REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pricurljalo tajno britansko poročilo: Vlada prepoveduje vse kritike ameriške vojske in bloka NATO

Pricurljalo tajno britansko poročilo: Vlada prepoveduje vse kritike ameriške vojske in bloka NATOVse preverljive kritike ameriških sil, besedila, ki veljajo za »čustvena« ali tista, ki temeljijo na neimenovanih virih, so v tajnem poročilu razglašena za »dezinformacije«. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Poročilo omenja tudi vplivno »raziskovalno neprofitno organizacijo Bellingcat«, ki jo je med letoma 2019 in 2021 z več kot 65.000 evri financiral vladni »Zinc Network«.

130-stransko tajno poročilo, ki je pravkar pricurljalo v javnost, prvič dokumentira mednarodno kampanjo cenzure, ki jo financira britanska vlada in jo sprovajajo ameriške enote za posebne operacije, poroča spletna stran Greyzone.

V tem poročilu se kot »dezinformacije« štejejo kakršne koli kritike oboroženih sil ZDA ali NATO pakta, celo tiste, ki temeljijo na dejstvih.

Hkrati se priporoča »usklajena akcija proti družbenim omrežjem«, ki bi preprečila objavo tovrstnih prispevkov v prihodnje.

Poročilo tudi priporoča »okrepitev sodelovanja med obveščevalnimi agencijami znotraj Evropske unije«, kar vključuje tudi ukrajinske obveščevalne službe.

Seymour Hersh je razkril še eno medijsko bombo - dobesedno...
Seymour Hersh je razkril še eno medijsko bombo - dobesedno... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Tako so zadevne službe v Španiji, kot Grayzone navaja poudarke iz tajnega poročila, izvedle tako imenovano »posebno operacijo na več ravneh«, ki se je maja leta 2022 končala z aretacijo ukrajinskega novinarja in blogerja Anatolija Sharija, ki je bil eden od vztrajnih kritikov režima Vladimirja Zelenskega.

V »dezinformacije« so všteta tudi preveč »čustvena« besedila, pa tudi tista, ki temeljijo na neimenovanih virih.

Skratka, vsa razkritja veterana ameriškega novinarstva in Pulitzerjevega nagrajenca Seymourja Hersha, ki je na podlagi svojih virov iz ameriške obveščevalne skupnosti, ki so želeli ostati anonimni, svetu na primer razkril, da je sabotažo plinovoda Severni tok v Baltskem morju septembra lani načrtovala administracija predsednika ZDA Joeja Bidna, izvedla pa jo je ob pomoči Norveške – bi bila označena kot dezinformacije

Financerji, organizatorji, izvajalci te peklenske operacije zavajanja javnosti so prav tako znani: Mednarodna prizadevanja usklajuje vladno podjetje za odnose z javnostmi Zinc Network s sedežem v Združenem kraljestvu.

Po podatkih iz evidence javnih naročil je Zinc Network prejel več kot pol milijona dolarjev od ameriškega poveljstva za posebne operacije v Keniji (USSOCOM) in več kot tri milijone dolarjev od poveljstva ameriške vojske za Evropo in Afriko (USAREUR-AF).

Te transakcije so potekale prek kontroverznega pogodbenika ameriških obveščevalnih služb CACI.

Prejšnji mesec je zvezni sodnik v ZDA zavrnil tožbo proti tej organizaciji zaradi njene podpore ameriškemu vojaškemu mučenju v zloglasnem ameriškem zaporu Abu Ghraib v bližini Bagdada v Iraku.

Poročilo omenja tudi vplivno »raziskovalno neprofitno organizacijo Bellingcat«, ki jo je med letoma 2019 in 2021 z več kot 65.000 evri financiral vladni »Zinc Network«.

Konkretne preiskave domnevnih »vojnih dezinformacij o Ukrajini« je »Zinc Network« prepustil drugim organizacijam.

Analiza poročanja o Ukrajini je bila na primer dodeljena ukrajinskemu podjetju Detektor Media, katerega letno poročilo za leto 2020 kot financerje navaja veleposlaništvo ZDA v Ukrajini, ameriško Agencijo za mednarodni razvoj in ministrstvo za zunanje zadeve Danske.

Uporaba izraza »Zahod« po nareku avtorjev spornega poročila spodbuja - zlonamerne pripovedi.

Ukrajinska tajna varnostna služba (SBU) je med svojimi pomembnimi tarčami izpostavila novinarja in politika Anatolija Sharija, ki ga je dvakrat obtožila celo izdaje.

Zvezni preiskovalni urad (FBI) je posredoval zahteve SBU za cenzuro kanadskega novinarja Aarona Mateja, ki je vidni sodelavec Greyzona.

Poročilo priporoča naslednjo metodologijo: Z iskanjem ključnih besed vsak teden zbrati 50 objav iz medijev, vključno s »Telegramom« in »Facebookom«.

Poročilo, ki je pricurljalo v javnost, ki ga financira britanska vlada, izrecno svari pred uporabo izraza »Zahod« in trdi, da uporaba omenjenega izraza »spodbuja pripoved, da ima tako imenovani 'kolektivni Zahod' popoln nadzor nad Ukrajino«.

Poročilo tudi trdi, da »obveščevalne agencije po vsej Evropi morajo storiti več in da za ta namen potrebujejo enoten pristop«, ter poziva k »izboljšanju in okrepitvi sodelovanja med obveščevalnimi agencijami v EU, s poudarkom na škodljivem vplivu tujih informacij«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek