nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Na Bledu shod v podporo vzpostavitvi parka
Društvo za varstvo okolja Bled danes pripravlja shod v podporo vzpostavitvi parka na zemljišču ob stavbi TVD Partizan v središču Bleda, kjer je trenutno parkirišče. Zadevo preverja gradbena inšpekcija, medtem ko na občini pravijo, da sami nimajo pristojnosti ukrepati, čeprav se zemljišče uporablja v nasprotju s prostorskimi načrti.
Kot opozarjajo v društvu, je zasebni lastnik zemljišča, podjetje Taxus&co, "brezobzirno posegel v prostor na način, ki ni skladen niti z občinskimi načrti niti z režimom varstva kulturne dediščine". 2300 kvadratnih metrov veliko zemljišče je nasul z gramoznim materialom in spremenil konfiguracijo terena ter, kot poudarjajo, samovoljno spremenil namembnost rabe prostora iz parka v parkirišče, ki ga že neovirano trži.
Lastnik pravi, da je bilo območje tudi pred tem parkirišče, saj je občina zanj prodajala dovolilnice, in da občinski prostorski načrti parkirišča na tem območju ne prepovedujejo. Drugače trdijo na občini in v omenjenem društvu, kjer izpostavljajo, da je v prostorski aktih območje opredeljeno kot park. Parkovne površine na vzhodni jezerski obali pa predstavljajo eno od najbolj prepoznavnih značilnosti Bleda.
Društvo za varstvo okolja Bled opozarja tudi na druge neustrezne in nedopustne posege v prostor, ki se dogajajo na območju blejske občine. Pri tem izpostavljajo, da občina takšno delovanje dopušča ali v nekaterih primerih celo sama izvaja.
"Na Bledu imamo problem, da nam lokalna oblast ni ravno zaveznik v naših prizadevanjih, ki so usmerjena v spoštovanje varstvenih režimov, ki določajo varovanje, ohranjanje in vzdrževanje naravno ohranjenih območij in kulturne dediščine, saj v tem vidi bolj omejitve in oviro za gospodarski razvoj, manj pa prednosti," ocenjujejo v društvu.
Direktor blejske občinske uprave Matjaž Berčon pa pojasnjuje, da občina in njen inšpektorat pri takšnih primerih nimata pristojnosti za ukrepanje. "Zakonodaja in pravni predpisi so tukaj zelo šibki. Občina ne more ukrepati, ker gre za stavbno zemljišče in je pristojna gradbena inšpekcija, ki vodi svoje postopke," je poudaril Berčon.
Pojasnil je, da je v tem trenutku sicer v javni obravnavi nov zakon o urejanju prostora, ki bi občinam po novem dal pristojnost, da ukrepa v primeru kršitev njihovih prostorskih aktov. "A večina občin temu nasprotuje, ker se bojijo, da jim bo to prineslo le še dodatne stroške," je dejal Berčon.
Ob tem je izpostavil, da je blejska občina izjema, saj podpira te zakonske spremembe. "Na Bledu se nam namreč konstantno dogaja, da se pojavljajo številne kršitve na prostorskem in gradbenem področju, a državne inšpekcije ne ukrepajo," je poudaril in dodal, da takšno zakonodajo spremembo podpira tudi ljubljanska mestna občina, končna odločitev pa bo odvisna od države.
V konkretnem primeru parkirišča, Berčon sicer meni, da protestni shod, ki ga pripravlja Društvo za varstvo okolja Bled, ni pravi način za rešitev težave. "Morda pa bo shod dal kakšen rezultat v smislu, da se lastniki zemljišča, društvo in občina usedemo za skupno mizo in začnemo iskati konstruktivne rešitve," je dejal.