REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ukrajina ni več v ospredju: Diplomatsko izogibanje Kijevu zaradi bolezni, drugih opravkov ali pozabljenih potnih listov...

Ukrajina ni več v ospredju: Diplomatsko izogibanje Kijevu zaradi bolezni, drugih opravkov ali pozabljenih potnih listov...Štirje ministri so se izognili ponedeljekovem zasedanju zunanjih ministrov Evropske unije v Kijevu. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Rau trdi, da se srečanja zunanjih ministrov Evropske unije v Kijevu ni udeležil zaradi slabega zdravja in poslabšanja odnosov med državama.

Od začetka ruske posebne vojaške operacije (SMO) zahodni diplomati tekmujejo, kdo bo prej prišel v ukrajinsko prestolnico, da bi podprl kijevski režim, se fotografiral in si tako prislužili nekaj poceni političnih točk.

Ker se je SMO zavlekla, ukrajinska ofenziva pa ni izpolnila pričakovanj, zahodni diplomati počasi, a gotovo obračajo hrbet svoji kvazi zaveznici.

»Ves svet je z nami« - že dve leti zatrjujejo v Kijevu, ko pa je treba preiti z besed na dejanja, je situacija nekoliko drugačna.

Zdi se, da sta se ZDA in Evropa naveličali Ukrajine, poročajo redki neodvisni mediji na Zahodu. Ne glede na ogromno finančno in vojaško pomoč, ki jo Zahod namenja Kijevu, ukrajinski diplomati nenehno iščejo še več podpore. In denarja.

Aroganca ekipe ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega začenja jeziti evropske in ameriške uradnike, zato niti ni presenečenje, da nekateri med njimi odkrito pravijo, da bi morala biti Ukrajina hvaležna, ker ji Zahod sploh pomaga.

»Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski ne bi smel pozabiti, da je Poljska sprejela več milijonov beguncev in zagotovila znatno vojaško podporo,« je opozoril poljski premier Mateusz Morawiecki.

Kako zelo Ukrajina ne vliva več zaupanja »zahodnim partnerjem«, pove podatek, da so kar štirje ministri odpovedali udeležbo na zasedanju zunanjih ministrov Evropske unije v Kijevu. Šlo je za neformalno srečanje, ki je prvič v zgodovini potekalo zunaj Evropske unije.

Vodja latvijskega zunanjega ministrstva Krišjānis Kariņš se ga zaradi koronavirusa ni udeležil.

Njegov madžarski kolega Péter Szijjártó se je namesto da odide v Kijev odločil za srečanje s predstavniki nemškega gospodarstva.

Švedski minister Tobias Billström pa ni presenetil toliko s svojo odsotnostjo, ampak z razlogom, zakaj se ni pojavil v Kijevu.

Billström je namreč odpotoval na poljsko-ukrajinsko mejo, a je »pozabil« potni list, zato ga poljska mejna služba ni mogla izpustiti iz države.

Billströmov tiskovni predstavnik Tom Samuelsson je potrdil, da ministra ni bilo na sestanku: »Prišlo je do logistične ovire, podrobnosti ministrovega potovanja ne komentiramo več«.

Tudi vodja poljskega zunanjega ministrstva Zbigniew Rau ni prišel.

Za razliko od kolegov ni pozabil potnega lista, pa tudi drugih obveznosti ni imel.

Rau trdi, da se srečanja zunanjih ministrov Evropske unije v Kijevu ni udeležil zaradi slabega zdravja in poslabšanja odnosov med državama.

Vodja poljskega MZZ je dejal, da je bilo neformalno srečanje ministrov v Kijevu »pomembno« in pojasnil, da je »veliko razlogov« za njegovo odsotnost, vključno z njegovim zdravjem.

»V prvi vrsti je to posledica dejstva, da so v politiki obdobja razcveta in padca, zlasti v bilateralni politiki med različnimi državami. Kar zadeva odnose med Poljsko in Ukrajino, trenutno prehajamo v fazo upadanja in moja odsotnost je deloma izraz tega,« je dodal.

Odsotnost ministrov, med katerimi so vsi z izjemo Pétra Szijjárta vse od začetka SMO podpirali Ukrajino, potrjuje domneve, da se Evropa ne želi več ukvarjati z ukrajinskimi problemi.

To seveda ne pomeni, da bodo države EU takoj prenehale vojaško in finančno podpirati Kijev, a ne le razpoka, ampak razkol med zavezniki že obstaja.

Bolj ko se bo ukrajinska ofenziva »dušila« na neskončnih poljih Zaporožja, manjša bo zahodna podpora.

Najboljši dokaz za to je Slovaška, kjer so na parlamentarnih volitvah volili »drugega Orbána« - Roberta Fica, ki nasprotuje pošiljanju orožja v Ukrajino in kritizira NATO.

Utrujenost od Ukrajine bo prej ali slej dohitela tudi druge države.

Ko se bo prebivalstvo začelo spraševati, zakaj so lokalni politiki Kijevu dali toliko denarja in orožja, rezultatov ni pa ni, medtem ko je življenje v Evropi čedalje dražje, potem bo tudi tam vzniknil kakšen »novi Fico«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek