REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Več kot polovica Američanov nasprotuje napotitvi ameriških enot v Ukrajino

Več kot polovica Američanov nasprotuje napotitvi ameriških enot v UkrajinoGlede na anketo časopisa Newsweek bi le tretjina Američanov podprla napotitev ameriške vojske. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Le 31 odstotkov volivcev z volilno pravico v ZDA bi podprlo pošiljanje ameriških vojaških sil v Ukrajino, kaže anketa, ki jo je izvedel časopis Newsweek.

Četrtina vprašanih ni niti podpirala niti nasprotovala ideji o napotitvi ameriških vojakov v Ukrajino, 34 odstotkov pa jih je bilo proti temu predlogu. Eden od desetih vprašanih ni imel odgovora.

Pentagon je sporočil, da nima komentarja na anketo časopisa Newsweek.

Kijevu so doslej največ vojaško pomagale ZDA. Od začetka konflikta 24. februarja 2022 je Washington Kijevu zagotovil več kot 43 milijard dolarjev pomoči.

Četrtina vprašanih ni niti podpirala niti nasprotovala ideji o napotitvi ameriških vojakov v Ukrajino, 34 odstotkov pa jih je bilo proti temu predlogu. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Toda Bidnova administracija je že od samega začetka konflikta napovedovala, da ameriški vojaki ne bodo šli na prve frontne črte v Ukrajino.

V spletni anketi, ki je potekala od 25. do 26. julija, je sodelovalo 1500 ljudi.

Anketiranci, stari med 27 in 42 let, so »močno podpirali« napotitev ameriških enot v Ukrajino.

Skoraj tretjina vprašanih, starejših od 59 let, je izjavila, da nasprotuje napotitvi ameriških vojakov v Ukrajino, medtem ko jih nadaljnjih 25 odstotkov tej ideji »močno nasprotuje«.

Samo štirje odstotki anketirancev »generacije Z«, starih od 18 do 26 let, so rekli, da »močno nasprotujejo« pošiljanju ameriških enot.

Ko se je februarja 2022 začel konflikt v Ukrajini, je ameriški predsednik Joe Biden izjavil, da ameriška vojska »ni in ne bo vpletena v konflikt z Rusijo v Ukrajini.«

Biden je dejal, da bodo ameriške sile poslane v Evropo, a da na celino ne gredo »boriti se v Ukrajini, ampak braniti naše zaveznike v Natu«.

»Kot sem že jasno povedal, bodo ZDA branile vsak centimeter ozemlja Nata,« je dodal Biden.

»Ameriške sile ne sodelujejo v bojnih operacijah v Ukrajini,« je izpostavil ameriški predsednik.

Ukrajina kljub zahtevam Kijeva po vstopu v NATO ni postala del zavezništva.

Po 5. členu Washingtonske pogodbe so članice Nata dolžne napad na eno članico obravnavati kot napad na vse, kar je razlog za zavrnitev zahteve Ukrajine na vrhu v Vilni, da postane del Nata.

Vrh Nata v Vilni se ni dobro izšel za ukrajinskega predsednika. Vir: Posnetek zaslona Twitter

V anketi za Newsweek je 47 odstotkov vprašanih dejalo, da bodisi podpirajo ali močno podpirajo sprejem Ukrajine v NATO, medtem ko le 15 odstotkov nasprotuje članstvu te države v Natu.

Nekaj ​​več kot četrtina jih meni, da bi moral NATO Ukrajino sprejeti takoj, 37 odstotkov pa meni, da bi morala Ukrajina postati članica Nata po koncu vojne z Rusijo.

Spomnimo, 13. julija je predsednik ZDA Joe Biden dejal, da je odobril napotitev 3000 rezervnih vojakov v Evropo.

»Ti vojaki niso dodatne sile«, temveč bi morali »okrepiti tisto, kar že imamo tam«, je dejal Biden in dodal, da bo o njihovih nalogah odločalo poveljstvo ZDA v Evropi.

»To potrjuje našo neomajno zavezanost obrambi vzhodnega boka Nata po nezakoniti in neizzvani vojni Rusije proti Ukrajini,« je dejal direktor operacij skupnega štaba, ameriški generalpodpolkovnik Douglas Sims.

ABC News je pred tem poročal, da je »majhna ameriška vojaška ekipa za posebne operacije« delovala iz ameriškega veleposlaništva v Kijevu od prvih dni vojne, vendar da niso (neposredno) sodelovali v bojnih operacijah.

Brigadni general ameriških zračnih sil Patrick Ryder je medijem povedal, da ameriške sile samo varujejo veleposlaništvo ZDA v glavnem mestu Ukrajine, in dodal, da je Washington »zelo jasno povedal, da v Ukrajini ni nobenih bojnih sil in nobenih ameriških sil, ki izvajajo bojne operacije.«

»Na veleposlaništvu imamo marince, ki varujejo veleposlaništvo,« je vztrajal Ryder, »a to niso bojne enote.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek