REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Želel je le eno: o usodi Ikarja našega časa, znanega kot »Leteči človek«

Želel je le eno: o usodi Ikarja našega časa, znanega kot »Leteči človek«Dr. Angelo Niko Grubišić, Ikar našega časa. Vir: Facebook

Profesor dr. Angelo (Niko) Grubišić, britanski inženir astronavtike srbskih korenin, znan kot pionir v izumljanju letečih oblek, se je smrtno ponesrečil med testiranjem leteče obleke, ki jo je sam dizajniral, so sporočili njegovi sodelavci iz trenutne raziskovalne baze v Savdski Arabiji.

38-letni Grubišić je namreč umrl med base jumpingom v Savdski Arabiji, le nekaj tednov potem, ko ga je Britanska padalska zveza okronala za šampiona letenja v leteči obleki.

Izredno nadarjeni in med študenti ter profesorskimi kolegi zelo priljubljen znanstvenik je vodil oblikovalsko ekipo, ki je delala na razvoju letečih oblek na Univerzi v Southamptonu, kjer je poučeval astronavtiko, poroča britanski Daily Mail.

Dr. Angelo Niko Grubišić med letenjem - kljuboval je gravitaciji našega planeta.

Pred tem je delal tudi na pogonih za reaktivna letala pri Evropski vesoljski agenciji (ESA) in tudi pri Ameriški vesoljski agenciji NASA.

Leta 2015 je začel Projekt Ikarus in zasnoval leteče obleke ter obleke na reaktivni pogon, ki so podirale rekorde, medtem ko se je hkrati prizadeval za izboljšanje njihove varnosti.

Idejo za letečo obleko je črpal iz grške mitološke zgodbe o Ikarjevem padcu, ki je znana tudi pod imenom Dedal in Ikar.

Dedal, slavni atenski kipar, stavbenik in kamnosek, je imel sina Ikarja. Svoje veščine je Dedal prenašal tudi na učence, ki so mu bili zaupani.

Najuspešnejši med njimi je bil Dedalov nečak Talos.

Toda Dedal je v strahu, da bi ga Talosova nadarjenost lahko zasenčila, dečka pahnil z atenskega obzidja.

Da bi se izognil kazni, ko je bil spoznan za krivega, je s sinom sprva zbežal na otok Kreto, kjer je za kralja Minosa moral zgraditi znameniti labirint, v katerega je dal Minos zapreti Minotavra ...

Dr. Angelo Niko Grubišić, Ikar našega časa

Da bi ubežal ujetništvu na Kreti, si je Dedal domislil zase in za sina izdelati krila iz voska in perja.

Sina je posvaril, naj leti nad morjem in ne preblizu Sonca.

Vendar se je nad letenjem navdušeni Ikar spozabil in dvignil previsoko, na kar se je vosek stopil …

Konec poznate - Ikar je strmoglavil v morje …

Usoda je hotela, da se dr. Grubišiću, žal, ni uspelo izogniti tragični usodi njegovega grškega vzornika.

Toda Ikar našega časa je za seboj pustil sled tako v znanosti kot med študenti, ki jih je spodbujal k razmišljanju o poklicni poti v znanosti in tehniki, ter jim omogočal edinstveno izkušnjo učenja, tako, da jih je vključeval v raziskovalne projekte pomembne v svetovnih merilih.

Svoje izume je preizkušal sam, v prizadevanjih, da doseže »pomemben znanstveni premik na področju aerodinamičnega oblikovanja in testiranja letečih oblek, medtem ko je presegal meje tehničnih dosežkov na področju 'krilatih oblek',« so zapisali njegovi kolegi ob tragični novici.

Ni dvoma, da je bil »Leteči človek« izredno priljubljen tako med študenti kot profesorskimi kolegi, ki so bili priče tragične usode sodobnega Ikarja.

V izjavi za BBC je Angelova družina poudarila, da je »izgubil življenje, ko je počel tisto, kar je imel najraje - skoke v leteči obleki.«

In res je - »Leteči človek« je zmeraj rad poudaril, da je »edino, kar si želi od življenja - leteti

»Navdušuje me mit o Ikarju in dejstvo, kako je bilo letenje zanj enostavno,« je rad pristavil.

Sanjal je o tem, da bi ljudje »lahko leteli brez česar koli.«

Brez kakršnega koli pripomočka, torej.

»Vem, da se to seveda ne bo zgodilo, zato preizkušamo opremo, ki nam omogoča letenje, da bi jo sčasoma zmanjšali na minimum,« je dejal v enem zadnjih intervjujev.

»Preprosto je – letenje me osrečuje,« se je glasilo življenjsko geslo Ikarja 21. stoletja

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek