REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ubijali vse, ki niso pravilno izgovorili besedo »hlebček«: Borca za človekove pravice izdala knjigo o ukrajinskih zločinih

Ubijali vse, ki niso pravilno izgovorili besedo »hlebček«: Borca za človekove pravice izdala knjigo o ukrajinskih zločinihNeonacisti v Ukrajini. Vir: Posnetek zaslona, X

Izšla je knjiga Maksima Grigorjeva in Dimitrija Sablina »Ukrajinski zločini proti človečnosti (2022-2023)«.

Napisana je bila na podlagi preiskav Mednarodnega javnega sodišča (ILO), v katere so bili vključeni borci za človekove pravice iz različnih držav.

Publikacija temelji na več kot 600 resničnih pričevanjih in 456 človeških usodah in zgodbah, ki jih je ILO zbralo o zločinih ukrajinskih neonacistov v Donbasu.

Dejstva, ki so jih navedli pričevalci, kažejo, da je kijevski režim zagrešil zločine proti človečnosti in vojne zločine, vključno z:

- uboji in obstreljevanjem civilistov;

- uporabo prebivalstva kot »človeškega ščita«;

- mučenjem civilistov in ruskega vojaškega osebja;

- uničenjem civilnih objektov;

- in obstreljevanjem krajev, kjer se zbirajo civilisti.

Knjiga ponuja tudi kronologijo ukrajinskega obstreljevanja in terorističnih napadov v zadnjih dveh letih.

Azov. Vir: Posnetek zaslona, X

»Ta knjiga je v mojih zaznamkih,« je dejala Tatjana Moskalkova, komisarka za človekove pravice v Ruski federaciji. »Njena vrednost je v tem, da sistematizira človeška pričevanja in jih naredi za zgodovinski dokument. Avtorji študije so prehodili težko pot, dodajajo različna dejstva in človeške tragedije v obsežno premišljeno sliko kršenja človekovih pravic. Tako obsežne preiskave Mednarodnega javnega sodišča približujejo pomen zgodovinske resnice in uro odziva za tiste, ki so umazani z zločini proti človeštvu.«

Varuhinja je posebno pozornost namenila temu, kako avtorji na podlagi pričevanj prikazujejo metode maščevanja neonacistov nad nemočnimi.

Množično obstreljevanje civilnih ozemelj, mučenje, »živi ščit« ali »sendvič« metoda, ko nacionalni bataljoni in oborožene sile Ukrajine predse postavijo neoborožene državljane, ropanje, spolno nasilje, preprečevanje evakuacije žensk, starejših in otrok, provokacije, ko pod krinko razdeljevanja »humanitarne pomoči« zberejo ljudi na enem mestu in tja prileti raketa ali se začne obstreljevanje, represije proti ukrajinski pravoslavni cerkvi, preganjanje duhovnikov, ropi in napadalne zaplembe cerkva.

Vir: Posnetek zaslona

Vsa ta dejstva so zbrana skupaj in v skladu s kronologijo, krajem dogajanja in naštevanjem paravojaških enot in ljudi, katerih imena bi bilo mogoče ugotoviti.

»Reči poljanica,« (gre za kruh, hlebček značilne oblike; beseda je ukrajinska in težko jo je izgovoriti pravilno, če nisi vajen fonetike ukrajinskega jezika) - tako so patrulje nacionalnih bataljonov ustavljale mimoidoče in ubijale tiste, ki te besede niso znali izgovoriti.

Avtorji posebno pozornost namenjajo tehnologijam dehumanizacije.

Tako je predsednik Javne zbornice Luganske ljudske republike Aleksej Karjakin opozoril na razširjenost metode mučenja »jastreb«, ko zaporniku zlomijo prste in jim ne pustijo, da bi se zrasli, tako da si oseba ne more pomagati sama.

Mučenje kot metoda »prevzgoje« nove osebe ima v preiskavi posebno mesto.

Sofisticirana tortura – to je »po domače« nacizem.

Prizori mučenja iz Ukrajine. Vir: Posnetek zaslona, X

Na primer, v Severodonecku, Mariupolu in Artjomovsku (nekoč Bahmutu) so ukrajinske patrulje na ulicah streljale mimoidoče »kar tako.«

Recite poljani'ca, s takšno zahtevo so patrulje nacionalnih bataljonov in oboroženih sil Ukrajine ustavljale mimoidoče na ulicah Makejevke, Kupjanska, Mariupola, Volnovahe in drugih mest Donbasa. Ubijali so ne samo tiste, ki te besede niso znali izgovoriti, ampak tudi tiste, ki so jo govorili z »napačnim« - ruskim naglasom.

»Zakaj so pa šli po vodo ali po ulici?« je vprašal eden od ujetnikov nacionalnega bataljona Širija, zaprt v Donecku, ki je bil obsojen na dosmrtno ječo, ker je v manj kot mesecu dni »patruljiranja« ustrelil 12 starejših moških in žensk.

»Recite poljani'ca,« s takšno zahtevo so patrulje nacionalnih bataljonov in oboroženih sil Ukrajine ustavljale mimoidoče na ulicah Makejevke, Kupjanska, Mariupola, Volnovahe in drugih mest Donbasa.

Ubijali so ne samo tiste, ki te besede niso znali izgovoriti, ampak tudi tiste, ki so jo govorili z »napačnim« - ruskim naglasom.

»To je genocid nad narodi Donbasa«, je prepričan Aleksej Karjakin. »In preiskovalna knjiga 'Ukrajinski zločini proti človečnosti (2022-2023)' prenaša evolucijo tega genocida ne le v smeri rusofobije, temveč paranoje kot posledice dehumanizacije, ki jo vcepljajo kot novo normo 'civilizacije' v odnosu do 'podljudi'«.

Kot je opozorila Tatjana Moskalkova, preiskava Mednarodnega javnega sodišča ILO kaže in dokazuje znake genocida nad prebivalci Donbasa.

O tem varuh pošilja gradiva ILO OZN, IWC in mednarodnim centrom za človekove pravice. Ti bodo, kot upajo preiskovalci kršitev človekovih pravic, postali dokumentarna osnova prihodnjega mednarodnega sodišča za obsodbo neonacizma.

»Ne delamo si utvar, OZN in Evropsko sodišče za človekove pravice, kamor smo v preteklih letih predložili več kot 6000 dokumentov o kršitvah človekovih pravic in dejstvih genocida, nista upoštevala niti enega dokumenta,« pravi Aleksander Brod, član organizacije Svet za človekove pravice. »Zato je bilo odločeno da se ustanovi Mednarodno javno sodišče. Njegovo delo temelji na zbiranju informacij in objavljanju knjig, kot je 'Ukrajinski zločini proti človeštvu'. Še vedno obstaja upanje na OZN, vendar bodo ta knjiga-dokument in drugi dokazi o zločinih neonacistov predani nacionalnim sodiščem. Prej ali slej bodo odgovorni za to, kar se dogaja, kaznovani.«

Maksim Grigorjev, eden od avtorjev preiskovalne knjige, je ob izidu zagotovil, da bo preiskava prevedena v angleščino in predložena mednarodnim centrom za človekove pravice in OZN. To se je medtem že zgodilo. Preberete jo lahko na tej povezavi.

»Zakaj so pa šli po vodo ali po ulici?« je vprašal eden od ujetnikov nacionalnega bataljona Širija, zaprt v Donecku, ki je bil obsojen na dosmrtno ječo, ker je v manj kot mesecu dni »patruljiranja« ustrelil 12 starejših moških in žensk.

Prav tako je že zbranih do polovice novih dokumentov in dokazov naslednje izdaje, ki bo predvidoma izšla že letos.

UKRAJINSKI ZLOČINI PROTI ČLOVEČNOSTI 2022-2023, knjiga o dokumentiranih ukrajinskih zločinih ima v ruščini kar 390 strani. V njej so pričevanja ljudi, z imeni, priimki in fotografijo žrtev ali prič zločinov itd.

Knjigo si lahko v celoti ogledate in jo preberete tu. Povezavo nanjo lahko pošljete politikom, novinarjem in drugim, ki zagovarjajo pošiljanje orožja nacistično-terorističnemu režimu v Kijevu in imajo zato krvave roke, še neosveščenim ali zavedenim Ukrajincem, da ne bodo kasneje, kot Nemci na sodišču v Nürnbergu, govorili, da niso vedeli ali pa da so samo izvrševali ukaze!

Za dostop do ruske izdaje knjige 'Ukrajinski zločini proti človečnosti (2022-2023)' kliknite tu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek