REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Radio svobodna Evropa: Rusko zmagoslavje na vrhu OVSE v Skopju

Radio svobodna Evropa: Rusko zmagoslavje na vrhu OVSE v SkopjuRusija je na vrhu Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi dosegla dvojno zmago – in to še preden je Lavrov sploh prišel v Skopje. Vir: Posnetek zaslona, X
Najprej, ali se bo vrha udeležil eden od njih, Rus Sergej Lavrov? In še - kdo bo po Severni Makedoniji prevzel enoletno rotirajoče predsedovanje za naslednje leto?

Rusija je na poti, da postane velika zmagovalka vrha Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v Skopju v Severni Makedoniji, je že pred začetkom srečanja napovedal ameriški Radio Free Europe (RSE / Radio svobodna Evropa).

Na ministrskem zasedanju OVSE v Skopju 30. novembra in 1. decembra, na katerem so se srečali zunanji ministri 57 članic te organizacije s sedežem na Dunaju, sta bili v ospredju dve pomembni vprašanji.

Najprej, ali se bo vrha udeležil eden od njih, Rus Sergej Lavrov? In še - kdo bo po Severni Makedoniji prevzel enoletno rotirajoče predsedovanje za naslednje leto?

Ti dve vprašanji sta na nek način povezani, navaja RSE.

V obeh primerih je bilo že pred srečanjem mogoče sklepati, da je zmagala Rusija, ki je z vetom dobila tudi stolček, torej predsedujočo članico, ki si jo je Kremelj želel, pa tudi prisotnost na samem vrhu.

Ruski zunanji minister namreč ni bil povabljen na lanski vrh OVSE na Poljskem, saj mu je Varšava samovoljno prepovedala, da se udeleži srečanja.

Kot poroča RSE, je imela tudi Severna Makedonija možnost odreči gostoljubje Lavrovu, čeprav sankcije Evropske unije proti ruskemu ministru, ki se jim je Skopje pridružilo, ne vključujejo prepovedi izdajanja vizumov.

Z drugimi besedami, ruski minister je bil dobrodošel v Severni Makedoniji, ne da bi ta država kršila svoje pravne ali politične obveznosti, piše Radio svobodna Europa.

Tako je Severna Makedonija, navkljub graji iz nekaterih vzhodnoevropskih, predvsem pa baltskih držav, potrdila, da bo letalu Lavrova dovolila pristanek, Bolgarija pa je letalu ruskega zunanjega ministra dovolila uporabo bolgarskega zračnega prostora na poti v Skopje.

Čeprav je Skopje to odločitev sprejelo samostojno, je jasno, da je s tem izpolnilo željo večine članic OVSE, ki so menile, da bi bilo tokrat lahko koristno, da bi bil Lavrov prisoten v prestolnici Severne Makedonije, poroča RSE.

Poleg vprašanj okoli Ukrajine so diplomati OVSE, ki so želeli ostati anonimni, navedli še en razlog: reševanje vprašanja, kdo naj bi prihodnje leto prevzel predsedovanje in zasedbo štirih najvišjih položajev OVSE, vključno z mestom generalnega sekretarja, katerega mandat poteče ob koncu leta.

Estonija je dolgo veljala za edino kandidatko za predsedujočo leta 2024, saj se je za ta položaj potegovala že od leta 2020, toda Rusija njeni kandidaturi nasprotuje.

Moskva po Severni Makedoniji in Poljski za predsedujočo ne želi še ene države članice Nata.

Rusija je obe državi obtožila, da na zasedanjih stalnega sveta OVSE, kjer se srečujejo veleposlaniki, nenehno izpostavljata temo »ruske agresije na Ukrajino« in da sta na različnih forumih te organizacije zavračali idejo, da »se lahko posli nadaljujejo kot običajno«, medtem ko se konflikt nadaljuje.

Običajno je predsedujoči OVSE izvoljen najmanj eno leto pred nastopom mandata s soglasnim glasovanjem držav članic.

Bilo bi brez primere, da bi ta organizacija v novo leto vstopila brez države na čelu – kar je scenarij, ki bi lahko vodil v njen razpad, navaja RSE.

Na koncu je morala Estonija opustiti sanje o vodenju OVSE, Malta pa je prevzela njeno mesto. Tudi ZDA so priznale, da je treba najti drugega kandidata, ki bi bil lahko izvoljen s konsenzom.

Toda vprašanje je: ali so zahodne države Rusiji prinesle zmago ali dve s tem, ko so ugodile ruskim željam po njeni prisotnosti na visoki ravni in njenemu vztrajanju pri odstranitvi estonske kandidature?

Kremelj je žegnal predsedovanje Malte, vendar so druge članice želele, da Lavrov to potrdi na ministrskem srečanju v Skopju, poroča RSE.

Že pred začetkom vrha je bilo jasno, da bo izplen v Skopju za Kijev in njegove največje zagovornike skoraj pa nikakršen.

Rusija se je vrnila na najvišjo politično raven v organizaciji, kjer lahko še vedno narekuje vsako pomembno potezo, poudarja RSE.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek