REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

K spodbujanju urbanega kolesarstva z različnimi ukrepi

K spodbujanju urbanega kolesarstva z različnimi ukrepi

 

Kolesarske števce s prikazovalniki so v sklopu Evropskega tedna mobilnosti 2015 postavili v smeri mestnega središča na Šmartinski, Roški, Celovški in Tržaški cesti. Kolesarsko najbolj prometna je bila v lanskem letu Celovška cesta, po kateri se je peljalo 467.823 kolesarjev. Mimo kolesarskega števca na Tržaški se je peljalo 248.519 kolesarjev, na Roški 165.179 in na Šmartinski 114.804 kolesarjev.

Kot so na Molu še pojasnili za STA, kolesarski promet merijo tudi na šestih drugih lokacijah. Podatki nakazujejo na povišanje deleža s kolesom opravljenih poti. Meritve kolesarskega prometa redno izvajajo z avtomatskimi števci ob Drenikovi, Celovški, Dunajski in Kajuhovi cesti. Na teh lokacijah se je v letu 2015 peljalo skoraj 3,3 milijona kolesarjev.

Na Molu ugotavljajo, da so kolesarji bolj kot v prejšnjih letih dejavni tudi v hladnejših mesecih leta, čeprav je še vedno razviden občuten porast od marca naprej, ko so vremenske razmere ugodnejše. Primerjava med številom kolesarjev med aprilom in oktobrom 2013 ter istim obdobjem v 2015 v času kolesarske sezone je pokazala, da se je kolesarski promet izrazito povečal na Dunajski cesti.

Do leta 2020 želijo na Mol doseči, da bo tretjina poti opravljenih s kolesom in peš, tretjina z javnim prevozom in tretjina z avtomobili. Tretjinski delež poti, opravljenih peš in s kolesom, je že presežen na račun zmanjšanja deleža poti, opravljenih z avtomobilom. Da bi zvišali delež kolesarskega prometa, postavljajo tudi nova stojala za priklenitev koles, predvsem na nedavno preurejenih javnih prostorih in na končnih postajališčih LPP.

V okviru Evropskega tedna mobilnosti 2016, ki je v ospredje postavil kolesarje, so med drugimi zelenimi trajnimi ukrepi uredili KoloPark in nove rekreacijske površine ob Celovški cesti ter razširili Bike Park Ljubljana. Uredili so tudi servisni postaji za kolesa, ki omogočata manjša popravila koles in polnjenje zračnic, pred informacijsko točko Turizma Ljubljana na Krekovem trgu in pri KoloParku v Šiški.

Od leta 2014, ko so označili prvo tematsko kolesarsko pot, se je mreža kolesarskih poti razširila s Plečnikovo krožno potjo, Gozdno potjo in kolesarsko traso okoli Ljubljane po Poti spominov in tovarištva.

S sredstvi, ki jih na Mol pričakujejo za razvoj trajne mobilnosti, za katero je namenjenih 5,27 milijona evrov, predvidevajo tudi izgradnjo nove kolesarske infrastrukture, so še zapisali.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek