REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pokukajte v islamske šole, kjer so otroci v verigah in jih mučijo na grozljive načine: »Koža se jim lupi po bičanju«

Pokukajte v islamske šole, kjer so otroci v verigah in jih mučijo na grozljive načine: »Koža se jim lupi po bičanju«Pouk, ki počiva na nasilju, tepežu in posilstvih ... Vir: Screenshot YouTube

Po nekaj mesecih na »tajni nalogi« v Kartumu je poročevalec BBC-ja Fateh al-Rahman al-Hamdani ugotovil, da je čas opoldanske molitve najboljši čas za obisk halve (v sudanskem narečju khalwa), kar pomeni pomeni islamsko šolo v Sudanu, poroča Middle East Monitor.

»Dželaba« ali kaftan - dolga, ohlapna halja z dolgimi rokavi in kapuco, ki jo nosijo tako moški kot ženske v severni Afriki. Vir: Wikipedia

V »halvo« je vstopil v trenutku, ko so bili učitelj in približno 50 fantov, vsi oblečeni v bele »dželabe« (tudi kaftan - dolga, ohlapna halja z dolgimi rokavi in kapuco, ki jo nosijo tako moški kot ženske v severni Afriki) že predani opoldanski molitvi.

Medtem ko so klečali na tleh, je slišal žvenket verig na vklenjenih nogah suhljatih fantičev.

Sedel je za njimi in na skrivaj snemal.

Njegova raziskovalna misija se je začela po tem, ko so bile nekatere tovrstne šole obtožene zlorab: govorilo se je, da imajo otroke vklenjene v verigah, jih tepejo in spolno zlorabljajo.

Tudi razkritja o grozljivi usodi otrok, ki so jih revni starši zaupali posebnim, zasebnim islamskim šolam, ne bi bilo brez pogumnega novinarja Fateha al-Rahmana al-Hamdanija, ki je bil tudi sam nekoč učenec »halve«, in je to bil razlog, da so mu voditelji takšnih šol sploh odprli vrata in ne opazili, da je tekom 18 mesecev na skrivaj posnel obiske 23 šol po Sudanu in dokumentiral rutinsko zlorabo.

Samo v Sudanu je več kot 30.000 podobnih islamskih šol - »halv«, v katerih otroci učijo Koran na pamet.

Šolanje v verigah ... Vir: Screenshot YouTube

Šole vodijo šejki, učitelji, ki otrokom brezplačno zagotavljajo hrano, pijačo in nastanitev.

To je razlog, zakaj revne družine svoje otroke pogosto pošiljajo v »halvo« namesto v javne šole, opozarja Fateh al-Rahman al-Hamdani v članku za britanski Guardian.

Kljub vsemu, kar je do tedaj slišal, je bil nad videnim šokiran.

»Videl sem jih, kako brutalno pretepajo otroke, od katerih nekateri niso bili stari več kot pet let, in jih privezujejo kot živali. O tem mi je pripovedal tudi fant, ki je imel globoke, sveže rane na gležnjih: 'Včasih nas je šest ali sedem privezanih z verigami in učitelji nas silijo, da tečemo v krogu. Če pademo, moramo takoj vstati, ker nas neprestano tepejo ... Pravijo, da je to dobro za nas.'«

Bičanje kot pripomoček pri pouku. Vir: Screenshot YouTube

Hamdani je eno najhujših izkušenj doživel v sicer prestižni islamski šoli »Ahmed Hanafi« v Darfurju.

V sobi pod pločevinasto streho je učitelj držal in bičal majhnega dečka. Udaril ga je z vso silo več kot 30-krat.

Ob drugi priložnosti je v bolnišnici obiskal 14-letna Mohameda Nadera in Ismaila.

»Ležala sta na trebuhu v nezavesti, koža na hrbtih pa jima je bila popolnoma olupljena. Tako so ju pretepali in mučili, da sta skoraj umrla,« poroča reporter BBC-ja in dodaja, da so fanta pet dni imeli zaprta brez hrane in vode.

Mohamed Nader je bil tako hudo pretepen, da se mu je koža zgulila skoraj do kosti v predelu okoli hrbtenice.

Novinar BBC-ja Hamdani je snemal tudi v »halvi«, v kateri se je ta incident pripetil.

Reporter BBC-ja poudarja, da v življenju ni videl nič hujšega: večina fantov je bila vklenjena v verige, učitelji pa so vsako napako kaznovali z udarci.

Šolo »Al-Hulafa al Rashideen« vodi šejk Hussein.

Reporter BBC-ja poudarja, da v življenju ni videl nič hujšega.

Večina fantov je bila vklenjena v verige, učitelji pa so vsako napako kaznovali z udarci.

Ostal je v stiku z najstnikoma iz bolnišnice, ki sta sčasoma okrevala, nakar se mu je Muhamed Nader kasneje zaupal, kaj se je zgodilo, ko sta bila z Ismailom ujeta pri poskusu pobega.

»Zvezali so me in obrnili na trebuh, nato pa bičali. Mnogi so nas bičali v izmenah, medtem ko so drugi v šoli spali. Po tem se nič več ne spomnim, zbudil sem se v bolnišnici,« je grozljiv dogodek opisoval Muhamed Nader, ki so ga brutalno pretepali – s premori – celo nekaj dni.

Policija je aretirala dva učitelja, a sta bila izpuščena proti plačilu varščine, »halva« pa še vedno obratuje.

Mohamed Nader in Ismail nista bila žrtvi spolnega nasilja, vendar je novinarju BBC-ja več ljudi potrdilo, da so v šoli pod vodstvom šejka Husseina tudi posiljevali otroke.

Ko se je šel pogovarjati z njim, je ta sicer priznal, da je narobe zapirati otroke, v isti sapi pa je poudaril, da je vklepanje v verige »zelo koristno« in da je to običajna praksa v mnogih šolah, ne le v njegovi.

Ko ga je Hamdani soočil z obtožbami o spolnih zlorabah otrok, se je šejk razbesnel, kategorično zanikal obtožbe in obtožil novinarja, da »napada Koran«.

Spor se je polegel, ko je šejk Hussein lani umrl v prometni nesreči.

Nova prehodna vlada v Kartumu trenutno izvaja nadzor v vseh »halvah« v Sudanu.

Minister za verske zadeve Nasruddin Mufre je sicer že napovedal reformo in dejal, da v »'halvah' ne sme biti pretepanja otrok, mučenja, kršitev človekovih in pravic otrok.«

Ko pa mu je britanski novinar razkril, kaj je videl na lastne oči, je odvrnil, da v času stare oblasti ni bilo zakonov, ki bi urejali delo islamskih šol in da ne more čez noč rešiti problema, ki ga je stari režim ustvarjal 30 let.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek