sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Dan družin poudarja vlogo družinskih politik pri izobraževanju družin
Vlada zagotavlja, da se dobro zaveda, da je država dolžna poskrbeti za čim boljše varovanje koristi otroka z zakoni. Sredi aprila je začel veljati družinski zakonik s ciljem, da zagotovi učinkovitejše varovanje otrokove koristi in izboljša pravno varnost pri odločanju o zakonskih in družinskih sporih.
V Sloveniji so v predšolske izobraževalne institucije vključeni povprečno trije od štirih otrok. Med šolskima letoma 2006/07 in 2015/16 se je število v vrtce vključenih otrok povečalo skoraj za polovico. V predšolsko vzgojo in izobraževanje je vključenih 91 odstotkov otrok, starih štiri in pet let.
Družine so v sodobni družbi različne, opozarja vlada. Po njenih besedah je pomembno, da vse dobijo ustrezno podporo še zlasti v skrbi za otroke, ljubečih odnosih in temeljni eksistenci.
Zveza družin v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije opozarja, da naložbe v varstvo otroka v prvih letih življenja, v njegovo izobraževanje in razvoj prispevajo k zmanjšanju vrzeli med otroki iz različnih socialno-ekonomskih okolij in kasneje pri tistih iz nižjih socialno-ekonomskih okolij pomenijo odskočno desko iz revščine in izključenosti.
Otroci z odzivnimi starši, ki jih podpirajo, imajo pozitiven odnos do šolskega dela, dosegajo višje ocene in imajo večje karierne težnje, so opozorili v Zvezi družin. Kot so dodali, imajo takšni otroci manj čustvenih in vedenjskih težav, pri njih je manj osipa v šolah, prehod v odraslo dobo pa je bolj uspešen.
Zveza družin obeležuje mednarodni dan družin s tednom družine, ki letos poteka od danes do 22. maja. V sodelovanju s kulturno umetniškimi organizacijami so pripravili vseslovensko akcijo Za družine brezplačno, v kateri muzeji in galerije ves teden ali en dan v tednu nudijo družinam prost vstop. Nekaj dejavnosti v tem tednu pa so pripravila tudi društva in zveze prijateljev mladine po Sloveniji.
Nekatere nevladne organizacije opozarjajo na pomen izobraževanja in podpore takrat, ko se v družini zatakne. V Slovenski filantropiji zagotavljajo, da se lahko vsakdo, ki želi pomoč iz zagate v družinskem življenju, obrne nanje. Pri njih namreč deluje program prostovoljskega servisa, na katerega se lahko obrne bodisi po elektronski pošti ali na telefonsko številko 01 430 12 88. Takoj začnejo iskati rešitve, so zagotovili za STA.