REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Že donijo bobni nove ameriške vojne: Ali Biden v Camp Davidu ustvarja »azijski NATO«?

Že donijo bobni nove ameriške vojne: Ali Biden v Camp Davidu ustvarja »azijski NATO«?Kišida in Biden: Koliko in kaj se je pod taktirko ZDA spremenilo v odnosih Japonske in Južne Koreje, bo jasno prihodnji petek. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Napetosti v Indo-Pacifiku zaradi politike Bidnove administracije do Kitajske, Severne Koreje in Rusije iz dneva v dan naraščajo.

Pred dvema letoma sta se Tokio in Seul komaj pogovarjala. In potem je ameriški predsednik Joe Biden začel »diplomatsko usklajevanje«, da bi glavna zaveznika ZDA v severovzhodni Aziji čim prej presegla bolečo zgodovinsko dediščino v korist višjega varnostnega interesa.

Koliko so se spremenili odnosi med sosednjima državama, bo postalo jasno prihodnji petek, ko bo ameriški voditelj gostil južnokorejskega predsednika Yoon Suk-yeola in japonskega premierja Fumija Kišido, piše bruseljski portal Politico.

To bo prvi Bidnov vrh v Camp Davidu in prvo tristransko srečanje v tej obliki.

Cilj srečanja je nov zagon varnostnega sodelovanja, saj so že napovedane skupne vojaške vaje treh držav, kar enako skrbi tako Peking kot Pjongjang.

Global Times, časnik kitajske komunistične partije je že kritiziral prihajajoče tristransko srečanje v poletni hiši ameriškega predsednika.

Pekinški časnik kritizira ZDA, saj želijo na vrhu v Camp Davidu, znanem predvsem po podpisu mirovnega sporazuma med Egiptom in Izraelom leta 1978, v Aziji ustvariti novo vojaško zavezništvo po vzoru NATO pakta.

Severna Koreja je sporočila, da je tesnejše usklajevanje med Washingtonom, Tokiom in Seulom del ameriških »zloveščih novih ukrepov«.

Vrh naj bi predstavljal tudi viden znak otoplitve odnosov med Tokiom in Seulom, piše časnik.

Še posebej po medsebojnih obiskih Yoon Suk-yeola na Japonskem in Fumija Kišide v Južni Koreji marca in maja letos.

Zaradi vse večjih napetosti s Kitajsko, Rusijo in Severno Korejo pod pritiskom Washingtona sta vladi obeh držav pospešili proces premagovanja sovražnosti, ki ima korenine v japonski okupaciji Korejskega polotoka med letoma 1910 in 1945.

Takoj ko je Bela hiša napovedala tristransko srečanje v Camp Davidu, je ameriški veleposlanik v Tokiu Rahm Emanuel na družbenem omrežju X (prej Twitter) zapisal, da se obeta vrh, ki bo šel v zgodovino, kar bo »vodilo do sprememba strateške paradigme«, ker tri države tvorijo »enotno fronto za svoboden in odprt Indo-Pacifik«.

Iz priprav na vrh je znano, da se bodo trije voditelji v prihodnje srečevali vsako leto in da bodo ZDA, Japonska in Južna Koreja izvedle skupne vojaške vaje.

Medtem je že odprta tudi stalna dežurna linija, da bi bili Biden, Kišida in Yoon v stalnem stiku, kar je ključno za varnostno strategijo Washingtona v Indo-Pacifiku, ko napetosti s Kitajsko, Severno Korejo in Rusijo zaradi politike Bidnove administracije iz dneva v dan naraščajo.

Srečanje v Camp Davidu naj bi okrepilo tudi gospodarsko sodelovanje teh treh držav, da bi zaščitili dobavne verige zaradi tveganj, povezanih s Kitajsko.

Tongfi Kim, profesor azijske geopolitike na bruseljski šoli za management, je za Washington Journal povedal, da bo cilj vrha »zacementirati« dosedanje dosežke v tem tristranskem odnosu, da bo zavezništvo lahko preživelo, tudi če v Belo hišo pride republikanec po naslednjih predsedniških volitvah v ZDA.

Skupne vojaške vaje pod taktirko ZDA bodo vključevale usposabljanje za sledenje in uničenje balističnih raket, ter povezovanje radarskih, satelitskih in drugih vojaških sistemov v realnem času.

Po mnenju strokovnjakov za varnostno politiko je Bidnov cilj razviti neposredno obrambno partnerstvo med Japonsko in Južno Korejo.

To vključuje dogovor med Seulom in Tokiom, da si lahko državi delita zaloge streliva, goriva in vode v primeru napada.

Ameriški strategi upajo, da bo Bidnov vrh pravi strateški odgovor Kitajski, Severni Koreji in Rusiji, ki krepijo svoje vezi, kar je pokazala tudi nedavna vojaška vaja Pekinga in Moskve v bližini Aljaske.

Kitajski zunanji minister Wang Yi pa Tokio in Seul medtem poziva, naj dasta prednost obnovitvi sodelovanja s Pekingom, namesto približevanju Zahodu.

»Ne glede na to, koliko las si barvaš na svetlejši odtenek ali kako lepotno operirate nos, da bi bili bolj zahodnjaškega videza, nikoli ne boste postali Evropejci, Američani ali Zahodnjaki,« je voditelja Japonske in Južne Koreje nedavno posvaril Wang.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek