REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Washington Post: Zaradi podpore Izraelu Ukrajina izgublja zaveznike

Washington Post: Zaradi podpore Izraelu Ukrajina izgublja zaveznikeZelenski ni hotel obsoditi Izraela in je Hamas primerjal z Rusijo ter dodal, da imajo Ukrajinci posebno razumevanje za to, kar se dogaja Izraelcem. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Močna podpora ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega Izraelu v boju proti Palestincem je zavrla poskuse Kijeva, da pridobi podporo arabskih in muslimanskih držav, poroča Washington Post.

Zelenski se je namreč po napadu Hamasa trdno postavil na stran Izraela in ZDA ter izkoristil priložnost, da ponovno obtoži Iran, ki podpira palestinsko gibanje Hamas.

Kot je dejal ukrajinski predsednik v svojem govoru v parlamentarni skupščini Nata 9. oktobra: »Hamas in Rusija sta eno in isto zlo, razlika pa je le v tem, da je teroristična organizacija Hamas napadla Izrael, Rusija pa je teroristična država, ki je napadla Ukrajino

Kot poudarja »Washington Post«, vojna v Gazi predstavlja eno najtežjih diplomatskih preizkušenj za Ukrajino.

Države, kot so Turčija, Savdska Arabija in Katar, so Zahod že obtožile dvojnih meril na območju Gaze.

Napetost med Kijevom ter muslimanskimi in arabskimi državami je le ena od nevarnosti, s katero se Kijev trenutno sooča.

Medijska pozornost se zdaj preusmerja na vojno na Bližnjem vzhodu, a obstajajo tudi težave z nadaljevanjem ameriške vojaške podpore Ukrajini, ki prihaja v času, ko so republikanci v predstavniškem domu izvolili novega predsednika, republikanca Mika Johnsona iz Louisiane, ki nasprotuje pošiljanju dodatne pomoči Ukrajini.

Randa Slim, strokovnjakinja na Bližnjevzhodnem inštitutu, je dejala, da Izrael nima druge izbire, kot da ohrani odnose z Moskvo, in poudarila, da je Izrael zavrnil ponudbo Zelenskega za obisk Tel Aviva po napadu Hamasa.

Proizraelsko stališče Zelenskega »preprosto nima smisla«, je dodala Slimova.

Zelenski na začetku konflikta ni želel obsoditi Izraela in je Hamas primerjal z Rusijo ter dodal, da imajo Ukrajinci »posebno razumevanje za to, kar se dogaja Izraelcem«.

Zelenski tudi ni hotel obsoditi izraelskih zračnih napadov, kljub smrti na tisoče palestinskih civilistov in najmanj 21 ukrajinskih državljanov v Gazi.

Zunanja ministra Turčije in Katarja, ki sta imela pomembno vlogo v pogajanjih med Ukrajino in Rusijo, sta podala skupno izjavo, v kateri sta opozorila na »hinavščino Zahoda«.

Ta konec tedna naj bi Ukrajina gostila tretji krog pogajanj, katerih namen je zagotoviti podporo ukrajinskemu »mirovnemu načrtu«, ki zahteva enostranski umik ruskih vojakov in popolno obnovitev ozemeljske suverenosti Ukrajine. Prejšnja pogajanja so potekala na Malti.

Zelenski je v ponedeljek govoril s savdskim prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom, vendar poročilo o pogovoru, ki ga je objavil Riad, ne omenja mirovne konference ali nadaljnje pomoči Ukrajini.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan je medtem ostro nastopil proti Izraelu in Hamas označil za »odporniško gibanje«, kar je v ostrem nasprotju s stališči tako Zelenskega kot držav Zahoda.

Ukrajina si še posebej v tem trenutku ne more privoščiti izgube prijateljev, zaključuje »Washington Post«, kar je še posebej pomembno zaradi vse večjega nasprotovanja republikancev v ameriškem Kongresu glede pošiljanja pomoči Ukrajini.

Predsednik ZDA Joe Biden je nedavno predlagal novih 60 milijard dolarjev pomoči Ukrajini in to prošnjo povezal s financiranjem Izraela.

Toda Bela hiša ima zdaj novo težavo: Johnsona, novega predsednika predstavniškega doma, ki je večkrat glasoval proti nadaljnjemu financiranju Kijeva in dejal, da želi ločiti financiranje Ukrajine od pomoči Izraelu.

Ukrajinski »načrt B« za nadaljevanje vojne, kot dokazujejo pogajanja z nemškimi, turškimi, britanskimi in ameriškimi proizvajalci orožja, je distanciranje od ameriške zunanje politike, je dejala Orysia Lutsevych, direktorica ukrajinskega programa pri Chatham House iz Londona.

Kot je prepričana, to pomeni, da se bo »Ukrajina še naprej borila z lastnimi viri in tistimi, ki jih prejema od evropskih zaveznikov.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek