torek, 21. januar 2025 leto 30 / št. 021
Ruske podmornice na čudnih krajih, NATO v težavah: »Medtem ko smo gledali stran, je Moskva zgradila podvodno silo!«
Ruska mornarica je prestala udarce v vojni z Ukrajino, vključno s potopitvijo ladje »Moskva«, paradne ladje Črnomorske flote, v prvih dneh vojne.
Ampak navkljub težavam površinske flote se prava grožnja, ki jo Rusija predstavlja za NATO, skriva v globinah.
Večina ruskih pomorskih naložb je osredotočena na njeno visokotehnološko podmorniško floto. Ruske podmornice veljajo za mogočno silo, saj so ZDA skupaj z zaveznicami v Natu ta segment zanemarile, piše Newsweek.
Russian submarines are a problem for NATO
— Spriter (@Spriter99880) May 13, 2023
The Newsweek edition clarifies that the Russian Federation is investing heavily in the creation of a high-tech submarine fleet. And NATO's ability to counter it "has atrophied since the end of the Cold War." pic.twitter.com/K1aavTzMsQ
»Od leta 2014 Rusija vlaga v svoje podvodne zmogljivosti, predvsem v podmornice. Obstaja več ruskih konvencionalnih in jedrskih podmornic, ki so bile dane v uporabo v zadnjem desetletju,« je za Newsweek povedal upokojeni admiral Igor Kabanenko, nekdanji prvi namestnik načelnika obrambe Ukrajine in načelnik štaba ukrajinske mornarice.
Kako dobro je Rusija vzdrževala svojo podvodno floto, ostaja vprašanje, vendar je zaskrbljenost Zahoda glede podvodnega arzenala Moskve, opazna.
Sestavlja ga 11 podmornic z balističnimi raketami in jedrskimi bojnmi glavami.
Russian Navy commissioned the newest Project 636.3 (Improved Kilo-class) submarine "Ufa" (P-588) with a ceremony held in Admiralty Shipyards facilities in St. Petersburg. pic.twitter.com/f000tZNt9i
— Dubrovskiy Nikolaj (@DubrovskiyNiko1) May 18, 2023
Rusija ima tudi lastne podmornice z jedrskimi manevrirnimi raketami, vključno s podmornicami razreda Jasen.
Medtem so Natove zmogljivosti za boj proti podmornicam »atrofirale od hladne vojne«, saj se je »pozornost preusmerila drugam,« poudarja Nick Childs, višji sodelavec za pomorske sile na Mednarodnem inštitutu za strateške študije.
Newsweek: Russia creating unstoppable submarine nuclear missiles
— Trollstoy (@Trollstoy88) May 17, 2023
Russia is working on a new underwater ICBM, reportedly in early stages of development, that will eventually replace RSM-56 Bulava.
The Russian Navy commands one of the most diverse submarine fleets in the world. pic.twitter.com/GD9blRx1JU
Vstop Finske v Severnoatlantsko zavezništvo, na obzorju pa tudi članstvo Švedske, je v ospredje postavil vprašanje ruskih podmornic.
Vključitev nordijskih držav v NATO ne širi samo meje, ki si jo zavezništvo deli z Rusijo, ampak ogroža varnost njenih kritičnih pomorskih baz.
The Ukrainian military also has a nuclear strike option.
— Kakka (@kakkamax) May 20, 2023
Destroy the power of a nuclear submarine under repair moored in a Russian port, creating a radioactive contamination crisis.
The Russian navy will panic and develop into a new Potemkin incident. pic.twitter.com/k8MQMQ1DHh
»Polotok Kola, kjer ima Rusija sedež svoje ključne Severne flote in velik del svojega jedrskega odvračilnega arzenala, je bil vedno najpomembnejše vojaško območje za Sovjetsko zvezo in današnjo Rusijo,« pravi Mark Grove, predavatelj na Centru za pomorske študije na britanskem Kraljevem mornariškem kolidžu Dartmouth.
Ta arktična regija bi lahko ponovno postala frontna črta, saj se odnosi med Natom in Moskvo vse bolj zaostrujejo.
»Širitev Nata v glavah Rusov nedvomno povzroča zaskrbljenost glede trajnosti in varnosti teh objektov, pa tudi same severne flote,« je dejal Grove.
#SuomiSodassa. #Belgorod: #NuclearSubmarine Armed With 200 #Megaton #Poseidon Torpedoes | May 7, 2023
— Graviola Finland (@GraviolaDOTfi) May 7, 2023
- In July 2022, the Belgorod #K329, the 2nd-largest Nuclear Submarine in HISTORY, was handed over to the #RussianNavyhttps://t.co/rCdAViIXlf pic.twitter.com/kagHNN579H
Vključitev Finske in Švedske v NATO, ta blok potiska še bližje polotoku.
To bi lahko pomenilo, da ruske podmorniške baze postanejo tarča »potencialnega topništva dolgega dosega,« pravi Graeme Herd iz Evropskega centra za varnostne študije George K. Marshall.
Toda isto načelo velja tudi za rusko Baltsko floto s sedežem v Kaliningradu, ruski regiji, ki je stisnjena med Poljsko in Litvo.
Russian nuclear submarine K-157 "Vepr" of the Northern Fleet of the Russian Navy goes to the Baltic Sea. The Germans are filming the mighty “predator”! https://t.co/KV2Y3g6Wcj
— Angelina (@bythesfbay) April 9, 2023
Nordijska širitev Nata je imela »velik učinek« na tem območju, je dejal Grove, saj je spremenila Baltik v »NATO jezero«.
»Zaradi tega se ruska Baltska flota zdi ranljiva,« je dodal.
Vojna v Ukrajini torej spreminja pomorske razmere, ne le v Črnem morju, ampak tudi v Barentsovem morju okoli polotoka Kola, severnem Atlantiku in Baltskem morju. A to so »pomembne in potencialno dolgotrajne spremembe«, opozarja Kabanenko.
Russian nuclear submarine patrols begin to cause concern for US naval planners.#RussianNavy #NuclearSubmarine #submarine https://t.co/vRnt0jEMmV
— Ryan Stavka (@SgtStavka) March 24, 2023
V tem kontekstu so zavezniki na Zahodu dojeli, da so se ruske podmornice premikale po »čudnih rutah«, ki so odstopale od poteh, ki bi jih pričakovali zahodni obrambni uradniki, je med obiskom v Washingtonu sredi aprila opozoril britanski obrambni minister Ben Wallace.
Dejal je, da je Združeno kraljestvo sledilo plovbi ruskih podmornic v severnem Atlantiku, Irskem in Severnem morju, »česar drugače ne bi storilo«.
Ruske podmornice na jedrski pogon so opazili tudi »ob obali ZDA in v Sredozemlju ter drugod vzdolž evropskega obrobja,« je za Newsweek povedal Michael Petersen, direktor Ruskega inštituta za pomorske študije na ameriški vojni fakulteti.
Exterior view of the newest Project 955A Borei-A #nuclear #submarine of the #Russian Navy "Generalissimo Suvorov". pic.twitter.com/dnmUBZvfCp
— Ninjamonkey (@Aryan_warlord) February 14, 2023
A ruske podmornice niso le strateško jedrsko odvračalno sredstvo.
Nastaja tudi nova podmorniška vojna, pravijo strokovnjaki, kar vzbuja strah pred »vojskovanjem na morskem dnu«.
Tony Radakin, poveljnik oboroženih sil Velike Britanije je v začetku leta opozoril, da bi Moskva lahko »izpostavila tveganju in potencialno izkoristila svetovni informacijski sistem, a to so podmorski kabli v oceanih in morjih po vsem svetu«.
The Russian Navy will receive the nuclear submarine "Krasnoyarsk" by the end of the year pic.twitter.com/cX74D1aDyp
— Spriter (@Spriter99880) May 12, 2023
Januarja je v pogovoru za londonski Times Radakin poudaril, da je prišlo do »povečanja ruskih podmorskih in podvodnih dejavnosti« in da je Rusija »povečala sposobnost ogrožanja teh podvodnih kablov in njihovega morebitnega izkoriščanja«.
Ta nova taktika je zakoreninjena v spremembah v ruskem vojaškem razmišljanju na začetku 21. stoletja.
»Spoznali so, da preprosto ne morejo tekmovati z Zahodom glede obsega, zato so razvili idejo o integriranem vojskovanju,« je za Newsweek povedal britanski politik in strokovnjak za rusko vojaško strategijo Bob Seely.
Russian submarine armed with ‘apocalypse’ Poseidon torpedo on the move, Spotted in chilling satellite images. Read more below:https://t.co/bNqGBbLK2G pic.twitter.com/6lW02YBsb2
— End Time Headlines (@EndTimeHeadline) May 15, 2023
Rusija je želela omiliti vojaško asimetrijo, zato je razvijala nove zmogljivosti tam, kjer bi lahko spodkopala zahodno vojaško prevlado, zato je začela ciljati na internetne kable in cevovode, je dodal Seely.
Zdi se, da ruske podmornice vse bolj nadzorujejo območja v Severnem morju, vključno z operacijami črpanja nafte, je za Newsweek povedal Paul van Hooft, višji strateški analitik pri haaškem Centru za strateške študije.
Podmorsko vojskovanje je področje, v katerega je Rusija »vložila znatne količine denarja«, je dejal Childs ob osredotočanju na tehnologijo, kot so podmornice za posebne misije.
To je tudi področje, na katerem se voditeljem Nata »šele sedaj svita, da se morajo podvizati, da bi se zoperstavili takim grožnjam,« je dejal Childs.
Russian submarines are considered to be NATO's problem
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) May 13, 2023
"Russia is investing heavily in building a high-tech submarine fleet. NATO's ability to counter it has "atrophied" since the end of the Cold War," said Nick Childs, a senior fellow at the International Institute for… pic.twitter.com/keEn8YHGXv
Sodobni svet je odvisen od podvodnih kablov, ki so izven vidnega polja, vendar so izjemnega pomena, je dejal Grove.
Glede na vse večjo zaskrbljenost glede podvodnih optičnih povezav in energetskih cevovodov po lanski eksploziji plinovoda Severni tok, strokovnjaki pravijo, da so zahodni voditelji končno spoznali, da je grožnja resnična in prisotna.
Februarja je generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg napovedal ustanovitev celice za koordinacijo kritične podmorske infrastrukture.
NATO Has a Russian Submarine Problemhttps://t.co/6BbgIUDgbu#NATOgoesEast #DeterRussia #UkraineRussiaWar #UkraineKrieg pic.twitter.com/9iNgPMCb8L
— News Zapper (@NewsZapper) May 16, 2023
»V odgovor so Natove zaveznice močno povečale svojo vojaško prisotnost okoli ključne infrastrukture, vključno z ladjami in patruljnimi letali,« piše v sporočilu za javnost.
Možnost podvodne bitke s podmornicami, vse večja uporaba podvodne tehnologije brez posadke in asimetrično bojevanje bi morala NATO hudo skrbeti, pravijo strokovnjaki.
Na splošno so Natove mornarice »skupaj bistveno močnejše od ruskih«, vendar je protipodmorniško bojevanje v vseh oblikah »zahteven posel«, je dejal Childs.
NATO Has a Russian Submarine Problemhttps://t.co/15jSMpVh4N
— FJ Powers (@starshiptroopr) May 17, 2023
V zadnjih letih je prišlo do usklajene spremembe zavesti o Natu, pravijo strokovnjaki.
V času odnosov med dvema vojaškima blokoma iz obdobja hladne vojne je bilo »najbolj vroče pod vodo,« je spomnil strateški analitik Frederik Mertens za Newsweek.
Vendar pa so po napetostih iz 20. stoletja države Nata odvrnile pogled od vojne pod valovi, pravijo strokovnjaki. Toda Moskva ni.
The #US Navy plans to expand its submarine fleet at a cost of $200 billion, equivalent to the GDP of #Ukraine. US will increase 50 to 66 submarines in its fleet.
— Conflict Watch PSF (@AmRaadPSF) April 19, 2023
This decision came after the Russian Navy announces to deploy its nuclear submarine in Pacific region. pic.twitter.com/rMSSTNhkCV
V zadnjih 30 letih države Nata o tem »niso posebej razmišljale«, je dodal Mertensov kolega Paul van Hooft, pri čemer niti niso zmogle preučiti potencialnih nasprotnikov.
Čeprav Rusija takrat ni mogla proizvesti večjega števila naprednih podmornic, je Moskva investirala v nove modele.
Kljub sorazmerno majhnemu številu podmornic v Rusiji, te predstavljajo tisto, kar je znano kot tako imenovani »množilec sile«, je dodal Grove, kar pomeni, da ima lahko ruska flota pomemben »strateški učinek nesorazmeren tem majhnem številu«.
The Russian navy released photos classified as "top secret".
— T.Vajrayana (@TVajrayana) April 29, 2023
Beketov, former commander of the K-140 nuclear submarine, retired admiral, stated: approximately 50% of cases involving UFO were recorded in the oceans, 15% occur in lakes.
1/3 pic.twitter.com/yLW4fNfuLb
V zadnjih letih so »mornarice Nata porabile veliko časa in truda za oživitev svojih veščin podmorniškega bojevanja,« je poudaril Childs.
To vključuje pobude, kot so nova pomorska patruljna letala, ki imajo dobre zmogljivosti za sledenje podmornicam.
Kljub temu ima NATO še vedno težave pri sledenju celo majhnemu številu ruskih podmornic v daljšem časovnem obdobju, svarijo zahodni strokovnjaki, čeprav so mnenja o tem, kako dobro je NATO zdaj pripravljen na boj proti enemu najmočnejših ruskih vojaških orožij, deljena.
The Russian submarine threat and what the @RoyalNavy can do about it.
— Tom Sharpe (@TomSharpe134) May 19, 2023
Some thoughts in today’s @Telegraph.
The threat is real. We have, and are building/buying some great kit to deal with it.
As ever, there isn’t enough.
(See @RFAFortVictoria)https://t.co/fW2eR9RONg
Po počasnejšem začetku nekateri strokovnjaki menijo, da je NATO sedaj enak ali morda celo presega ruske podmorniške zmogljivosti.
Toda Moskva je dojela, »da nismo dovolj vlagali v to področje, zato morda izvaja pritisk na te šibke točke,« je dodal Paul van Hooft.
Pošiljanje podmornic v svetovne oceane opominja Zahod na posledice neposrednega spopada z Rusijo zaradi Ukrajine in opozarja, da lahko Moskva neposredno ogrozi mesta kjerkoli v ZDA, je razpravo v Newsweeku sklenil višji strateški analitik pri haaškem Centru za strateške študije.