sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Danes zaznamujemo svetovni dan romskega jezika
Danes zaznamujemo svetovni dan romskega jezika v spomin na 5. november 2008, ko so prvič predstavili romsko-hrvaški in hrvaško-romski slovar. Pred leti so slovenski Romi ob tem dnevu dobili prvi obsežnejši slovensko-romski slovar. Zdaj izpostavljajo pomen standardizacije romskega jezika. Romi so sicer ta dan zaznamovali že v petek s simpozijem.
Na predvečer svetovnega dneva romskega jezika je Inštitut za romološke študije v sodelovanju z Zvezo Romov Slovenije v Murski Soboti organiziral simpozij o kulturni identiteti Romov. Tega so se udeležili številni mednarodni in domači jezikoslovci, učitelji romskega jezika in literature ter novinarji in pisatelji, ki so razpravljali o romskem jeziku v razmerju do jezikov drugih etničnih manjšin, kot tudi o potrebni zaščiti romskega jezika.
Pomembnost dneva romskega jezika se kaže tudi v tem, da romski jezik v preteklosti ni bil raziskovan, prav tako ni bil zapisan, se pa temu v zadnjih letih daje poseben poudarek. Posebna pozornost pa se po navedbah direktorja inštituta Jožka Horvata Muca namenja tudi standardizaciji romskega jezika.
Na simpoziju so se strinjali, da je treba govoriti romsko, da se Romi svojega jezika ne smejo sramovati in da jim je treba dati priložnost, da razvijajo svoj jezik. Tudi zato so ustanovili inštitut kot evropski unikat, vendar pa mora biti ob tem, kot so poudarili, tudi politična volja.
V številnih evropskih državah je romski jezik priznan kot manjšinski jezik, med drugim v Avstriji, Nemčiji, Sloveniji, na Švedskem in Madžarskem. V nekaterih državah, kot na primer v Makedoniji in na Kosovu, pa je romščina tudi uradni jezik.
Romi so etnična skupina, ki živi predvsem v evropskih državah, in sicer v Romuniji, na Slovaškem, v Grčiji, Turčiji, na Madžarskem in v Sloveniji. V Evropi jih živi med osem in deset milijonov, v Sloveniji pa po ocenah različnih institucij od 7000 do 12.000.