REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope: Assange je bil politični zapornik v Veliki Britaniji

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope: Assange je bil politični zapornik v Veliki BritanijiPoudarjeno je, da je PS SE vznemirjen zaradi poročil, da je CIA na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu na skrivaj zasliševala Assangea in "razvijala načrte za njegovo zastrupitev ali celo umor" v Združenem kraljestvu ter obsoja "vse oblike in prakse nadnacionalne represije". Vir: Posnetek zaslona, X

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope (PACE) je v sredo sprejela resolucijo, s katero priznava, da je bil ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange politični zapornik v Veliki Britaniji.

Za resolucijo je v PS SE, ki jo sestavljajo poslanci iz 46 držav članic Sveta Evrope, glasovalo 88 poslancev, 13 jih je bilo proti, 20 pa se jih je vzdržalo, je na svojem računu na družbenem omrežju X objavil WikiLeaks.

V osnutku resolucije z naslovom »Pripor in obsodba Juliana Assangea in njun grozljiv vpliv na človekove pravice«, ki je bil pred tem objavljen na spletni strani PS SE, izpostavlja pomen svobode tiska in navaja, da »brutalno ravnanje z Julianom Assangeom, ki je bil pred kratkim izpuščen iz pripora po več kot desetletju politično motiviranega pregona zaradi svojega novinarskega dela«, zasluži posebno pozornost.

Medtem ko pozdravlja njegovo izpustitev na prostost, PS SE izraža zaskrbljenost, da »nesorazmerno grobo ravnanje« z Assangeom »ustvarja nevaren hladilni učinek in ozračje samocenzure, ki vpliva na vse novinarje, založnike in druge, ki poročajo o zadevah, ki so bistvenega pomena za delovanje demokratične družbe«.

Poudarjeno je, da je PS SE vznemirjen zaradi poročil, da je CIA na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu na skrivaj zasliševala Assangea in »razvijala načrte za njegovo zastrupitev ali celo umor« v Združenem kraljestvu.

Svet Evrope opozarja, da obsoja »vse oblike in prakse nadnacionalne represije«.

Obenem izraža obžalovanje, da britanske oblasti, kot je navedeno, »niso uspele učinkovito zaščititi Assangeove svobode izražanja in pravice do svobode, saj so ga kljub politični naravi najhujših obtožb zoper njega izpostavile dolgemu priporu v strogo varovanem zaporu«.

»Njegovo pridržanje v cilju ekstradicije je močno preseglo razumno dolžino sprejemljivega časa za ta namen,« je zapisano v resoluciji.

Resolucija poziva ZDA, naj reformirajo zakon o vohunjenju in izključijo njegovo uporabo za založnike, novinarje in žvižgače (prijavitelje nepravilnosti), »ki razkrivajo zaupne podatke z namenom ozaveščanja javnosti in obveščanja o resnih zločinih, kot so umori, mučenje, korupcija ali nezakonito nadzorovanje«.

Prav tako poziva ZDA, naj izvedejo »temeljite, nepristranske in pregledne preiskave domnevnih vojnih zločinov in kršitev človekovih pravic, ki sta jih odkrila 'WikiLeaks' in Assange«, ter sodelujejo s španskimi pravosodnimi organi, da bi razjasnili vsa dejstva o domnevnem nezakonitem nadzoru Assangea in njegovih sogovornikov na veleposlaništvu Ekvadorja v Londonu.

Združeno kraljestvo so pozvali, naj nujno revidira svoje zakone o ekstradiciji, »da bi preprečili možnost izročitve oseb, iskanih zaradi kaznivih dejanj politične narave«, in naj opravi neodvisen pregled ravnanja pristojnih oblasti z Assangeom, »da bi se ugotovilo, ali je bil podvržen mučenju ali nečloveškemu ali ponižujočemu ravnanju ali kaznovanju«.

53-letni Assange je v torek v pogovoru za PS SE dejal, da so ga izpustili iz zapora, ker je priznal krivdo za novinarstvo, ne pa zato, ker je pravni sistem deloval.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek