REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Evroposlanec Igor Šoltes o premiku ure

Evroposlanec Igor Šoltes o premiku ureIgor Šoltes / Vir: STAfoto

Evropski poslanci so danes v Strasbourgu sprejeli resolucijo, s katero od Evropske komisije zahtevajo, da temeljito preuči učinke premika ure dvakrat letno in pripravi predlog sprememb, če bodo te potrebne. Resolucijo je podprlo 384 poslancev, proti jih je glasovalo 153, 12 pa jih je bilo vzdržanih.

Kot so zapisali na spletni strani Evropskega parlamenta, pobude državljanov pričajo, da so ljudje zaskrbljeni zaradi premika ure ob začetku in koncu poletnega časa, kar se zgodi marca in oktobra. Številne študije niso prišle do skupnega zaključka, vendar pa ugotavljajo negativen učinek na zdravje ljudi, so zapisali v resoluciji.

Resolucijo je podprlo 384 poslancev, proti jih je glasovalo 153, 12 pa jih je bilo vzdržanih.

Komisijo so tako pozvali, naj temeljito preuči direktivo o poletnem času, ki je začela veljati leta 2001, in pripravi ustrezne spremembe, če bodo te potrebne. Obstoječa direktiva predvideva usklajen datum in čas za začetek poletnega časa po celotni EU, namen tega pa je učinkovitejše delovanje notranjega trga.

Za ukinitev premikanja ure se zavzema tudi evropski poslanec iz Slovenije Igor Šoltes (Zeleni), ki je po sprejetju resolucije na Twitterju zapisal, da je "resolucija sprejeta, a ne prinaša takojšnje ukinitve spremembe ure". V drugem zapisu je navedel, da očitno pomembnih sprememb ne bo. Morda v kakšni državi članici, kot je denimo Finska, je sporočil.

Že pred tem je v razpravi pred glasovanjem poudaril, da je "v zadnjem času vedno več pozivov Evropejcev, pa tudi ugotovitev, da utemeljitev za spremembo ure ne zdrži več presoje in da vsakokratna sprememba ure negativno vpliva na zdravje ljudi, povečuje tveganja za prometne nesreče in vpliva na povečanje administrativnih stroškov. Vse to so preverljive in tudi finančno ovrednotene posledice", so sporočili iz njegove pisarne.

"Prav je, da soočimo različne argumente in postavimo na mizo ugotovitve stroke in znanosti. Pri tem pa moramo upoštevati tudi načela in pravila narave, ki morajo prevladati," je izpostavil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek