REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ultimat Zelenskega: Če EU ne dovoli uvoza ukrajinskega žita, jo bo Ukrajina tožila pred arbitražnim sodiščem

Ultimat Zelenskega: Če EU ne dovoli uvoza ukrajinskega žita, jo bo Ukrajina tožila pred arbitražnim sodiščemPoljska, ki odločno nasprotuje dobavi ukrajinskega žita, čeprav je med konfliktom z Rusijo ena glavnih zagovornic Kijeva, in Madžarska sta že napovedali, da bosta pripravili enostranske omejitve, če EU ne bo hotela podaljšati prepovedi. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ukrajinska vlada se bo obrnila na mednarodno arbitražno sodišče, če se bo Evropska unija odločila podaljšati svojo prepoved uvoza ukrajinskega žita po 15. septembru, je posvaril ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski.

Maja uvedene omejitve za dostavo ukrajinske pšenice, koruze, ogrščice in sončnic na Poljsko, Madžarsko, v Romunijo, Bolgarijo in Slovaško bodo prenehale veljati prihodnji teden.

Toda pet članic EU si zdaj prizadeva, da bi prepoved podaljšali vsaj do konca leta, pri čemer navajajo potrebo po zaščiti svojih kmetijskih industrij.

»Ukrajina je odločno proti kakršnim koli nadaljnjim omejitvam izvoza našega žita,« je Zelenski poudaril v nagovoru, ki ga je objavil na svoji spletni strani v sredo.

Ukrajinska vlada se bo obrnila na mednarodno arbitražno sodišče, če se bo EU odločila podaljšati svojo prepoved uvoza ukrajinskega žita po 15. septembru, je posvaril ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski.

»Mirno opazujemo, kako naše žito postaja vir dobrega dohodka za različne evropske države, ki predelujejo naše kmetijske proizvode in služijo z logistiko,« je dejal.

»Ampak ne moremo mirno sprejeti kršitev danih obljub, kršitev pridružitvenega sporazuma, kršitev pogojev prostega trga,« je dodal in neposredno nagovoril Evropsko komisijo.

Med konfliktom z Rusijo se Ukrajina »bori za življenje in za naše skupne evropske vrednote« na kopnem, na morju, v zraku in v kibernetskem prostoru, je zatrdil predsednik.

»A če se bomo morali boriti za Ukrajino in temelje naše skupne Evrope v arbitraži, se bomo borili. Nočemo, a se bomo borili v arbitraži. Če se bomo morali boriti na platformah mednarodnih organizacij, se bomo borili tudi tam,« je opozoril.

Vendar je Zelenski izrazil upanje, da se bosta Kijev in Bruselj izognila pravni bitki in da bo »zmagala enotnost. Ta resnica bo zmagala.«

Nagovoril je tudi voditelje Poljske, Madžarske, Romunije, Bolgarije in Slovaške, pri čemer je zatrdil, da so »kakršne koli omejitve proti ukrajinskemu izvozu zdaj enake povečevanju uničenja«, ki so ga povzročili spopadi med Kijevom in Moskvo.

Politico je poročal, da so veleposlaniki iz drugih držav EU med srečanjem z Evropsko komisijo prej istega dne »bodisi odkrito nasprotovali zamisli o razširitvi omejitev [za ukrajinsko žito] bodisi ostali globoko skeptični« glede takšne poteze.

Francija in Nemčija sta bili med najbolj kritičnimi državami do podaljšanja omejitev, poroča bruseljski portal.

Diplomati EU so menda povedali, da so številne države razumele zaskrbljenost Varšave, Budimpešte, Bukarešte, Sofije in Bratislave, a so želele, da Evropska komisija najde alternativne načine za rešitev vprašanja.

Poljska, ki odločno nasprotuje dobavi ukrajinskega žita, čeprav je med konfliktom z Rusijo ena glavnih zagovornic Kijeva, in Madžarska sta že napovedali, da bosta pripravili enostranske omejitve, če EU ne bo hotela podaljšati prepovedi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek