REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zahod ni navdušen nad »načrtom zmage« Zelenskega. Kaj pa zdaj?

Zahod ni navdušen nad »načrtom zmage« Zelenskega. Kaj pa zdaj?Zelenski mora sprejemati težke odločitve in če se zmoti, bi situacija lahko ušla izpod nadzora. Vir: Posnetek zaslona, X

Z vidika Ukrajine se zdi, da je vojaški spopad z Rusijo dokončno zašel v slepo ulico. Zadnja diplomatska turneja Vladimirja Zelenskega, katere cilj je bil izmolsti še več pomoči od Zahoda, ni prinesla nobenega napredka.

Prihodnost vojne je zdaj v veliki negotova, piše politični analitik Vitalij Rjumšin.

Upi ukrajinskega vodstva so se vrteli okoli tako imenovanega »načrta zmage« Zelenskega.

Američani in Evropejci so pričakovali, da jim bo Kijev predstavil jasno vizijo zmage in načrt za njeno dosego.

Naslov dokumenta bi moral govoriti sam zase - očitno gre za strategijo Kijeva za poraz Rusije in je sestavljena iz štirih ali petih ne povsem razumljivih točk.

Kakor koli že, Zelenski je prejšnji teden odšel v ZDA, da bi to predstavil.

Med pogajanji pa se je pokazalo, da imata Ukrajina in Zahod zelo različne predstave o tem, kakšna naj bo strategija.

Američani in Evropejci so pričakovali, da jim bo Kijev predstavil jasno vizijo zmage in načrt za njeno dosego.

Namesto tega so Ukrajinci pripravili seznam zahtev, ki bi jih morale izpolniti ZDA in EU, da se bo Kijev na koncu lahko pogajal z močnejše pozicije.

Zelenski je vztrajal, da bi izvajanje vseh teh točk, skupaj z operacijo v regiji Kursk in dovoljenjem za napad na Rusijo z orožjem dolgega dosega, pomagalo prevesiti tehtnico v korist Ukrajine.

Vendar pa zahodni viri pravijo, da niso videli ničesar, kar bi jih navdušilo. Ocenili so, da so nekatere točke ponavljanje prejšnjih zahtev, nekateri predlogi pa so nevarni - predvsem udari na Rusijo.

Posledično je bil »načrt zmage« odločno zavrnjen in Zelenski je zapustil ZDA brez upanja, da bo končal vojno pod svojimi pogoji.

Zahodni mediji že pišejo, da je ostal sam z Rusijo in svojimi notranjimi težavami. Toda ali je to res in ali ima Ukrajina možne alternative?

Po besedah ​​Zelenskega ima Kijev res svoj »načrt B« – nadaljevati kot prej, z omejeno pomočjo Zahoda in se namesto tega bolj zanašati na domače vire.

V tem primeru bo morala Ukrajina preiti v defenzivo in poskušati zdržati.

Vprašanje je, kako dolgo in za kakšen namen?

Ukrajina lahko poskusi počakati na spremembo političnega ozračja na Zahodu, piše Rjumšin.

Na primer, po novembrskih predsedniških volitvah v ZDA bi lahko Kamala Harris prišla na oblast v Washingtonu, njena administracija pa bi lahko zavzela odločnejšo držo do ukrajinske vojne.

Evropejci bodo seveda morali slediti ameriškemu zgledu.

Lahko bi se zgodil tudi dogodek »črnega laboda«, ki bi sam po sebi povzročil propad Rusije. Tak razvoj dogodkov je malo verjeten, a Ukrajina nanj čaka vsaj od decembra lani.

Z drugimi besedami, najbolj realen cilj »načrta B« je, da Ukrajina preživi do začetka prihodnjega leta in se nato odloči, kaj naprej. Kijev bi moral imeti dovolj sredstev za to.

Zelenski je svojo moč utrdil tako, da je zatrl parlamentarno opozicijo, odstranil nasprotnike in Zahodu odrekel kakršno koli moč, da bi vplival nanj.

Ukrajinske oborožene sile so v kronični krizi, a fronta se ni podrla.

V ukrajinski družbi se krepi razočaranje nad vladno politiko, vendar večina še vedno ni pripravljena sklepati kompromisov z Rusijo.

Za Zelenskega je najpomembneje pravilno oceniti situacijo in ne delati napačnih potez.

Če se politične razmere ne bodo izboljšale in ne bo prišlo do »črnega laboda«, bodo ukrajinske oblasti morale odgovoriti na nekaj težkih vprašanj.

Kako se spopasti z jezo ukrajinske družbe? Kako naj vojska dosega nove zmage, ko je jedro motiviranih veteranov izčrpano in nadomeščeno z demoraliziranimi in slabo usposobljenimi naborniki?

Kaj storiti glede operacije Kursk, ki postaja vse večji problem? Kako nadomestiti očitno pomanjkanje dobav iz tujine? Kako motivirati Zahod, da ostane v igri, »kolikor bo treba«?

To ni popoln seznam težav, ki jih bo moral rešiti Zelenski.

In še zdaleč ni gotovo, da rezultat njegovih muk ne bo »sramoten« mir z Rusijo, ki ga zdaj v Kijevu tako kategorično zavračajo.

Nasprotno, zelo verjetno bo, če bo Kijev preložil odločitev o pogajanjih, njegov mirovni sporazum postal še bolj »sramoten«.

In to nas pripelje do tretje možnosti. Kaj pa, če ne bodo počakali na boljše pogoje in se zdaj začeli pogajati?

Zahod bo zagotovo podprl takšno odločitev - njegovi voditelji vse pogosteje prihajajo do ideje, da je čas za zaprtje štacune, in so celo že pripravili formulo »ozemlje v zameno za NATO«.

Toda Rusiji to morda ne bo všeč.

Glavni cilj Kremlja v Ukrajini ni ozemeljska pridobitev, temveč začetek strateškega dialoga z Zahodom, ki bi preprečil nadaljnjo širitev Nata na vzhod.

Zahod in Kijev tega bodisi še ne želita sprejeti ali pa ne razumeta zares motivov Kremlja. A če mislijo resno z dialogom, bodo morali upoštevati interese Moskve.

V nasprotnem primeru bo vsaka mirovna pobuda obsojena na propad, sklene analitik.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek