REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Putin na razstavi zavrnil pritisniti »jedrski gumb« za simulacijo eksplozije atomske bombe

Putin na razstavi zavrnil pritisniti »jedrski gumb« za simulacijo eksplozije atomske bombeNeodvisne ankete so pokazale, da Putin uživa podporo več kot 80 odstotkov prebivalstva. Vir: Posnetek zaslona, X

Ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu so ob obisku obsežne »Razstave dosežkov ruskega gospodarstva« pokazali simulacijo »jedrskega gumba«, a ga ni hotel pritisniti.

Ob tej priložnosti – po poročanju Agerpressa, ki se sklicuje na Reuters in publikacijo Fontanka – je Putin dobil pojasnila o zasnovi prvih sovjetskih jedrskih bomb, pokazan pa mu je tudi model nadzorne plošče za sprožitev jedrskega poskusa, nakar si je skozi razgledno okno ogledal slike eksplozije in gobasti oblak.

Putin je od začetka vojne v Ukrajini Zahod pogosto opominjal na velikost in zmogljivosti ruskega jedrskega arzenala ter opozarjal, da bo vsak, ki bo poskušal izvesti jedrski napad na njegovo državo, izbrisan z obličja Zemlje.

V Belorusiji je medtem namestil taktične jedrske rakete in spremenil rusko stališče glede dveh osrednjih sporazumov o razorožitvi, vendar je tudi dejal, da se Moskva ne »baha nepremišljeno« s svojim jedrskim orožjem niti spreminja svoje doktrine o njegovi uporabi.

Pričakuje se, da bo Putin kmalu potrdil, da se bo marca potegoval za nov šestletni predsedniški mandat, njegov ponedeljkov nastop na razstavi dosežkov ruskega gospodarstva (VDNH, akronim v ruščini) pa je imel očiten predvolilni pridih, poroča Reuters.

Ruskega predsednika so posneli skupaj s skupino šolarjev, kako piše sporočilo na velikansko belo tablo o njegovih upih za njihovo prihodnost in izbira nekaj sporočil, v katerih so otroci izrazili svoje želje in jih obesili na božično drevo v upanju, da bodo izpolnjene.

Poleg laskavega tona poročila z razstave je uradna tiskovna agencija TASS citirala olimpijskega prvaka v boksu Olega Saitova, ki je opozoril na »moč Putinovega stiska roke«.

71-letni Putin vodi Rusijo kot predsednik ali premier od leta 1999, ko je Boris Jelcin odstopil s položaja in ga zadnji dan prejšnjega tisočletja imenoval za vršilca ​​dolžnosti predsednika.

S še šestimi leti v Kremlju bi lahko Putin presegel Josifa Stalina, ki je Sovjetski zvezi vladal od leta 1924 do 1953, in bi tako postal ruski voditelj z najdaljšim stažem od Katarine Velike v 18. stoletju.

Mimogrede, med ogledom razstave so Putinu v ponedeljek predstavili tudi repliko Stalinove pisarne.

Potrditev njegove kandidature za nov mandat bi lahko prišla prihodnji teden, ko bo imel Putin letno tiskovno konferenco in odgovarjal na vprašanja javnosti.

Državna televizija je prikazala priprave na ta dogodek, z osebjem, oblečenim v majice z napisom »Team Putin«, ki je odgovarjalo na telefone v klicnih centrih in na vprašanja klicateljev.

Če bo kandidiral, bodo volitve za Putina formalnost, poroča romunski medijski portal, ki ob tem meri na podporo, ki jo sedanji ruski predsednik uživa s strani državnih organov in medijev.

Ob skoraj neobstoječem nasprotovanju v širši javnosti bo zagotovo zmagal, napoveduje Agerpress.

Opozicijski politiki prihajajoče volitve dojemajo kot zgolj formalnost, po njihovem mnenju skorumpirane diktature Putinove Rusije.

Na takšnih volitvah, pravijo, običajno sodelujejo šibki kandidati, da bi dajali vtis tekmovalnosti.

Toda Putinovi podporniki te kritike zavračajo in trdijo, da so neodvisne ankete pokazale, da uživa podporo več kot 80 odstotkov prebivalstva.

Pravijo, da je Putin vzpostavil red in državi povrnil del vpliva, ki ga je Rusija izgubila med kaosom, ki ga je povzročil razpad Sovjetske zveze.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek