REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Saj ni res, pa je: Tudi oni ne morejo brez Rusije, ker ukrajinski tanki vozijo na - rusko nafto!

Saj ni res, pa je: Tudi oni ne morejo brez Rusije, ker ukrajinski tanki vozijo na - rusko nafto!Norosti vojne: Ukrajinski vojni stroj poganja predvsem - ruska nafta! Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ukrajina uporablja rusko nafto, predelano na Madžarskem in v Turčiji, za tanke, ki jih je Kijevu dostavil Zahod, razkriva düsseldorfski poslovni časopis Handelsblatt.

Nemški časnik dodaja, da je madžarski naftni in plinski velikan MOL v zadnjih šestih mesecih podvojil prodajo v Ukrajino, pri čemer se sklicuje na podatke tamkajšnje carine.

»Ker MOL nabavlja nafto večinoma iz Rusije, to pomeni, da ukrajinski vojni stroj poganja predvsem - ruska nafta,« poudarja Handelsblatt ta paradoks ameriške posredniške vojne na ozemlju Evrope.

Čeprav je Madžarska članica Evropske unije, si je Budimpešta zagotovila izjemo od zahodnih sankcij, uvedenih proti Ruski federaciji - za uvoz surove nafte iz Rusije po naftovodih.

Ukrajinski vojni stroj poganja predvsem - ruska nafta!

Zato lahko MOL Kijevu ponudi nižjo ceno naftnih derivatov kot mnoga podjetja iz EU, ki zato izgubljajo tržni delež v Ukrajini.

Pred vojno je Ukrajina približno 30 odstotkov domačih potreb zagotavljala iz rafinerije Kremenčug v regiji Poltava. V tej rafineriji so Ukrajinci predelovali nafto uvoženo iz Azerbajdžana.

Toda naj bi bil ta objekt močno poškodovan zaradi ruskih raketnih napadov aprila 2022 in je bil do zdaj le delno obnovljen.

Čeprav je Kijev povsem odvisen od uvoza nafte, goriva v Ukrajini ne manjka, celo zdaj ne, ko se je poraba povečala zaradi tankov in oklepnih vozil, ki jih je Kijevu podaril NATO.

Zdi se, da je dovolj dizla tudi za generatorje, ki jih je Zahod (tudi Slovenija!) poslal Ukrajini minulo zimo za stabilizacijo oskrbe z električno energijo zaradi močno poškodovanega električnega omrežja, poroča Handelsblatt.

»Dostava goriva, ki prihaja iz Slovaške in Madžarske po naftovodih, pa tudi iz Romunije, poteka večinoma po železnici preko Poljske,« je za nemški časnik povedal Mihal Paškovski, analitik na Inštitutu za srednjo Evropo (IES) v Lublinu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek