REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Tucker Carlson: Dolar sunkovito propada, konflikt z Rusijo je zadnja stvar, ki si jo ZDA lahko privoščijo

Tucker Carlson: Dolar sunkovito propada, konflikt z Rusijo je zadnja stvar, ki si jo ZDA lahko privoščijoČe padec vrednosti dolarja pomeni vsesplošno bedo in revščino v ZDA, kaj to pomeni za evro in Evropejce? Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Eden najvplivnejših ameriških televizijskih voditeljev Tucker Carlson je analiziral odziv ameriške administracije na konflikt v Ukrajini in devalvacijo dolarja ter opozoril, da se Združenim državam Amerike zelo slabo piše.

»Nadzorovali smo svetovno rezervno valuto, kar je pomenilo, da je bil denar za nas, Američane - poceni. Imeli smo privilegije, ki jih ni imel nihče drug na svetu. Bilo je zelo lepo, ampak kaj bo, ko bo tega konec?« sprašuje Carlson.

V nadaljevanju objavljamo prevod njegove besede, namenjene sotrpinom v ZDA: »Ameriški dolar je bil skoraj 80 let, od konca druge svetovne vojne, svetovna valuta.

Skoraj ni bilo mesta na celem svetu, kjer bi nekdo ne vedel, kako izgleda dolar.

Dolar je bil univerzalen - ne le univerzalen v trgovini, čeprav je bila večina mednarodnih transakcij opravljenih v dolarjih - ampak tudi kot dolgoročni 'ohranjevalec' vrednosti na svetovni ravni.

Svetovna centralna banka je hranila veliko več ameriških dolarjev kot katero koli drugo valuto.«

»Ker je bila zunaj države v obtoku ogromna količina ameriških dolarjev, so stroški izposojanja denarja znotraj države ostali umetno nizki in to je eden od razlogov, da so si ljudje srednjega razreda v Združenih državah lahko privoščili nakup domov. Medtem pa je ameriški vladi uspelo nabrati astronomske dolgove brez kakršnih koli očitnih posledic.

Od časa do časa je Kongres razpravljal o nečem, kar se imenuje zgornja meja dolga, vendar je bilo to abstraktno. Za večino ljudi se ta tema ni zdela zelo pomembna za njihovo življenje, saj večinoma res ni bila. Amerika je še naprej tiskala, in tiskala, ameriške dolarje.

Nadzorovali smo svetovno rezervno valuto, kar je pomenilo, da je bil denar za nas, Američane - poceni. Imeli smo privilegije, ki jih ni imel nihče drug na svetu. Bilo je zelo lepo, ampak kaj bo, ko bo tega - konec?« sprašuje ameriško publiko komentator Fox Newsa Tucker Carlson.

»O tem nismo hoteli niti razmišljati, ker bi bile posledice grozljive, res grozljive, a nas je to začelo skrbeti pred letom dni, ko je ruska vojska prestopila ukrajinsko mejo,« spominja Carlson. In nadaljuje: »To je bil sam po sebi destabilizirajoč dogodek. Konflikt je vedno destabilizirajoč dogodek. Vedno postavlja pod vprašaj obstoječi red, vendar se je reakcija Zahoda zdela preveč zlovešča. Oblikovalci politike v ZDA so ponoreli.

Predsednik Joe Biden je s pomočjo svojih republikanskih zaveznikov v senatu odločen ne le zrušiti rusko vlado, ampak tudi razstreliti povojni gospodarski red, ki je tako dolgo velikodušno služil interesom ZDA.

Predsednik Joe Biden je bil s pomočjo svojih republikanskih zaveznikov v Senatu odločen ne le zrušiti rusko vlado, ampak tudi razstreliti povojni gospodarski red, ki je tako dolgo velikodušno služil interesom ZDA.

Tedaj smo mislili, da resnična grožnja naši prihodnosti niso le milijarde, ki smo jih pošiljali Vladimirju Zelenskemu. Bilo je nepremišljeno, a Amerike verjetno ne bi potrlo. Resnična grožnja so bile gospodarske sankcije (Rusiji) brez primere, ki jih je uvedel Biden.

Cilj teh sankcij je bil prizadeti Moskvo, vendar je bilo že marca lani očitno, da bodo veliko bolj prizadele Združene države Amerike kot Rusijo.

Pripraviti se moramo na izgubo položaja imetnika svetovne rezervne valute. Dogaja se počasi, a zanesljivo. Zdaj se zdi, da Bidnova ekipa nima pojma, da se to dogaja, ali pa morda želi, da se to zgodi

»Joe Biden se je v svojem govoru o stanju naroda pohvalil, da je v enem dnevu znižal ruski rubelj za 30 točk. Hura! Dobro opravljeno!

Bidnova politika je povzročila, da so Rusija, Kitajska, Indija, Turčija in druge države pospešile svoj beg od ameriškega dolarja. To je večina svetovnega gospodarstva! To je morda najbolj nepremišljena in uničujoča stvar, ki jo je katerikoli ameriški predsednik kadarkoli storil Združenim državam.

Toda - morali bi se vprašati, ali obstaja slaba stran tega početja? Je to morda pirova zmaga?

Pa poglejmo: Bidnova politika je povzročila, da so Rusija, Kitajska, Indija, Turčija in druge države pospešile svoj beg od ameriškega dolarja. Bodimo jasni - to je večina svetovnega gospodarstva!

To je morda najbolj nepremišljena in uničujoča stvar, ki jo je katerikoli ameriški predsednik kadarkoli storil Združenim državam.

To se je torej dogajalo lani, ampak so se redki glasovi, kritični do Bidnove politike, tedaj zdeli kot kričanje v veter. Takšna stališča so označena za absurdna, celo izdajalska.

Biden in njegovi zavezniki so sankcije proti Rusiji spodbujali kot moralno bistvene. Zasegli smo jahte ruskih oligarhov. Zaprli smo Apple Store v Moskvi. Vsi smo bili prepričani, da gre za pomembne zmage, in kdor se je spraševal, kakšne so njihove dolgoročne gospodarske posledice, je bil Putinov človek. To je bilo splošno soglasje v Washingtonu lansko pomlad.

Vprašati se morate, ali so ti ljudje res verjeli, kar so govorili, ali pa so bolj neumni, kot so videti?« s kančkom cinizma razloguje Carlson.

»Te sankcije nikoli niso delovale tako, kot so v Beli hiši načrtovali, ker v nasprotju z Združenimi državami Rusija nima gospodarstvo, ki se financira v pozni fazi. Ruski oligarhi ne obogatejo zaradi kreditnih nihanj, ampak s prodajo resničnih stvari, ki jih ljudje potrebujejo za življenje: nafte, zemeljskega plina, železa, gnojil, premoga, pšenice... Po nekaterih merilih ima Rusija največje zaloge virov na svetu.

Leto pozneje je ruski rubelj kljub zahodnim sankcijam – največjim doslej!, kot nam je bilo povedano – v primerjavi z ameriškim dolarjem tako močan, kot je bil pred konfliktom v Ukrajini. Torej s temi sankcijami nismo res škodovali Rusiji, zagotovo ne dolgoročno, smo pa škodovali sebi.

Leto pozneje je ruski rubelj kljub zahodnim sankcijam – največjim doslej!, kot nam je povedano – v primerjavi z ameriškim dolarjem tako močan, kot je bil pred konfliktom v Ukrajini.

Torej s temi sankcijami nismo res škodovali Rusiji, zagotovo ne dolgoročno, smo pa škodovali sebi.

Ključna značilnost rezervne valute je njena apolitičnost, ki jo Biden zdaj uničuje, potem ko sta obe stranki, tako republikanci kot demokrati v Washingtonu z inflacijo uničili stabilnost dolarja,« navaja Carlson ugotovitve iz članka, ki ga je objavil Daily Courier.

»Zdaj se je Bidnova administracija odločila, da bo dolar uporabila kot orožje.

Skupaj, ta dva dejavnika sporočata tujcem, naj bežijo, dokler še lahko,« ugotavlja Carlson.

»Kot odgovor na konflikt Rusije z Ukrajino so ZDA zamrznile dolarske rezerve Ruske centralne banke. Da bo jasno, to ni ameriško premoženje.

Kot odgovor na konflikt Rusije z Ukrajino so ZDA zamrznile dolarske rezerve Ruske centralne banke. Da bo jasno, to ni ameriško premoženje.

To so dolarji v lasti Ruske centralne banke in ruskega ljudstva.

Namen zasega je bil povzročiti zlom ruskih bank in ruskega kreditnega sistema. Brez uspeha! Namesto tega se je razkrila pripravljenost Bidnove administracije, da položi tace na milijarde dolarjev, ki si jih tujci upravičeno lastijo, saj so njihova posest. Težko je preceniti nevarnost takega precedensa.

Vsi smo videli, da se to dogaja, vendar niste morali videti prav ničesar, z izgovorom – pa saj je Rusija slaba. Ne moremo gledati niti ruskih hokejskih ekip. V redu. Kaj mislite, kaj se je zgodilo, medtem ko smo bentili čez Ruse in besedičili o Zelenskem kot o Winstonu Churchillu?

Pametni tujci, in takšnih je veliko, verjeli ali ne, so začeli zavračati ameriški dolar. Zakaj?

Zato ker ameriški dolar ni več zanesljiv varuh vrednosti. Nenadoma je postal politično orožje, ki se lahko poljubno uporablja proti vsakomur, ki ga ima.

Kaj bi se zgodilo, če bi na primer kritizirali transspolno teologijo in razjezili Kampanjo za človekove pravice? No, ameriška vlada bi vas lahko razglasila za nemoralnega in vam zaplenila ves denar, saj je to pravkar storila z Rusijo in posledično so dolarji videti veliko manj privlačni drugod po svetu…

In tako se je začela dedolarizacija, ki se je neverjetno pospešila.«

»Zato je Rusija tudi napovedala, da bo v Aziji, Afriki in Latinski Ameriki poslovala v kitajski valuti.

Torej, če želite, da preostali svet zaupa vaši valuti, je zadnje, kar bi smeli narediti, da je uporabite kot orožje ali je natisnete veliko preveč.

Brazilija, ki ima popolnoma novo vlado, ki jo sicer (še) podpira Bidnova administracija, je napovedala, da bo storila enako. Pakistan, dolgoletni zaveznik ZDA, počne enako. Indija in Malezija, dve največji gospodarstvi na svetu, sta napovedali, da bosta trgovali v svojih valutah in ne v dolarjih.

Tudi Francija, ki smo jo (Američani) osvobodili, uporablja kitajsko valuto v novi trgovini z utekočinjenim zemeljskim plinom.

Kitajska in Savdska Arabija sta zdaj postali glavni poslovni partnerici ...

To se dogaja po vsem svetu in povsod izključuje ameriški dolar, in dogaja se veliko hitreje, kot bi lahko kdorkoli predvidel, pa vendar se zdi, da se nihče v Washingtonu ne zaveda, da se to dogaja.

Torej, če želite, da preostali svet zaupa vaši valuti, je zadnje, kar bi smeli narediti, da je uporabite kot orožje ali je natisnete veliko preveč.«

»Tiskanje preveč vaše valute povzroči inflacijo in to zniža vrednost valute. Konkretno – dolarja!

Nihče ne želi imeti valute, ki je vsako leto manj vredna. To je osnovnošolska snov, a Bidna to ne zanima, mu je vseeno. Zato tiska še več in več denarja.

Nihče ne želi imeti valute, ki je vsako leto manj vredna.

To je osnovnošolska snov, a Bidna to ne zanima, mu je vseeno.

Zato tiska še več in več denarja.

Nedavno je napovedal še več milijard dolarjev za demokracije v razvoju. Ne zate (posamičnega Američana) ali za nekoga v naši državi, ZDA, ki to potrebuje, ampak za tuje vlade,« opozarja Carlson.

»Morali bi se vprašati, kaj imajo Združene države, kar nam bo pomagalo ohraniti našo vrednost?

Biden še naprej pošilja vsebino naše zakladnice na tuje, naše dolarje namenja skorumpiranim oligarhom v Vzhodni Evropi in po vsem svetu, hkrati pa razprodaja najdragocenejše ameriške rezerve – strateške rezerve nafte.

Za razliko od ameriškega dolarja ima nafta, ki je v rezervi, lastno vrednost. Nafta je najgostejše skladišče prenosne energije, kar jih človek pozna,« poudarja Carlson.

»Za razliko od fiat valut (gre za valuto, ki ima vrednost samo zato, ker ljudje pravijo, da jo ima), kot je dolar, bo nafta vedno imela vrednost.

Pomagalo bi, da bi ZDA takoj končale konflikt v Ukrajini, kar bi lahko storile, saj so glavne v zvezi NATO, pa niti ne poskušajo to storiti. Pravzaprav se še bolj zavzemajo za neposreden spopad z jedrsko oboroženo Rusijo.

Zato Rusija danes ni obubožana, ker ima veliko nafte, mi pa je imamo manj, ker so strateške rezerve izčrpane.

V zadnjem proračunskem letu je Bidnova administracija prodala 218 milijonov sodčkov nafte, tudi na Kitajsko.

Koliko nafte nam je še ostalo?

Kaj bo, ko izpraznimo skladišča?« sprašuje kolumnist.

»Kaj pa naše zlato?

No, ameriške zlate rezerve že več generacij niso bile v celoti revidirane.

Pravzaprav sploh ne vemo, koliko zlata je v Fort Knoxu. Zaradi tega postajajo strateške zaloge nafte še bolj pereče, zdaj pa izginjajo in z njimi izginja tudi moč ZDA.«

»Vprašajmo se, kaj nam bo, na neki točki, ostalo?

Kako premagati to, uničujočo politiko?

Kaj če se jim zahoče (Bidnovim), da izsušijo Velika jezera in pošljejo vodo v puščavo Gobi za gojenje bombaža? Kaj bodo storili po tem - prodajali zavese?!

Kako popraviti to, uničujočo politiko?

No, pomagalo bi, v kolikor bi takoj končali konflikt v Ukrajini, kar bi lahko storili, saj smo glavni v zvezi NATO, pa tega niti ne poskušamo storiti.

Pravzaprav se še bolj zavzemamo za neposreden spopad z jedrsko oboroženo Rusijo, politiki v Washingtonu so zatopljeni v svoje nenavadne fantazije iz druge svetovne vojne, kjer se vsi prelevijo v Winstona Churchilla, a Zelenski v vodjo francoskega Odpora,« posmehljivo sklene analizo Bidnove politike kolumnist.

Carlson se je ozrl tudi na komentar vodje republikancev v Senatu Mitcha McConnella, ki je dejal, da je poraz Rusije »najpomembnejši dogodek na svetu«.

Komentator Fox Newsa opozarja, da ne le, da to ni najpomembnejši dogodek na svetu, saj ni niti 15. na seznamu.

»McConnellove mokre sanje o porazu Rusije so daleč pod prekinitvijo uvoza fentanila v ZDA in daleč pod ohranjanjem moči ameriškega dolarja«, navaja Carlson.

»Toda če se bo politika Bidna in McConnella nadaljevala, bo vse več držav obrnilo hrbet dolarju.

In kaj se bo zgodilo potem?«

»No, vsi ti dolarji razpršeni po svetu bodo prišli domov, v ZDA, in vrednost naše valute bo še bolj padla, kar bo vodilo v revščino po Združenih državah, a to bo državo pahnilo v tipično politično in kulturno nestabilnost, ki neizogibno sledi gospodarskemu zlomu, katastrofi.

To smo že videli v Nemčiji v začetku dvajsetih let prejšnjega stoletja. Bankovce so (Nemci) morali naokrog nositi v - samokolnici. 'Bi radi kupili skodelico kave?' Ah, 'to bo stalo za 30 kilogramov valute.'

Otroci so se igrali z ničvrednimi kupi nemških mark. Imenovalo se je Weimarska republika in tista vlada je padla zaradi hiperinflacije. Nato je gospodarski zlom povzročil komunistične revolucije po vsej Nemčiji in na koncu naciste pripeljal na oblast.«

»Vse to nam je dobro znano.

Toda zdi se, da se nihče ne spomni enega zelo pomembnega, prelomnega dogodka – kaj je privedlo do gospodarskega zloma Nemčije v 30. letih, ki je zažgal svet?

Zakaj je nemška vlada uničila lastno valuto? No, preprosto - nemška vlada se je preveč zadolžila, da bi sploh lahko plačala nesmiselno vojno,« opozarja na vzporednice iz prejšnjega stoletja Tucker Carlson.

»Da, nesmiselna vojna je to storila pred 100 leti in če se to sliši znano, je to zato, ker zdaj počnemo natanko to, kar smo ponavljali znova in znova skozi dolga desetletja, po drugi svetovni vojni.

»Nesmiselna vojna proti Rusiji je zato zadnja vojna, ki si jo (Američani) še lahko privoščimo,« sklene Tucker Carlson.

To smo storili v Vietnamu.

To smo storili v Iraku.

To smo storili v Afganistanu.

In se vsakič izognili odgovornosti, ker smo imeli edinstveno svetovno rezervno valuto, toda tokrat se bo lahko izteklo zelo, zelo drugače.

Nesmiselna vojna proti Rusiji je zato zadnja vojna, ki si jo (Američani) še lahko privoščimo,« sklene Tucker Carlson.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek