REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija že usmerila rakete proti 7 evropskim mestom: Tarče tudi na Balkanu, »to je konec civilizacije«

Rusija že usmerila rakete proti 7 evropskim mestom: Tarče tudi na Balkanu, »to je konec civilizacije«Moskva se bo štela za izvzeto iz moratorija na namestitev raket srednjega in kratkega dosega v primeru pojava ameriških raket v Nemčiji, je sporočil ruski voditelj. Vir: Posnetek zaslona, X

Rusija je vstopila v zaključno fazo razvoja številnih udarnih sistemov in svari pred recipročnimi ukrepi za namestitev ameriških raket po svetu, je dejal ruski predsednik Vladimir Putin na proslavi ob dnevu ruske flote v Sankt Peterburgu.

»Danes je razvoj številnih takšnih sistemov v zaključni fazi. Sprejeli bomo vzajemne ukrepe za njihovo namestitev, pri čemer bomo upoštevali dejanja Združenih držav Amerike in njihovih satelitov v Evropi in drugih regijah sveta,« je dejal Putin.

Dodal je, da sodobno orožje nenehno dopolnjuje rusko floto in poudaril, da bo Rusija še naprej opremljala floto s hiperzvočnimi sistemi.

»Še naprej bomo povečevali opremljenost mornariških in podmorniških sil, pomorskega letalstva, opremljanje ladij z visokotehnološko opremo nove generacije in hiperzvočnimi raketnimi sistemi,« je navedel ruski predsednik.

Putin je sporočil, da se bo Rusija v primeru pojava ameriških raket v Nemčiji štela za izvzeto iz moratorija na namestitev raket srednjega in kratkega dosega.

Putin je opozoril na izjave ameriške administracije in nemške vlade o načrtih za namestitev ameriških visokonatančnih raketnih sistemov dolgega dosega na ozemlju Nemčije od leta 2026.

Izjave o načrtih za namestitev natančnega orožja v Nemčiji je primerjal z obdobjem hladne vojne.

»Če bodo ZDA uresničile takšne načrte, se bomo šteli za osvobojene predhodno predpostavljenega enostranskega moratorija na namestitev udarnih sistemov srednjega in kratkega dosega, vključno s povečanjem zmogljivosti obalnih sil naše mornarice,« je poudaril Putin.

Kot je navedel, se bodo v dometu ameriških raket znašli pomembni ruski državni in vojaški objekti, upravni in industrijski centri ter obrambna infrastruktura, medtem ko bo čas letenja do ciljev na ozemlju Rusije za tovrstne rakete krajši, približno 10 minut, ob tem pa bodo v prihodnje lahko opremljene z jedrskimi bojnimi glavami.

Putin je nakazal, da bo Rusija še naprej razvijala sisteme za izvidovanje, nadzor in zračno obrambo na bližnjih in daljnih mejah.

»Vse to je izjemno potrebno za upravljanje sodobnih ladij in orožja, ki nenehno polni našo floto. ZDA netijo napetosti zaradi poletov ruskega strateškega letalstva, čeprav so same vedno patruljirale na ruskih mejah,« je dejal Putin.

Eden od vodilnih ruskih novinarjev Jevgenij Popov pa je razkril, da ima Kremelj v pripravljenosti rakete za uničenje sedmih zahodnih prestolnic s seznama.

Te grožnje iz Kremlja prihajajo po tem, ko je Amerika objavila svoje načrte za namestitev vodenih raket srednjega dosega v Nemčiji.

Napetosti med Rusijo in Zahodom se zaradi vojne v Ukrajini povečujejo.

V pogovoru na nacionalnem TV kanalu Rusija-1 ob 20. uri je Popov citiral nedavne izjave tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova.

»Imamo dovolj potenciala, da zadržimo te (ameriške) rakete. Toda potencialne žrtve so prestolnice teh držav. Ni težko uganiti geografije odziva, če bo kratka napoved Bele hiše postala resničnost,« je dejal Popov in citiral besede Peskova.

Medtem ko je izgovarjal te besede, je zaslon zapolnil zemljevid Evrope in seznam možnih tarč.

Ruske tarče v Evropi. Vir: Posnetek zaslona, X

»Skoraj vse evropske prestolnice so ogrožene,« je dejal.

Prikazane evropske prestolnice so Pariz v Franciji, Berlin v Nemčiji, Praga na Češkem, Varšava na Poljskem, Bukarešta v Romuniji, Talin v Estoniji in Riga v Latviji.

Kot je dejal, lahko rakete iz Kaliningrada zadenejo vse te cilje. Popov je omenil tudi druge potencialne tarče ruskih raket.

Ameriška oporišča v Evropi. Vir: Posnetek zaslona, X

V neposrednem prenosu so kot potencialne tarče izpostavili ameriške vojaške baze v nemškem Spangdahlemu, Ramsteinu in Garmisch-Partenkirchnerju.

Grožnja ni obšla niti Velike Britanije in na zemljevidu so se pojavile črte, ki kažejo, kako lahko ruska flota s severa države cilja na več britanskih mest.

»Posebna pozornost Veliki Britaniji, našemu tradicionalnemu sovražniku - medtem ko je slika na zaslonu označevala metropolitanska središča Londona (glavnega mesta Anglije), Manchestra in Birminghama ter več vojaških baz na ozemlju otoka. Britanija je v najbolj ranljivem položaju. Načeloma so tri rakete dovolj in te civilizacije ne bo več«, je zaključil Popov.

Spomnimo, tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je odločitev Nemčije in ZDA pospremil z obtožbami, da gre za grožnjo Rusiji.

»ZDA so postavile takšne rakete, različne tipe raket z različnimi dosegi, a vedno usmerjene proti naši državi,« je dejal.

Poudaril je »paradoks«, ki ga je ustvarila ta namestitev, in opozoril: - Evropa je tarča naših raket, naša država pa je tarča ameriških raket v Evropi.

Peskov je zavrnil zamisel o ponovnem razpadu Rusije po hladni vojni: »Evropa zdaj poka po šivih. To ni najboljši čas za Evropo. Zato je ponavljanje zgodovine (kot je bil razpad Sovjetske zveze) v različnih konfiguracijah neizogibno.«

Knewz.com je že poročal o ruskem veleposlaniku v Washingtonu Anatoliju Anatovu, ki je delil svoje misli o tej zadevi.

»Washington dela resno napako. Takšni zelo destabilizirajoči koraki neposredno ogrožajo mednarodno varnost in strateško stabilnost. Američani povečujejo tveganje raketne oboroževalne tekme. Pri tem pozabljajo, da lahko premikanje po poti konfrontacije povzroči nenadzorovano stopnjevanje sredi nevarnega stopnjevanja napetosti na poti Rusija - NATO,« je dejal.

ZDA bodo namestile hiperzvočne rakete, vključno z manevrirnimi raketami Tomahawk in SM-6, z bistveno večjim dosegom od trenutnega ameriškega arzenala v Evropi, poroča BBC.

Te ameriške rakete so namenjene za »epizodno« namestitev in bi morale v Nemčijo prispeti leta 2026.

Nemški obrambni minister Boris Pistorius je dejal, da bodo ZDA v Nemčiji rotacijsko namestile sisteme dolgega dosega in dodal, da bo odločitev Washingtona »zapolnila resno vrzel v zmogljivostih v Evropi«.

Poljska razmišlja tudi o prestrezanju ruskih raket, ki letijo nad ukrajinskim zračnim prostorom.

Poljski zunanji minister Radoslav Sikorski je omenil dilemo, s katero se soočajo: če sestrelijo rakete, ko vstopijo v poljski zračni prostor, bi lahko ostanki ogrozili poljske državljane in lastnino.

Rusija in ZDA sta bili del moratorija za jedrske sile srednjega dosega (INF), podpisanega ob koncu hladne vojne.

Leta 2019 so se ZDA umaknile iz moratorija in Rusija jim je sledila.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek