REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Poveljnik ameriškega vojaškega letalstva v Evropi: F-16 ne bo kmalu v Ukrajini, pa tudi ni čarobno orožje!

Poveljnik ameriškega vojaškega letalstva v Evropi: F-16 ne bo kmalu v Ukrajini, pa tudi ni čarobno orožje!Potrebna bodo leta, da bodo mladi in neizkušeni ukrajinski piloti, izbrani za urjenje na F-16, dovolj izpopolnjeni, ugotavlja ameriški general James Hecker. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Ko se bo nad Ukrajino pojavil F-16, bo Rusija odreagirala, kot da gre za jedrski napad nanjo.

Ukrajina ne bo imela operativnih F-16 najprej do leta 2024 in usposabljanje osebja za upravljanje teh letal »lahko traja še štiri ali pet let,« je dejal general James B. Hecker, poveljnik ameriških zračnih sil v Evropi in Afriki (USAFE).

»Najzgodaj boste videli F-16 v Ukrajini naslednje leto,« je dejal Hacker na video srečanju obrambnih strokovnjakov, poroča revija Air Space Force.

V zadnjih nekaj tednih je administracija predsednika Joeja Bidna uradno odobrila koaliciji pod vodstvom Danske in Nizozemske, da začne usposabljati ukrajinske pilote za upravljanje teh letal, ZDA pa so tudi uradno zagotovile, da bodo te države pospešile zahteve za premestitev teh letal v Ukrajino.

General ameriškega letalstva James Hecker je dejal, da lovci F-16, ki jih bo Zahod dobavil Ukrajini, ne bodo spremenili toka sovražnosti, poroča Business Insider. »Toda tudi če bo Ukrajina prihodnje leto dobila F-16, do leta 2027 verjetno ne bo imela dovolj pilotov, da bi z njimi letela v boj,« je dodal general Hecker, poveljnik USAFE. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ameriški general Hecker sicer meni, da prihod letal F-16 za ukrajinsko stran ne bo ključnega pomena, temveč bo kijevskim silam le olajšal uporabo orožja, ki jim ga je Zahod že zagotovil.

Podobno sta izrazila tudi minister ameriških zračnih sil Frank Kendall in načelnik združenega štaba Mark Milley.

Kadar koli bodo bojna letala F-16 prispela v Ukrajino, bo usposabljanje ukrajinskih pilotov trajalo še dlje, je opozoril general Hecker.

»S F-16 ne morete postati vešči čez noč. Precej hitro lahko postanete vešči z nekaterimi oborožitvenimi sistemi,« je dejal in dodal, da »je potreben čas (najmanj do leta 2027), da se zgradi ... več eskadrilj F-16 in da strokovno znanje pilotov doseže dovolj visoko raven.«

Če upoštevamo vse skupaj, »bi to lahko trajalo štiri ali pet let,« je poudaril ameriški general.

Pravi, da bo F-16 uporaben zaradi njegove sposobnosti neposrednega izstreljevanja raket AIM-120 AMRAAM, vendar dodaja, da »vse, kar Rusi morajo storiti, je, da ostanejo izven dosega« tega orožja.

Poleg tega Hecker poudarja, da F-16 ne bodo mogli »preganjati« ruskih letal nad ruskim ozemljem, »ker jih bodo sestrelile nekatere od ruskih raket zrak-zemlja.«

Tako kot modro svari bralec Insajderja Zdenko Krajnc, tisti hip, »ko se bo nad Ukrajino pojavil F-16, bo Rusija odreagirala, kot da gre za jedrski napad nanjo

»Kar je povsem logično in edino sprejemljivo iz obrambno varnostnega vidika, saj ta letala lahko nosijo jedrske izstrelke. Rusi pa takrat ne bodo izgubljali časa za ugotavljanje s čem je letalo oboroženo, ampak bodo to razumeli (z vojaško varnostnega vidika, morajo tako razumeti!) kot jedrski napad.

Odziv bo jasen in brez popravnega izpita za Evropo. Možni ruski odziv bi bil ‘jedersko radiranje’ ozemlja od koder je letalo vzletelo, še verjetnejši, pa ‘jedrsko radiranje’ vojaških baz v Evropi, kjer se zahodno jedersko orožje, nahaja. Ne moreš nad Ruse poslati orožja (F-16), ki lahko nosi jedrsko bombo in potem v opravičilo reči: 'Mi smo se samo hecali….' V vojni tega ni,« opozarja Krajnc.

Zato je Moskva tudi svarila NATO in predvsem ZDA, da nad Ukrajino letalo, ki lahko nosi jedrske izstrelke (in to je F16!), ne sme leteti.

Ko je letalo F-16 v dosegu in lahko izstreli jederske izstrelke proti Rusiji, je to za Ruse direktna jedrska grožnja.

Ameriška stran je do propada ukrajinske ofenzive zagotavljala Kremlju, da ne bo dovolila prenosa letal F-16, ki lahko nosijo jedrske bombe, režimu v Kijevu, saj ruska stran to lahko razume kot napoved jedrskega napada na svoje ozemlje, ki je v dosegu zadevnih letal, če ta začnejo leteti nad Ukrajino.

Zdi se, da je Washington s to nadvse sporno potezo, le zato da bi Biden pred prihajajočimi predsedniškimi volitvami v ZDA rešil obraz zaradi propadle ameriške posredniške vojne proti Rusiji v Ukrajini – žrtvoval Evropo.

Jasno je, da Rusi ne morejo vedeti, kakšne bombe F-16 nosi pod krili, medtem ko se nad Ukrajino pripravlja za napad, vse dokler izstrelek ne pade in eksplodira.

Pod črto: Ko je letalo F-16 v dosegu in lahko izstreli jederske izstrelke proti Rusiji, je to za Ruse direktna jedrska grožnja...

Ne čakajoč na izid, še preden se bomba lahko dotakne tla, morajo Rusi odgovoriti.

In ni dvoma, da bodo Rusi nemudoma odgovorili.

Z izstrelitvijo jedrskih konic na cilj(e) v Evropi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek