REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Cerkev se na velikonočnih vigilijah veseli novih članov skupnosti

Cerkev se na velikonočnih vigilijah veseli novih članov skupnostiVigilije

Cerkev se na velikonočnih vigilijah, osrednjemu dogodku velikonočnega tridnevja, že stoletja veseli novih članov skupnosti. Na veliko soboto katehumeni namreč prejmejo zakramente. Poseben pomen ima tudi obnovitev krstnih obljub in hvalnica velikonočni sveči, kar so v nagovorih na nocojšnjih velikonočnih vigilijah poudarili tudi slovenski škofje.

Koprski škof Jurij Bizjak je v nagovoru na velikonočni vigiliji oz. bedenju pojasnil, da beseda katehumen pomeni poučen ali izučen, v imenu pa je skrita tudi grška beseda ehos, ki pomeni zvok ali glas ali odmev. Bizjak je katehumene, ki so se pripravljali na sprejem zakramentov, tako pozval, naj bo vsak odmev tistega, kar je slišal pri katehumenatu.

"Tudi v vsakem katehumenu naj vedno odmevajo nazorne evangeljske prilike, goreče molitve psalmov, preizkušeni izreki modrosti. Tudi v vsakem katehumenu naj odmeva veselo oznanilo Božjega miru in blagodejnih darov in sadov Svetega Duha," je dejal škof.

Nove člane Cerkve je Bizjak opozoril, da bodo v prihodnje slišali veliko pripomb glede Cerkve. "Nikar se ne prestrašite in ne dajte se zbegati," jim je naročil in dodal: "Cerkev je res hkrati sveta in grešna. Je sveta, kolikor je Božja, in je grešna, kolikor je človeška. Kot Božja je vsa brezmadežna in sveta, kot človeška pa je takšna, kakršni smo mi kristjani".

Bizjak je na velikonočni vigiliji tudi vsem zbranim voščil še "obilje velikonočnih milosti in duhovnih sadov Vstalega Gospoda". Pozdravil pa je tudi druge vernike, pravoslavne, ki letos veliko noč praznujejo istočasno, pa tudi muslimane in tiste, ki svojo vero še iščejo.

Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je v svojem nagovoru več pozornosti namenil slavju luči in velikonočni sveči ter poudaril pomen moči delovanja teme. "Tema nas namreč odmakne drugega od drugega. Tema med nas postavi razdalje. Oči ne vidijo več. Sicer nam drugi čuti govorijo, da so okoli nas ljudje. Izkustvo nam govori, da s temi ljudmi delimo vrednote, da verujemo v istega Boga, sicer se ne bi ob tem času zbrali v tej cerkvi," je dejal Zore.

"Kristusova luč, ki je stopila med nas in se razlila med nami, je iz gmote, v kateri smo zgolj slutili drug drugega in iz izkustva vedeli, kdo stoji poleg nas, izvabila posameznike, njihove postave in njihove obraze, njihove oči in razpoloženja, ki smo jih mogli razbrati iz njihovih obrazov," je poudaril Zore.

Po njegovem mnenju ima sicer Jezus v današnjem času vedno manj prostora, zato, kot je poudaril, njegovo svetlobo potrebujemo. V njej namreč med drugim ni izkoriščanja za uresničevanje namenov in doseganja ciljev. Tako katehumenom kot vernikom je tako zaželel, da bi jim "Kristusova luč vedno osvetljevala pot".

Murskosoboški škof Peter Štumpf pa je v svojem nagovoru poudaril, da je Jezusovo vstajenje od mrtvih "edini smisel naše vere". Med drugim je opozoril, da v današnjem času mnogi ne znajo razmišljati s svojo glavo, da je bog mnogih ljudi danes denar in da se "kot kuga širi egoizem".

"Velika noč je noč altruizma. Jezus ni vstal samo zase in za svoje učence. Jezus je vstal za vse ljudi," je poudaril Štumpf in sklenil z mislijo, da mora velika noč trajati petdeset dni, da sporočila o vstajenju ne bi pozabili.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek