REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Na daljšo pot z avtom otroci ne smejo zapustiti otroškega sedeža

Na daljšo pot z avtom otroci ne smejo zapustiti otroškega sedeža

Starši naj med potjo z otroki v avtomobilu preverjajo, če je otrok pravilno pripet med vožnjo, svetujejo na Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS). Rezultati zadnje raziskave o potovalnih navadah zveze so pokazali na zaskrbljujoče dejstvo, da kar več kot desetina staršev otroku med daljšo vožnjo dovoli, da zapusti otroški sedež.

Vsak starš, ki je kdaj z otrokom v avtomobilu moral prevoziti daljšo pot, se zaveda, da je v večini primerov takšna pot za otroka bolj naporna, kot za voznika, pravijo na zvezi. Tudi pri vožnji na letni dopust ni nič drugače. Za otroka se počitnice ne pričnejo z odhodom od doma, temveč s prihodom na ciljno lokacijo. Vmesna vožnja je za njih večinoma dolgočasna in naporna, kar nikakor ni razlog, da se jim med vožnjo dovoli zapustiti varnostni sedež, piše na spletni strani AMZS.

Starši naj poskrbijo, da se bo otrok v sedežu dobro počutil, posebno pozornost naj namenijo poteku varnostnega pasu. Ta mora biti prilagojen otrokovi velikosti in potekati prek ramen, nikakor pa ne prek vratu, svetujejo na zvezi.

Otroka je treba pripeti v sedež pred vsako, še tako kratko vožnjo. Le s tem mu bodo starši jasno sporočili, da mora biti v sedežu vedno pripet. Z varnostnimi pasovi morajo biti privezani tudi voznik in sopotniki. Če je otroški varnostni sedež nameščen na prednjem sedežu avta, naj se starši prepričajo, da je izklopljen varnostni meh. Če ta ni izklopljen, lahko ob sprožitvi povzroči smrtne poškodbe otroka.

Kaj se ob trku dogaja z osebami, ki niso pripete, je pokazal test avstrijske avto moto zveze (ÖAMTC) s pripetimi in nepripetimi preskusnimi lutkami. Že pri nizki hitrosti 30 kilometrov na uro lahko otrok, ki stoji med voznikovim in sovoznikovim sedežem, med močnejšim zaviranjem pade in se resno poškoduje.

Najpogostejši so primeri, ko je voznik pripet, potnik za njim pa ne. Tisti, ki se v avtu nočejo pripenjati z varnostnim pasom, morajo tudi ob na videz blagem trku, denimo v mestni gneči, računati na težje poškodbe glave, vratu, prsnega koša in kolen. Preskus je dokazal tudi, da nepripet potnik na zadnji klopi poškoduje tako sebe kot voznika.

Po zakonu o pravilih cestnega prometa med vožnjo v vozilu z vgrajenim zadrževalnim sistemom mora biti otrok, manjši od 150 centimetrov, zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren otrokovi telesni masi. V vozilu, ki ni opremljen s tem sistemom, ni dovoljeno prevažati otrok, mlajših od treh let, starejši otroci in manjši od 150 centimetrov pa se smejo prevažati le na zadnjih sedežih. Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s to določbo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek