REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Putin: Rusija ne načrtuje »pohoda na Kijev«

Putin: Rusija ne načrtuje »pohoda na Kijev«Putin je pred tem večkrat izjavil, da so bile južne in vzhodne ukrajinske regije, ki so se zdaj pridružile Rusiji, nekoč ruske regije v času Ruskega cesarstva in da so jih boljševiki vključili v Ukrajino šele po revoluciji leta 1917. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ruski predsednik Vladimir Putin je podal nekaj razkritij glede trenutnih ciljev Moskve v posebni vojaški akciji v Ukrajini. Mala je verjetnost, da bi v prihodnje ruske enote šle v ofenzivo proti Kijevu, je oznanil med razpravo o operaciji z vojaškimi dopisniki in blogerji v torek.

Njegovi komentarji so sledili razpravi o morebitni novi mobilizacijski kampanji v Rusiji, potrebo po kateri bi opredelili cilji operacije, je dejal.

»Naj gremo na Kijev? Če bi to storili, bi potrebovali mobilizacijo. Če ne bomo, potem ne bomo,« je dejal Putin in dodal, da »ni potrebe«, da bi se »danes« začela nova vojaška akcija.

Predsednik Ruske federacije je ob tem poudaril, da ruske enote uživajo stalen dotok prostovoljcev.

Od januarja je pogodbo z ruskim obrambnim ministrstvom podpisalo več kot 150.000 ljudi, je razkril.

Ko je spregovoril o »temeljnih« ciljih Rusije v Ukrajini, je ruski predsednik zatrdil, da ostajajo enaki in da jih Kremelj ne namerava spreminjati. Misije se prilagajajo le glede na dogajanje na bojišču, je dodal.

Že februarja 2022, ko je Rusija začela svojo posebno vojaško akcijo v Ukrajini, je Putin kot razlog za to potezo navedel potrebo po zaščiti prebivalcev Donbasa, pa tudi neuspeh Kijeva pri izvajanju mirovnega sporazuma iz Minska 2014–2015.

Spomnimo, vsi udeleženci v sporazumih iz Minska - tako tedanja nemška kanclerka Angela Merkel kot francoski predsednik François Hollande in tedanji ukrajinski predsednik Petro Porošenko - so nedavno v ločenih intrevjujih za osrednje zahodne medije priznali, da so Moskvo in Putina želeli pretentati s pogovori o miru v Donbasu, medtem ko so si resnično prizadevali pripraviti ukrajinske sile na vojno z Rusijo.

Putin je v torek dejal tudi, da si Rusija prizadeva za »demilitarizacijo«  in »denacifikacijo« Ukrajine, kar bi vključevalo zaveze Kijeva, da bo ohranil nevtralni status in opustil takratne načrte za pridružitev NATO paktu.

Putin je v torek, ko je govoril o ukrajinskih skominah po vstopu v zvezo NATO, omenil tudi pokojnega župana Sankt Peterburga Anatolija Sobčaka.

Putin je bil v 90. letih prejšnjega stoletja namestnik Anatolija Sobčaka in je vplivnega politika nekoč označil za »svojega mentorja in prijatelja«.

Sobčak sicer velja za enega najbolj znanih demokratov in reformatorjev perestrojke.

»Sobčak je bil pameten človek ... imel je prav, ko je rekel: 'Želite oditi? Idite. Toda pojdite le s tistim, s čimer ste prišli,« je ruski predsednik ponazoril filozofijo svojega nekdanjega mentorja.

Prvi župan Sankt Peterburga je eden od avtorjev sedanje ustave Ruske federacije. V zadnjih letih svojega življenja je postal eden najbolj škandaloznih osebnosti sodobne ruske politike, nenehno osumljen zlorabe položaja, korupcije in podkupovanja…

Istočasno je pod njegovim vodstvom veliko voditeljev sedanje države, vključno z Vladimirjem Putinom in Dmitrijem Medvedjevim, v devetdesetih letih delovalo v kabinetu župana v Sankt Peterburgu.

»Sobčak je bil pameten človek ... imel je prav, ko je rekel: 'Želite oditi? Idite. Toda pojdite le s tistim, s čimer ste prišli,« je ruski predsednik ponazoril filozofijo svojega nekdanjega mentorja domačim vojaškim dopisnikom in blogerjem.

Putin je pred tem večkrat poudaril, da so bile južne in vzhodne ukrajinske regije, ki so se zdaj pridružile Rusiji, nekoč ruske regije v času Ruskega cesarstva in da so jih boljševiki vključili v Ukrajino šele po revoluciji leta 1917.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek