petek, 15. november 2024 leto 29 / št. 320
Pentagon želi Kijevu poslati strelivo z belim fosforjem, Bela hiša pa zavrača
Visoki uradniki Pentagona so priporočili, naj Združene države Ukrajini zagotovijo strelivo z belim fosforjem za uporabo na fronti, vendar je Bela hiša to zamisel večkrat zavrnila, poroča NBC News, ki se sklicuje na tri ameriške visoke uradnike.
Beli fosfor je vnetljiva snov, ki se takoj vname, ko je izpostavljena kisiku. Gori pri zelo visoki temperaturi in ga je težko pogasiti. Snov se prilepi na vse površine – zlasti na oblačila ali kožo – in lahko povzroči smrtonosne opekline. Kemikalija v plinastem stanju, ki pogosto diši po česnu, lahko škoduje tudi pljučem in očem.
Pentagon has recommended giving white phosphorus shells to Ukraine, but White House keeps saying no #ThePentagon #WhiteHouse #GazaStriphttps://t.co/Xv4VoycSwn
— Maureen H Sullivan (@MaureenHSulliv2) September 26, 2024
Med spopadi v 20. stoletju, vključno z drugo svetovno vojno in Vietnamom, so ZDA uporabljale beli fosfor proti sovražnim enotam. ZDA zdaj uporabljajo beli fosfor v topniških granatah za ustvarjanje belega dima, prikrivanje premikov vojakov in osvetlitev bojišča.
Priporočilo Pentagona je menda bilo, naj se Ukrajini da topniške granate z belim fosforjem za proizvodnjo dima, ne za uporabo proti sovražnim enotam.
Strelivo z belim fosforjem ni nezakonito in beli fosfor po Konvenciji o kemičnem orožju ni razvrščen kot kemično orožje. Toda mednarodno pravo zahteva, da ga vojska uporablja tako, da razlikuje med vojaškimi lokacijami in območji, kjer so lahko skoncentrirani civilisti.
Pentagon advised giving Ukraine white phosphorus shells, but White House refused
— HEAD-POST (@HEAD_POST_EN) September 26, 2024
Follow: https://t.co/xKtaMZDbhM#BreakingNews #NEWS #NewsUpdates #InternationalRelations #PoliticsLive #politics #USA #PENTAGON #UkraineRussiaWar #UkraineRussianWar #UkraineWarNews #UkraineKrieg
Pentagon je priporočil, da se Ukrajini zagotovi strelivo z belim fosforjem kot del več paketov pomoči, vključno z nedavnim.
Če bo naposled odobreno, v deklaraciji ne bo pisalo, da gre za to kemikalijo, so povedali uradniki, kot je bilo storjeno s prejšnjim orožjem in strelivom, ki so ga ZDA poslale v Ukrajino in niso bile javno objavljene.
Pentagon in Svet za nacionalno varnost Bele hiše se nista odzvala na zahteve za komentar.
Heavy artillery fire with white phosphorus rounds towards Lebanon.
— Ali Anim (Serial Noticer) (@animmufeedh) September 26, 2024
pic.twitter.com/DkXaSdTnAy
NBC News poroča, da je bila dokumentirana uporaba zadevne kemikalije s strani izraelske vojske na s civilisti natrpanem območju Gaze med izraelsko vojno s Hamasom.
Dodali so, da je uporaba topniških granat na civilnih območjih kršitev mednarodnega prava.
Pentagon recommends giving Ukraine white phosphorus shells, but White House continues to refuse, - NBC pic.twitter.com/lEUySqLu4l
— Ukraine Front Line (@EuromaidanPR) September 26, 2024
Fosforno strelivo je zažigalno strelivo in je prepovedano z dodatnimi protokoli Ženevske konvencije za zaščito žrtev vojne iz leta 1949 in Konvencijo ZN o določenem konvencionalnem orožju iz leta 1980.
Takšni izstrelki lahko poškodujejo civiliste zaradi hudih opeklin, ki jih povzroča snov, lahko pa povzročijo tudi »številne druge trajne posledice«.
“Pentagon recommended providing Ukraine with white phosphorus shells, but Biden administration has blocked this decision for two years.”
— Jason Jay Smart (@officejjsmart) September 25, 2024
- NBC
Be a winner: Let Ukraine win, @POTUS. pic.twitter.com/v9hDmchu25
Beli fosfor ima zaradi svojih toplotnih lastnosti vzdevek »bela smrt«.
Strelivo z belim fosforjem po strelu zažge vse živo na veliki površini. Del samovnetljivih snovi, ki gorijo, ko reagirajo s kisikom, dosežejo temperaturo od 900 do 1200 stopinj Celzija.
Beli fosfor se lahko dodaja letalskim raketam, topniškemu in minometnemu strelivu ter celo običajnim ročnim granatam. Pri uporabi strelivo s fosforjem običajno eksplodira na določeni višini, da pokrije čim večjo površino. Bojne glave je mogoče dopolniti tudi z mešanicami različnih zažigalnih snovi, kot sta premog ali smola za večji zažigalni učinek in večjo škodo.