REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pentagon: Demenca ameriških uradnikov je grožnja nacionalni varnosti

Pentagon: Demenca ameriških uradnikov je grožnja nacionalni varnostiAmeriška gerontokracija: Čeprav je postopek za pridobitev dovoljenja za dostop do tajnih podatkov izjemno strog in dolgotrajen, RAND opozarja, da se ne preverja kognitivnega upada, povezanega s starostjo visokih uradnikov. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Leta 1981 je bilo le štiri odstotke kongresnikov starejših od 70 let, do leta 2022 pa je to število naraslo na 23 odstotkov.

Upoštevaje dejstvo, da se zaposleni, zadolženi za skrb o nacionalni varnosti starajo, postaja demenca, s katero se spopadajo ti uradniki, resna grožnja varnosti Združenih držav, je pokazala študija možganskega trusta, ki ga financira ministrstvo za obrambo ZDA.

Študija je bila naročena po tem, ko je več uglednih visokih ameriških uradnikov, ki razpolagajo z zaupnimi obveščevalnimi podatki doživelo sramotitev v javnosti, ko je prišlo na plano, da imajo resno težavo z demenco in drugimi boleznimi, ki lahko pestijo starostnike, kar je spodbudilo pozive k njihovi razrešitvi in ​​razprave o starosti administracije prav tako starega predsednika ZDA Josepha Bidna.

Prvi republikanec v ameriškemu senatu Mitch McConnell, ki se je že dvakrat »izgubil« oziroma »zmrznil« med pogovori z novinarji, uživa zelo privilegiran dostop do tajnih podatkov, saj je član t. i. »Tolpe osmih« (Gang of Eight).

Gre za skupino osmih kongresnikov (tako iz senata kot iz predstavniškega doma), ki jih izvršna veja oblasti obvešča o zaupnih obveščevalnih zadevah.

Najstarejša sedanja senatorka Dianne Feinstein iz Kalifornije je stara 90 let, je utrpela hud padec in je bila več mesecev odsotna, priklenjena je na invalidski voziček in ima kognitivne težave, ki so še kako očitne pri komunikaciji.

Prej je bila članica omenjene »Osmerice« in je še vedno del senatnega odbora za obveščevalne zadeve, kjer dela že od leta 2001, spominja Intercept in dodaja, da je Vox že leta 2017 pisal o farmacevtu, ki predpisuje zdravila za Alzheimerjevo bolezen številnim kongresnikom.

Študija, ki jo je aprila objavil Oddelek za raziskave nacionalne varnosti korporacije RAND, identificira osebe, ki imajo ali so imeli dostop do zaupnih podatkov navkljub dejstvu, da trpijo za demenco, kar zvišuje možnosti, da bi nehote razkrili vladne skrivnosti.

»Posamezniki, ki imajo ali so imeli dovoljenje za rokovanje s tajnim gradivom, lahko postanejo varnostna grožnja, če razvijejo demenco in nevede začnejo deliti državne skrivnosti. Ker ljudje živijo dlje in se pozneje upokojijo, je nujno obravnavati vprašanja, povezana s kognitivnimi motnjami na delovnem mestu,« poudarja študija RAND.

Čeprav je postopek odobritve dovoljenja za dostop do tajnih podatkov izjemno strog in dolgotrajen, RAND ugotavlja, da se ne preverja kognitivnega upada, povezanega s starostjo visokih uradanikov.

Čeprav v študiji ni omenjenih konkretnih imen, medijski portal »Intercept« ugotavlja, da je objavljena v času, ko se je vnela razprava o gerontokraciji - vladavini starostnikov v ZDA.

Medtem pa kljub javni polemiki malo kaže, da bo kateri od ostarelih ameriških uradnikov odstopil ali se odločil, da ne bo kandidiral za ponovno izvolitev.

Zadnji primer je 83-letna nekdanja predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi, ki je napovedala, da se bo ponovno potegovala za svoj 19. mandat.

Najbolj ekstremen v tem pogledu je prav predsednik Biden, čigar gafom ni videti konca – od padcev po stolpnicah ob vstopu v letalo ali sestopu s plovila, objemanja ali rokovanja z zrakom, nagovarjanja oseb, ki niso več med živimi …

Nekaj podobnih incidentov si je privoščil tudi ob zadnjem snidenju s predsednikom Brazilije Lulo da Silva (prvi tvit, na začetku besedila).

Vse to je za Pentagon še bolj zaskrbljujoče v luči Bidnove nove kandidature za voditelja ZDA.

Kot vrhovni poveljnik je predsednik najvišja državna avtoriteta za klasifikacijo obveščevalnih podatkov z izjemno močjo za razvrščanje in odpravo tajnosti informacij po vsem svetu.

Sedanje vodstvo ZDA ni samo najstarejše v zgodovini, ampak se je število starejših v kongresu v zadnjih letih dramatično povečalo.

Leta 1981 je bilo le štiri odstotke kongresnikov starejših od 70 let, do leta 2022 pa je to število naraslo na 23 odstotkov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek