z odpadnimi vodami, poudarjajo na ministrstvu.

Slovenija se po količini uvršča med z vodo razmeroma bogate države. Ima nekaj manj kot polovico ozemlja hudourniškega območja s 7700 kilometrov hudournikov, na preostalem delu ozemlja so nižinski in kraški vodotoki s skupno dolžino 18.200 kilometrov. V Sloveniji je nad 1270 stoječih voda, približno 210 je jezer. Zaradi neenakomerne porazdelitve pa na drugi strani v naši državi beležimo tudi obsežna območja s pomanjkanjem vode.

Leta 2014 je bilo v aglomeracijah z obremenitvijo, enako ali večjo od 2000 populacijskih ekvivalentov, 85 odstotkov prebivalstva priključenih na javno kanalizacijo, 75 odstotkov pa na komunalno čistilno napravo. V dveh letih se je tako priključenost na javno kanalizacijo povečala za šest, priključenost na čistilno napravo pa za pet odstotnih točk, pojasnjujejo na ministrstvu za okolje in prostor.

Izboljšuje se tudi priključenost v manjših aglomeracijah. V letu 2014 je bil v teh aglomeracijah delež priključenosti na javno kanalizacijo skoraj 38, na komunalno čistilno napravo pa 31 odstotkov.

Na statističnem uradu ugotavljajo, da je bilo v Sloveniji v letu 2015 iz javne kanalizacije odvedenih 162,5 milijona kubičnih metrov odpadnih voda različnega izvora. To je bilo 18 odstotkov manj kot v letu prej, predvsem zaradi sušnega obdobja in posledično manjše količine meteornih voda. V obdobju od 2005 do 2015 se je količina iz javne kanalizacije izpuščene odpadne vode povečala za 13,4 odstotka.

V letu 2015 je bilo 89 odstotkov vseh odpadnih voda, izpuščenih iz kanalizacijskih sistemov, pred izpustom prečiščenih v čistilnih napravah. Največ odpadne vode so prečistili v primorsko-notranjski statistični regiji, kar 100 odstotkov, najmanj pa v podravski statistični regiji, in sicer 71,5 odstotka.

V okviru svetovnega dneva voda se bodo danes po vsej državi odvili številni dogodki. Tako ministrstvo za zunanje zadeve in ljubljanska pravna fakulteta pripravljata okroglo mizo o pomenu virov pitne vode za mednarodni mir in varnost, na kateri bodo sodelovali predsedujoči Globalnemu visokemu panelu o vodi in miru Danilo Türk, klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, predsednica Global Water Partneship Slovenija Martina Zupan in generalni direktor direktorata za vode in investicije ministrstva za okolje in prostor Leon Behin.

V ljubljanskem javnem podjetju Vodovod-Kanalizacija bodo zagnali kampanjo Stranišče ni smetišče, s katero želijo spodbuditi k odgovornejšemu vedenju in zmanjšati količine odpadkov v kanalizacijskih odtokih. V Ljubljani v odtokih letno konča 1300 ton odpadkov, zato bodo pred ljubljansko mestno hišo postavili inštalacijo, ki bo prikazala tono odpadkov s tistimi odpadki, ki najpogosteje pristanejo v kanalizaciji, kljub temu, da tja ne sodijo.

V Ljubljani se bo odvil tudi mednarodni wellness kongres z naslovom Voda - vir zdravja, dobrega počutja in lepote, ki ga pripravlja velnes.si. V Mariboru med drugim vabijo na vodene oglede mariborske centralne čistilne naprave v Dogošah, društvo za enake možnosti in celostni razvoj Tandem Zagorje s partnerji pa znova začenja celomesečni vseslovenski ozaveščevalno-humanitarni projekt Jaz, ti mi, za Slovenijo - stara plastenka za novo življenje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek